REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

PO planuje zmiany w KRUS, emeryturach górniczych i deregulację

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Zmiany w KRUS, deregulacja, ograniczenie przywilejów emerytalnych górników - to m.in. plany PO na najbliższe miesiące. Źródła w Platformie informują, że po wakacjach premier wygłosi "drugie expose", w którym przedstawi plany na resztę kadencji.


"Premier Donald Tusk ma mieć jesienią, prawdopodobnie we wrześniu duże wystąpienie, przez niektórych nazywane "drugim expose". Ma w nim podsumować pierwszy rok rządów drugiej kadencji, a także przedstawić nowe wyzwania" - poinformowały źródła w kierownictwie partii.

REKLAMA

Autopromocja

Media spekulują ostatnio o ewentualnych zmianach w rządzie, jakich miałby dokonać Donald Tusk już po Euro 2012. Były minister sportu Mirosław Drzewiecki mówił w mediach, że do rządu może wrócić np. Grzegorz Schetyna.

Rzecznik rządu Paweł Graś w środę w TVP Info mówił, że "nic mu nie wiadomo, by była planowana rekonstrukcja rządu". "Politycy ciągle wietrzą jakieś zmiany, ale wszystko zależy od pana premiera. Wszystko jest możliwe, ale wszystko zależy od premiera. Na pewno nie jest tak, że Euro jest jakimś momentem przełomowym, po którym nastąpi zmiana w rządzie. Euro jest egzaminem dla nas wszystkich" - podkreślił.

Z kolei Andrzej Biernat z zarządu PO ocenił w rozmowie z PAP, że Tusk pozostawi skład swojego gabinetu bez zmian. "Jak znam przywiązanie premiera do swoich pierwszych decyzji, to nie spodziewam się jakiegoś szczególnego zamieszania w rządzie po mistrzostwach" - powiedział poseł.

Również inni politycy z zarządu Platformy, z którymi rozmawiała PAP nie spodziewają się rekonstrukcji rządu jesienią. Podkreślają jednak, że decyzja w tej sprawie należy wyłącznie do premiera. Gdyby doszło do wymiany ministrów jako jedna z pierwszych do odwołania jest szefowa resortu sportu Joanna Mucha. "Jest dziś obciążeniem dla rządu" - twierdzi jeden z polityków PO.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jednak bardziej przychylni minister Musze zwracają uwagę, że jeśli Euro 2012 okaże się sukcesem, pozostanie ona na stanowisku. "Nie zwalnia się ministra sportu po takim turnieju, jeśli nie okaże się porażką organizacyjną" - ocenił rozmówca PAP z władz Platformy.

Szef klubu PO Rafał Grupiński pytany o plany legislacyjne PO odpowiedział, że dotyczą one przede wszystkim zapowiedzi rządowych jeszcze z expose.

Jak informują politycy PO, jesienią gotowe mają być projekty dotyczące m.in. podatku dochodowego dla rolników oraz Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Kluczowe założenia tych zmian mają zostać zaprezentowane jeszcze latem.

"W najbliższych tygodniach będziemy pracować nad nowelizacją ustawy o działalności leczniczej, żeby wyjaśnić kwestie hospicjów i wprowadzić fakultatywne ubezpieczanie szpitali do końca 2014 roku. Rząd przygotowuje zmiany w podatku dochodowym dla rolników - bezpośrednio zaangażowany w tę kwestię jest m.in. minister rolnictwa" - wyliczał Grupiński w rozmowie z PAP.

Przypomniał też, że trwają prace nad oskładkowaniem urlopów wychowawczych kobiet samozatrudnionych lub niezatrudnionych na etacie - w tym żon rolników. To - jak zaznaczył - efekt konsultacji społecznych prowadzonych przy okazji tworzenia zmian w ustawach emerytalnych.

 

PO chce też w kolejnych miesiącach zająć się zmianami w emeryturach górniczych - zapowiedział Grupiński. Media donosiły, że rząd odkłada ograniczenie przywilejów górniczych w obawie przed dalszym spadkiem poparcia społecznego. W expose premier zapowiadał utrzymanie tych przywilejów wyłącznie dla tych górników, którzy pracują bezpośrednio przy wydobyciu.

Szef małopolskiej PO Ireneusz Raś poinformował PAP, że zarząd partii rozpoczął przygotowania do ofensywy. Jej celem ma być "lepsze skomunikowanie się z opinią publiczną". Politycy Platformy liczą, że uda im się odrobić spadające od kilku miesięcy notowania.

Platforma chce też pracować nad propozycjami, które ułatwią władzom lokalnym absorpcję środków unijnych z kolejnego, wieloletniego budżetu europejskiego, o który toczy się bój w Brukseli. PO zapowiadała w kampanii wyborczej, że wywalczy dla Polski 300 mld zł na lata 2014-2020.

Raś zwrócił uwagę na możliwość zmiany np. ustawy o subwencji regionalnej nazywanej "janosikowym". Tzw. janosikowe to obowiązkowa wpłata do budżetu państwa, którą wnoszą najbogatsze samorządy na rzecz pozostałych, mniej zamożnych.

"Mała korekta - niezabierająca wiele nikomu, a dająca wiele ośrodkom wiodącym, które +ciągną+ wzrost gospodarczy regionu - bardzo się przyda" - mówił polityk.

Jak podał Grupiński, w planach PO są też zmiany dotyczące rynku pracy oraz dalsze ograniczanie barier rozwoju przedsiębiorczości. Prace toczą się w ramach think-tanku PO - Instytutu Obywatelskiego - a także w zespole roboczym, który współpracuje z pracodawcami.

Do Sejmu nadal nie trafił - zapowiadany od kilku miesięcy projekt ustawy dotyczącej in vitro autorstwa m.in. Małgorzaty Kidawy-Błońskiej. Projekt jest gotowy, ale najpierw musi go przedyskutować klub. Źródła w kierownictwie klubu parlamentarnego PO przyznają, że biorą pod uwagę, iż projekt ten zostanie "głośno oprotestowany" przez klubowych konserwatystów, których - szacuje się - jest 40-60 osób.

Swój projekt dotyczący in vitro (zakazujący m.in. mrożenia zarodków) ma złożyć w klubie minister sprawiedliwości Jarosław Gowin - poinformowały PAP źródła w kierownictwie PO. Wewnątrzklubowa dyskusja na ten temat może ujawnić ostre podziały wewnątrz partii - przyznają politycy PO.

Jeden z członków zarządu PO ocenił wręcz, że nie ma się co spodziewać powrotu do sprawy in vitro. Jak powiedział byłoby to niepotrzebne "wejście w awanturę".

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ewidencje VAT oszustów i uczciwych podatników niczym się nie różnią. Jak systemowo zablokować wzrost zwrotów VAT? Prof. Modzelewski: jest jeden sposób

Jedyną skuteczną barierą systemową dla prób wyłudzenia zwrotów jest uzależnienie wpływów zwrotów od zastosowania przez podatnika mechanizmu podzielonej płatności w stosunku do kwot podatku naliczonego, który miałby być zwrócony – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

Obowiązkowy KSeF - najnowszy harmonogram MF. KSeF 2.0, integracja i testy, tryb offline24, faktury masowe, certyfikat wystawcy faktury i inne szczegóły

W komunikacie z 12 kwietnia 2025 r. Ministerstwo Finansów przedstawiło aktualny stan projektu rozwiązań prawnych, technicznych i biznesowych oraz plan wdrożenia (harmonogram) obowiązkowego systemu KSeF. Można jeszcze do 25 kwietnia 2025 r. zgłaszać do Ministerstwa uwagi i opinie do projektu pisząc maila na adres sekretariat.PT@mf.gov.pl.

Cyfrowe narzędzia dla księgowych. Kiedy warto zmienić oprogramowanie księgowe?

Nowoczesne narzędzia dla księgowych. Na co zwracać uwagę przy zmianie oprogramowania księgowego? Według raportów branżowych księgowi spędzają nawet 50 proc. czasu na czynnościach, które mogłyby zostać usprawnione przez nowoczesne technologie.

Obowiązkowy KSeF - czy będzie kolejne przesunięcie terminów? Kiedy nowelizacja ustawy o VAT? Minister finansów odpowiada

Ministerstwo Finansów dość wolno prowadzi prace legislacyjne nad nowelizacją ustawy o VAT dotyczącą wdrożenia obowiązkowego modelu Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Od listopada zeszłego roku - kiedy to zakończyły się konsultacje projektu - nie widać żadnych postępów. Jeden z posłów zapytał ministra finansów o aktualny harmonogram prac legislacyjnych w tym zakresie a także czy minister ma zamiar przesunięcia terminów wejścia w życie obowiązkowego KSeF? W dniu 31 marca 2025 r. minister finansów odpowiedział na te pytania.

REKLAMA

Jak przełożyć termin płatności składek do ZUS? Skutki odroczenia: Podwójna składka w przyszłości i opłata prolongacyjna

Przedsiębiorcy, którzy mają przejściowe turbulencje płynności finansowej mogą starać się w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych o odroczenie (przesunięcie w czasie) terminu płatności składek. Taka decyzja ZUS pozwala zmniejszyć na pewien czas bieżące obciążenia i utrzymać płynność finansową. Od przesuniętych płatności nie płaci się odsetek ale opłatę prolongacyjną.

Czas na e-fakturowanie. System obsługujący KSeF powinien skutecznie chronić przed cyberzagrożeniami, jak to zrobić

KSeF to krok w stronę cyfryzacji i automatyzacji procesów księgowych, ale jego wdrożenie wiąże się z nowymi wyzwaniami, zwłaszcza w obszarze bezpieczeństwa. Firmy powinny już teraz zadbać o odpowiednie zabezpieczenia i przygotować swoje systemy IT na nową rzeczywistość e-fakturowania.

Prokurent czy pełnomocnik? Różne podejście w spółce z o.o.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, jako osoba prawna, działa przez swoje organy. Za prowadzenie spraw spółki i jej reprezentowanie odpowiedzialny jest zarząd. Mnogość obowiązków w firmie może jednak sprawić, że członkowie zarządu będą potrzebowali pomocy.

Nie trzeba będzie składać wniosku o stwierdzenie nadpłaty po korekcie deklaracji podatkowej. Od 2026 r. zmiany w ordynacji podatkowej

Trwają prace legislacyjne nad zmianami w ordynacji podatkowej. W dniu 28 marca 2025 r. opublikowany został projekt bardzo obszernej nowelizacji Ordynacji podatkowej i kilkunastu innych ustaw. Zmiany mają wejść w życie 1 stycznia 2026 r. a jedną z nich jest zniesienie wymogu składania wniosku o stwierdzenie nadpłaty w przypadku, gdy nadpłata wynika ze skorygowanego zeznania podatkowego (deklaracji).

REKLAMA

Dodatkowe dane w księgach rachunkowych i ewidencji środków trwałych od 2026 r. Jest projekt nowego rozporządzenia ministra finansów

Od 1 stycznia 2026 r. podatnicy PIT, którzy prowadzą księgi rachunkowe i mają obowiązek przesyłania JPK_V7M/K - będą musieli prowadzić te księgi w formie elektronicznej przy użyciu programów komputerowych. Te elektroniczne księgi rachunkowe będą musiały być przekazywane do właściwego naczelnika urzędu skarbowego w ustrukturyzowanej formie (pliki JPK) od 2027 roku. Na początku kwietnia 2025 r. Minister Finansów przygotował projekt nowego rozporządzenia w sprawie w sprawie dodatkowych danych, o które należy uzupełnić prowadzone księgi rachunkowe i ewidencję środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych - podlegające przekazaniu w formie elektronicznej na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Rozporządzenie to zacznie obowiązywać także od 1 stycznia 2026 r.

Zmiany w przedawnieniu zobowiązań podatkowych od 2026 r. Wiceminister: czasem potrzebujemy więcej niż 5 lat. Co wynika z projektu nowelizacji ordynacji podatkowej

Jedna z wielu zmian zawartych w opublikowanym 28 marca 2025 r. projekcie nowelizacji Ordynacji podatkowej dotyczy zasad przedawniania zobowiązań podatkowych. Postanowiliśmy zmienić przepisy o przedawnieniu zobowiązań podatkowych, ale tak, aby nie wywrócić całego systemu – powiedział PAP wiceminister finansów Jarosław Neneman. Wskazał, że przerwanie biegu przedawnienia przez wszczęcie postępowania będzie możliwe tylko w przypadku poważnych przestępstw. Ponadto projekt przewiduje wykreślenie z kodeksu karnego skarbowego zapisu, że karalność przestępstwa skarbowego ustaje wraz z przedawnieniem podatku.

REKLAMA