REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy metoda kasowa wybawi firmy od zatorów płatniczych

Piotr Wajszczak

REKLAMA

Ostatnio głośno o metodzie kasowej. Wiele firm traktuje zmianę metody memoriałowej na kasową, jako zbawienie od zatorów płatniczych, czy mają prawo się cieszyć? Niestety bardzo ciężko się rozczarują…

Do momentu, kiedy sądy w Polsce nie będą w ciągu kilku tygodni wydawać nakazów zapłaty, wprowadzenie metody kasowo-memoriałowej spowoduje powiększenie zamieszania. Metoda kasowa nie jest zła, ale oczywiście rząd nie potrafi zrobić tego raz a dobrze. Rząd kombinuje, mały podatnik metoda kasowa, duży metoda memoriałowa, jak nie zapłacą to po miesiącu można odliczyć podatki a druga strona ma je sobie naliczyć..., co to da?

Autopromocja

Jak ktoś nie chce zapłacić to nie zapłaci i tyle? „I co mi zrobisz?” takie pytanie jest na porządku dziennym. Dłużnik wie, że sprawy w sądach ciągną się miesiącami a nawet latami. Ma dużo czasu na wyprowadzenie majątku i przygotowanie firmy do bankructwa, a sprzedawca jak zwykle budzi się z ręką w nocniku. Czy to jest neutralne dla budżetu? Oczywiście, że nie! Sprzedawca odliczy sobie podatki, kupujący bankrutuje z pieniędzmi w kieszeni a urząd skarbowy może jedynie pomarzyć o odzyskaniu podatków. Jeszcze lepsze przekręty można robić z dużymi podatnikami, metoda memoriałowa w połączeniu z kasową to istna żyła złota.

Swoją drogą zastanawia mnie fakt, jaka będzie biurokracja przy tej metodzie kasowej. Pamiętajmy, że na dzień dzisiejszy mamy przecież metodę kasową, mamy także ulgę na złe długi! Jest to tak zbiurokratyzowane, że nikt nie używa tych dobrodziejstw od rządu nam danych. Podejrzewam, że wiele firm wpadnie w tarapaty, bo przekonane o skuteczności metody kasowej zacznie bardziej ryzykować. Prawda jest brutalna, jak ktoś ma pieniądze i nie chce płacić to niestety zmiana metody nie pomoże.

Czy nie ma nadziei na rozwiązanie problemu? Oczywiście, że jest! Przedsiębiorcy w Polsce nie mogą pojąć, dlaczego w banalnej sprawie, jaką jest nadanie tytułu wykonawczego do uznanej wierzytelności czeka się miesiącami... Gdyby polskie sądy wydawały tytuły wykonawcze w ciągu kilku tygodni, problemu zatorów płatniczych by nie było.

Firmy jednak sobie radzą same. Ostatnio coraz popularniejsze są giełdy wierzytelności. Większość giełd prowadzą firmy windykacyjne. Wykorzystują one fakt, że wystawienie oferty sprzedaży na giełdzie powoduje upublicznienie danych długu i dłużnika. Taki publicznie widoczny dłużnik miewa problemy z wiarygodnością, dzięki czemu dokonuje szybkiej spłaty. Dlatego coraz głośniej jest np. o internetowej giełdzie długów www.dlugi.info.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Właścicielem tego serwisu są firmy z branży budowlanej, działa na zasadzie podobnej do portali aukcyjnych. Wchodząc na stronę widać zupełnie inną filozofię biznesową. Dlugi.info mają sieć giełd partnerskich w wielu branżach, a co ważne, jeśli jesteś posiadaczem programu księgowego, Ramzes, Enova, Ferrodo, Proman, ODL Polka, Dynamics Nav lub SAP, możesz używać tej giełdy bezpośrednio z programu księgowego. Za każdym razem, kiedy wystawiacie fakturę „na przelew” program sprawdza oferty w serwisie. Jeśli są długi do kupienia, macie informację o tych długach bez odrywania się od programu księgowego! Polskie firmy w ostatnim kwartale zapytały o NIP ponad 15,5 miliona razy. Lada moment dlugi.info będą dostępne w Asseco WAPRO, Subiekt GT, oraz w systemie Quatra firmy Sygnity.

Czy taka wszędzie widoczna informacja o długach na sprzedaż rozwiąże problem zatorów płatniczych?

Zapewne częściowo tak. Sensownie wprowadzone regulacje dotyczące metody kasowej, także będą pomocne. Niestety do momentu, kiedy sądownictwo polskie oraz organy wykonawcze będą mało wydolne a prawo będzie chronić dłużnika a nie wierzyciela, zatory będą w mniejszym lub większym stopniu elementem prowadzenia działalności gospodarczej.

Piotr Wajszczak

www.dlugi.info

 

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Cyberbezpieczeństwo w branży TSL – nowe wymogi. Co zmieni unijna dyrektywa NIS 2 od 17 października 2024 roku?

Dyrektywa NIS 2 wymusza na firmach konieczność wdrożenia strategii zarządzania ryzykiem. W praktyce oznacza to, że muszą zabezpieczyć swoje systemy komputerowe, procesy bezpieczeństwa oraz wiedzę swoich pracowników na tyle, by zapewnić funkcjonowanie i odpowiednio szybką reakcję w przypadku ataku hakerskiego. Od 17 października 2024 roku wszystkie kraje członkowskie powinny zaimplementować dyrektywę w swoim systemie prawnym.

Nawet 8%. Lokaty bankowe – oprocentowanie pod koniec maja 2024 r.

Ile wynosi oprocentowanie najlepszych depozytów bankowych pod koniec maja 2024 roku? Jakie odsetki można uzyskać z lokat bankowych i kont oszczędnościowych? Średnie oprocentowanie najlepszych lokat i rachunków oszczędnościowych wzrosło w maju do nieco ponad 5,7%.

ZUS pobrał 4000 zł od wdowy. 20 680,00 zł udziału w emeryturze zmarłego [Mąż nie skorzystał z emerytury]

Wdowa otrzymała wypłatę gwarantowaną 20 680,00 zł (udział w emeryturze zmarłego męża w zakresie subkonta). ZUS pobrał (jako płatnik PIT) 4000 zł i przekazał te pieniądze fiskusowi. ZUS wykonał prawidłowo przepisy podatkowe ustalające podatek na prawie 1/5 płatności. ZUS jest tu tylko pośrednikiem między wdową a fiskusem.

8-procentowy VAT nie dla domków letniskowych

Zgodnie z obecną praktyką organów podatkowych 8-procentowy VAT może być stosowany wyłącznie przy wznoszeniu budynków mieszkalnych przeznaczonych do stałego zamieszkania, zatem przedsiębiorcy budujące domki letniskowe lub rekreacyjne muszą wystawiać faktury z 23-procentowym VAT. 

Faktura korygująca 2024. Czy można zmienić dane nabywcy na zupełnie inny podmiot?

Sprzedawca wystawił fakturę VAT na podmiot XYZ Sp. z o.o., jednak właściwym nabywcą był XYZ Sp. k. Te dwa podmioty łączy tylko nazwa „XYZ” oraz osoba zarządzająca. Są to natomiast dwie różne działalności z różnymi numerami NIP. Czy w takiej sytuacji sprzedawca może zmienić dane nabywcy widniejące na fakturze poprzez fakturę korygującą, tj. bez konieczności wystawiania tzw. korekty „do zera” na XYZ Sp. z o.o., i obciążenie XYZ Sp. k. tylko poprzez korektę i zmianę odbiorcy faktury? 

Nowy sposób organów celno-skarbowych na uszczelnienie wywozu towarów podlegającym sankcjom na Rosję

Oświadczenie producenta o tym, iż wie kto jest kupującym i sprzedającym towar oraz o tym, iż wie, że jego wyprodukowany towar będzie przejeżdżał przez Rosję w tranzycie i zna końcowego użytkownika produktu, ma być narzędziem do ograniczenia wywozu towarów które są wyszczególnione w rozporządzeniu Rady (UE) NR 833/2014 z dnia 31 lipca 2014 r. dotyczące środków ograniczających w związku z działaniami Rosji destabilizującymi sytuację na Ukrainie.

Opóźnienia w zapłacie w podatku dochodowym - skutki

Przedsiębiorcy mają wynikający z przepisów podatkowych obowiązek płacenia różnych podatków. W tym także podatków dochodowych: PIT – podatek dochodowy od osób fizycznych i CIT – podatek dochodowy od osób prawnych (w przypadku np. spółek z o.o. czy akcyjnych). Każde opóźnienie w zapłacie podatku – także podatku dochodowego grozi nie tylko obowiązkiem obliczenia od zaległości podatkowych odsetek ale także odpowiedzialnością karną skarbową. Zaległość podatkowa, to także może być problem pracowników, którzy nie zapłacili podatku dochodowego PIT wynikającego z rocznego zeznania podatkowego.

Wysokość kosztów pracowniczych u seniorów w 2024 r.

Zasady rozliczania pracowniczych kosztów uzyskania przychodów w podatku dochodowym od osób fizycznych dotyczą wszystkich pracowników bez względu na ich wiek. Dlatego również pracujący seniorzy, którzy już osiągnęli wiek emerytalny – mimo zwolnienia podatkowego – mają takie same koszty jak inni pracownicy.

Przelewy w Boże Ciało. Jak pracują banki? Kiedy dojdzie przelew?

30 maja, czwartek jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Czy system rozliczeniowy Elixir będzie wówczas dostępny? Kiedy najlepiej wysałć przelew, aby doszedł na czas? 

PIT 2024. Koszty uzyskania przychodów (pracownicze), zwykłe, podwyższone, autorskie - kwoty, limity, oświadczenia, praca zdalna

Jakie koszty mogą odliczać pracownicy w 2024 roku? Jakie są koszty zwykłe, a jakie podwyższone? Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa o PIT) nie daje prawa (co do zasady) pracownikom odliczać od przychodów uzyskanych z tytułu umowy o pracę faktycznie poniesionych kosztów. Pracownicy mają jedynie koszty zryczałtowane w zależności od liczby zawartych umów o pracę i tego, czy pracownik mieszka w miejscowości, której znajduje się zakład pracy, czy w innej miejscowości. Jednak w rozliczeniu rocznym pracownicy mogą uwzględnić faktyczne wydatki na dojazdy do pracy udokumentowane wyłącznie imiennymi biletami okresowymi.

REKLAMA