MRR: nie prowadzimy prac nad wprowadzeniem nowych podatków
REKLAMA
Podatek katastralny tym różni się od obecnego podatku od nieruchomości, że jest obliczany od wartości nieruchomości, a nie od jej powierzchni. Dzisiejszy podatek liczony jest od wartości jedynie w odniesieniu do budowli (np. dróg, słupów, zbiorników itp.), natomiast właściciele gruntów i budynków płacą go w zależności od wielkości powierzchni.
REKLAMA
Jerzy Szmit (PiS) mówił, że 21 maja br. zostały przedstawione założenia Krajowej Polityki Miejskiej, które przygotował resort rozwoju regionalnego. "Wnioskodawcy w tym dokumencie zastanawiają się jak sfinansować różne zadania, które w ramach tej polityki mają być prowadzone. Informują, że są rozważane generalne zmiany dotyczące opodatkowania nieruchomości" - mówił.
Jak przypomniał, kiedy ta informacja została upubliczniona, MRR podkreślało, że nie chodzi o wprowadzenie podatku od wartości nieruchomości, czyli tzw. katastru. "Tymczasem od ponad dwóch lat działa rządowy zespół Programu Rozwoju Zintegrowanego Systemu Informacji o Nieruchomościach. W ramach tego zespołu został stworzony podzespół do spraw opodatkowania nieruchomości" - powiedział Szmit.
Andrzej Adamczyk (PiS) powiedział natomiast, że wprowadzenie podatku od wartości nieruchomości oznacza, że właściciel mieszkania o wartości 300 tys. zł musiałby zapłacić minimum 3 tys. zł podatku rocznie. "Dlaczego chcecie doprowadzić do ruiny większość posiadaczy nieruchomości w Polsce?" - pytał wiceministra.
Wszystkie zmiany prawa w jednym miejscu: www.zmianyprawa.infor.pl >>
Niezgoda odpowiadając na pytania posłów powiedział, że w jego resorcie nie są prowadzone żadne prace zmierzające do wprowadzania nowych podatków.
Dodał, że dokument, o którym mówił poseł PiS, jest zwykłym opracowaniem MRR. "Opracowanie to zawiera propozycje definicji polityki miejskiej, identyfikuje wyzwania, przed jakimi stoją obszary miejskie oraz identyfikuje cele polityki miejskiej. Jest ono dopiero pierwszym krokiem do przygotowania dokumentu docelowego, czyli Krajowej Polityki Miejskiej" - mówił.
Podkreślił, że "mówimy o problemach, które stoją przed obszarami miejskimi, natomiast nie sugerujemy kierunku zmian".
Według wiceministra opracowanie zespołu ma trafić pod obrady rządu na przełomie czerwca i lipca br. Natomiast konsultacje społeczne nad dokumentem dot. Krajowej Polityki Miejskiej planowane są na drugą połowę br.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat