reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Podlaskie: 10,9 mln zł od podatników dla organizacji pozarządowych

Podlaskie: 10,9 mln zł od podatników dla organizacji pozarządowych

10,9 mln zł dostały od podlaskich podatników organizacje pozarządowe z 1 proc. podatków ujętych w zeznaniach PIT za 2011 rok - poinformowano na konferencji prasowej w urzędzie wojewódzkim w Białymstoku na podsumowanie akcji "1 proc. Podaj dalej".


Z danych Izby Skarbowej w Białymstoku wynika, że to 87,2 proc. pieniędzy, które mogły trafić do tych organizacji, gdyby wszyscy podatnicy w regionie skorzystali z możliwości przekazania swojego 1 proc. podatku podmiotom, które mają status organizacji pożytku publicznego.

Z roku na rok coraz więcej podatników w Podlaskiem korzysta z tej możliwości i z roku na rok rośnie kwota, jaka trafia z 1 proc. do uprawnionych do tego organizacji pozarządowych. W zeznaniach podatkowych za 2011 r. ponad 277,5 tys. podlaskich podatników przekazało swój 1 proc. organizacjom pozarządowym. Rok wcześniej było to ponad 247,2 tys. podatników, którzy przekazali organizacjom 9,5 mln zł.

Wojewoda podlaski Maciej Żywno, inicjator akcji promującej w Podlaskiem 1 proc. podatku na rzecz organizacji pozarządowych ocenił, że coraz więcej podatników przekonuje się o tym, że wsparcie organizacji jest "proste, bezpieczne, nie wymaga wielkich formalności", a pieniądze służą działalności tych podmiotów. Ocenił, że przekazanie 1 proc. to nie tylko wsparcie finansowe, ale i zainteresowanie tym, czym się zajmują organizacje pozarządowe.

Katarzyna Łotowska z Ośrodka Wspierania Organizacji Pozarządowych w Białymstoku powiedziała, że przekazywanie 1 proc. podatku staje się "składnikiem naszego życia finansowego, dobrym obyczajem, rzeczą naturalną" i to jest, według niej, największy sukces kampanii promującej przekazywanie 1 proc. podatku.

Według Izby Skarbowej podlascy podatnicy przekazują swoje pieniądze także działającym w województwie organizacjom z siedzibami w innych regionach.

Rzecznik Izby Skarbowej Radosław Hancewicz powiedział, że czołówka fundacji i stowarzyszeń na tej liście nie ulega zmianie. Najwięcej pieniędzy otrzymują fundacje wspierające głównie chorych i niepełnosprawnych oraz hospicja.

Dyrektor Izby Skarbowej w Białymstoku Maria Suszczyńska podkreśliła, że w kolejnym roku podatkowym akcja promowania 1 proc. powinna być kontynuowana. Zaznaczyła, że były przypadki, gdy podatnicy wskazywali w PIT-ach organizacje, które nie miały statusu organizacji pożytku publicznego i dlatego nie można im było przekazać pieniędzy. Radziła, by zawsze przed przekazaniem 1 proc. sprawdzać aktualną listę takich organizacji. Taką listę zamieszcza na swojej stronie internetowej Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS47.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Semczyszyn

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama