reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > ZUS nie wymierzy dodatkowej opłaty, jeżeli płatnik został ukarany przez sąd

ZUS nie wymierzy dodatkowej opłaty, jeżeli płatnik został ukarany przez sąd

Od 31 maja 2012 r. obowiązują przepisy, które nie pozwalają ZUS wymierzać tzw. dodatkowej opłaty za nieopłacanie składek przez płatnika, który został już za to ukarany przez sąd. Jeśli skazanie za przestępstwo lub wykroczenie nastąpi już po wymierzeniu sankcji przez ZUS, wówczas Zakład będzie musiał zwrócić pobraną opłatę.

Od 31 maja 2012 r. w związku z wejściem w życie nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych i Kodeksu karnego osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą nie będą mogły zostać dwukrotnie ukarane - przez ZUS i przez sąd - za niedopełnienie obowiązku opłacenia składek w prawidłowej wysokości i wyznaczonych ustawowo terminach.

Nowelizacja ustawy jest następstwem wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 18 listopada 2010 r. (sygn. akt P 29/09, Dz.U. Nr 225, poz. 1474), w którym Trybunał orzekł, że przepisy ustawy o sus oraz Kodeksu karnego, przez to że dopuszczają wobec tej samej osoby fizycznej, za ten sam czyn, odpowiedzialność za przestępstwo (lub wykroczenie) oraz dodatkową opłatę wskazaną w ustawie o sus, są niezgodne z Konstytucją.

W dotychczas obowiązującym stanie prawnym w razie nieopłacenia składek lub opłacenia ich w zaniżonej wysokości ZUS mógł wymierzyć płatnikowi składek dodatkową opłatę do wysokości 100% nieopłaconych składek (art. 24 ust. 1 ustawy sus). Jednocześnie płatnik (lub osoba zobowiązana do działania w jego imieniu) mógł zostać ukarany przez sąd karą grzywny w wysokości do 5000 zł (art. 98 ust. 1 pkt 1 ustawy o sus). Natomiast w przypadku gdy płatnik, nie opłacając składek, narusza prawa pracownika wynikające ze stosunku pracy lub ubezpieczenia społecznego, sąd mógł orzec grzywnę, karę ograniczenia wolności lub karę pozbawienia wolności do lat 2 (art. 218 Kodeksu karnego).

Wiecej na ten temat znajdziesz w Internetowym Serwisie Księgowego w artykule ZUS nie wymierzy dodatkowej opłaty, jeżeli płatnik został ukarany przez sąd

 Maria Gałecka

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

isk.infor.pl
Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS47.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Talento

Firma konsultingowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama