ZUS nie wymierzy dodatkowej opłaty, jeżeli płatnik został ukarany przez sąd
REKLAMA
Od 31 maja 2012 r. w związku z wejściem w życie nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych i Kodeksu karnego osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą nie będą mogły zostać dwukrotnie ukarane - przez ZUS i przez sąd - za niedopełnienie obowiązku opłacenia składek w prawidłowej wysokości i wyznaczonych ustawowo terminach.
REKLAMA
Nowelizacja ustawy jest następstwem wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 18 listopada 2010 r. (sygn. akt P 29/09, Dz.U. Nr 225, poz. 1474), w którym Trybunał orzekł, że przepisy ustawy o sus oraz Kodeksu karnego, przez to że dopuszczają wobec tej samej osoby fizycznej, za ten sam czyn, odpowiedzialność za przestępstwo (lub wykroczenie) oraz dodatkową opłatę wskazaną w ustawie o sus, są niezgodne z Konstytucją.
W dotychczas obowiązującym stanie prawnym w razie nieopłacenia składek lub opłacenia ich w zaniżonej wysokości ZUS mógł wymierzyć płatnikowi składek dodatkową opłatę do wysokości 100% nieopłaconych składek (art. 24 ust. 1 ustawy sus). Jednocześnie płatnik (lub osoba zobowiązana do działania w jego imieniu) mógł zostać ukarany przez sąd karą grzywny w wysokości do 5000 zł (art. 98 ust. 1 pkt 1 ustawy o sus). Natomiast w przypadku gdy płatnik, nie opłacając składek, narusza prawa pracownika wynikające ze stosunku pracy lub ubezpieczenia społecznego, sąd mógł orzec grzywnę, karę ograniczenia wolności lub karę pozbawienia wolności do lat 2 (art. 218 Kodeksu karnego).
Wiecej na ten temat znajdziesz w Internetowym Serwisie Księgowego w artykule ZUS nie wymierzy dodatkowej opłaty, jeżeli płatnik został ukarany przez sąd
Maria Gałecka
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat