reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Internetowy wyciąg dowodem księgowym

Internetowy wyciąg dowodem księgowym

Przesyłane elektronicznie, a następnie drukowane wyciągi bankowe dokumentujące poniesienie opłat bankowych mogą być uznane za dowód księgowy, jeśli spełnią określone kryteria.

Powstały wątpliwości, czy wyciąg bankowy przekazany drogą elektroniczną może być uznany za dowód księgowy w myśl zarówno przepisów podatkowych, jak i prawa bilansowego. W kwestii tej wypowiedział się jeden z urzędów skarbowych. Stwierdził on, że z punktu widzenia prawa podatkowego, aby odliczyć koszty od przychodów przy ustalaniu dochodów do opodatkowania, koszty te muszą spełniać również kryterium formalne, a więc zostać prawidłowo udokumentowane. Ustawy o podatku dochodowym określają tylko w sposób pośredni zasady i sposoby dokumentowania wydatków.

Przykładowo art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr, 54, poz. 654 z późn. zm.) odnosi się do ewidencji rachunkowej i ewidencji środków trwałych. Przepis ten w powiązaniu z art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2002 r. nr 76, poz. 694 z późn. zm.) oznacza, że tylko prawidłowo prowadzone księgi rachunkowe mogą być uznane za dowód poniesienia kosztów i uzyskania przychodów.

Odwołanie się w przepisach podatkowych do ustawy o rachunkowości wskazuje, że transakcje powinny być udokumentowane w sposób określony w art. 21 ust. 1 ustawy o rachunkowości, określający, co powinien zawierać prawidłowy dowód księgowy.

Zgodnie jednak z art. 21 ust. 1a ustawy, można zaniechać zamieszczania na dowodzie pewnych danych, jeśli wynikają one z techniki dokumentowania. Jak stwierdzono w piśmie, poświadczenie transakcji dowodem niespełniającym tych wymogów musi spełniać dodatkowe kryteria. Zdarzenie takie powinno zostać udokumentowane dodatkowym dowodem zastępczym, w którym zostaną uzupełnione brakujące elementy. Podatnik ponadto powinien mieć możliwość potwierdzenia transakcji przez kontrahenta oraz musi istnieć związek przyczynowo-skutkowy między wydatkiem a uzyskanym przychodem.

Przesyłane drogą elektroniczną, a następnie drukowane wyciągi bankowe, spełniające więc opisane warunki, dokumentujące poniesienie opłat bankowych, mogą być uznane za dowód księgowy.

Wiesława Moczydłowska
reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Groński

Radca prawny i Partner Zarządzający (komplementariusz) w kancelarii LEXBRIDGE Groński Adwokaci i Radcowie Prawni sp. k. we Wrocławiu. 

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama