REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy metoda kasowa wybawi firmy od zatorów płatniczych

Piotr Wajszczak

REKLAMA

Ostatnio głośno o metodzie kasowej. Wiele firm traktuje zmianę metody memoriałowej na kasową, jako zbawienie od zatorów płatniczych, czy mają prawo się cieszyć? Niestety bardzo ciężko się rozczarują…

Do momentu, kiedy sądy w Polsce nie będą w ciągu kilku tygodni wydawać nakazów zapłaty, wprowadzenie metody kasowo-memoriałowej spowoduje powiększenie zamieszania. Metoda kasowa nie jest zła, ale oczywiście rząd nie potrafi zrobić tego raz a dobrze. Rząd kombinuje, mały podatnik metoda kasowa, duży metoda memoriałowa, jak nie zapłacą to po miesiącu można odliczyć podatki a druga strona ma je sobie naliczyć..., co to da?

Autopromocja

Jak ktoś nie chce zapłacić to nie zapłaci i tyle? „I co mi zrobisz?” takie pytanie jest na porządku dziennym. Dłużnik wie, że sprawy w sądach ciągną się miesiącami a nawet latami. Ma dużo czasu na wyprowadzenie majątku i przygotowanie firmy do bankructwa, a sprzedawca jak zwykle budzi się z ręką w nocniku. Czy to jest neutralne dla budżetu? Oczywiście, że nie! Sprzedawca odliczy sobie podatki, kupujący bankrutuje z pieniędzmi w kieszeni a urząd skarbowy może jedynie pomarzyć o odzyskaniu podatków. Jeszcze lepsze przekręty można robić z dużymi podatnikami, metoda memoriałowa w połączeniu z kasową to istna żyła złota.

Swoją drogą zastanawia mnie fakt, jaka będzie biurokracja przy tej metodzie kasowej. Pamiętajmy, że na dzień dzisiejszy mamy przecież metodę kasową, mamy także ulgę na złe długi! Jest to tak zbiurokratyzowane, że nikt nie używa tych dobrodziejstw od rządu nam danych. Podejrzewam, że wiele firm wpadnie w tarapaty, bo przekonane o skuteczności metody kasowej zacznie bardziej ryzykować. Prawda jest brutalna, jak ktoś ma pieniądze i nie chce płacić to niestety zmiana metody nie pomoże.

Czy nie ma nadziei na rozwiązanie problemu? Oczywiście, że jest! Przedsiębiorcy w Polsce nie mogą pojąć, dlaczego w banalnej sprawie, jaką jest nadanie tytułu wykonawczego do uznanej wierzytelności czeka się miesiącami... Gdyby polskie sądy wydawały tytuły wykonawcze w ciągu kilku tygodni, problemu zatorów płatniczych by nie było.

Firmy jednak sobie radzą same. Ostatnio coraz popularniejsze są giełdy wierzytelności. Większość giełd prowadzą firmy windykacyjne. Wykorzystują one fakt, że wystawienie oferty sprzedaży na giełdzie powoduje upublicznienie danych długu i dłużnika. Taki publicznie widoczny dłużnik miewa problemy z wiarygodnością, dzięki czemu dokonuje szybkiej spłaty. Dlatego coraz głośniej jest np. o internetowej giełdzie długów www.dlugi.info.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Właścicielem tego serwisu są firmy z branży budowlanej, działa na zasadzie podobnej do portali aukcyjnych. Wchodząc na stronę widać zupełnie inną filozofię biznesową. Dlugi.info mają sieć giełd partnerskich w wielu branżach, a co ważne, jeśli jesteś posiadaczem programu księgowego, Ramzes, Enova, Ferrodo, Proman, ODL Polka, Dynamics Nav lub SAP, możesz używać tej giełdy bezpośrednio z programu księgowego. Za każdym razem, kiedy wystawiacie fakturę „na przelew” program sprawdza oferty w serwisie. Jeśli są długi do kupienia, macie informację o tych długach bez odrywania się od programu księgowego! Polskie firmy w ostatnim kwartale zapytały o NIP ponad 15,5 miliona razy. Lada moment dlugi.info będą dostępne w Asseco WAPRO, Subiekt GT, oraz w systemie Quatra firmy Sygnity.

Czy taka wszędzie widoczna informacja o długach na sprzedaż rozwiąże problem zatorów płatniczych?

Zapewne częściowo tak. Sensownie wprowadzone regulacje dotyczące metody kasowej, także będą pomocne. Niestety do momentu, kiedy sądownictwo polskie oraz organy wykonawcze będą mało wydolne a prawo będzie chronić dłużnika a nie wierzyciela, zatory będą w mniejszym lub większym stopniu elementem prowadzenia działalności gospodarczej.

Piotr Wajszczak

www.dlugi.info

 

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  E-faktury będą obowiązkowe w całej Unii Europejskiej. Czy KSeF przygotuje polskich przedsiębiorców?

  E-faktury będą obowiązywały w całej Unii Europejskiej. Od 1 stycznia 2024 roku państwa członkowskie UE będą mogły nałożyć na podatników obowiązek wystawiania faktu elektronicznych bez konieczności uzyskania decyzji derogacyjnej od KE. Od 2028 roku to rozwiązanie powinno być obligatoryjne w całej Unii Europejskiej, data nie jest jednak potwierdzona. System zaprezentowany przez Komisję Europejską określany jest jako VAT in Digital Age (ViDA). Ma on na celu dostosowanie obecnego systemu rozliczeń VAT do współczesnych wyzwań ery cyfrowej.

  Projekt objaśnień podatku u źródła (WHT) wciąż wzbudza wątpliwości

  Obecny projekt objaśnień jest już kolejnym projektem, który ma definiować zagadnienia podatku WHT i obejmuje przepisy obowiązujące od początku 2022 r. Pierwszy projekt ujrzał światło dzienne w czerwcu 2019 r., jednak nigdy nie wszedł w życie. Nowy projekt objaśnień WHT budzi jednak nowe wątpliwości w zakresie interpretowania i stosowania przepisów w zakresie WHT, co przy jednoczesnym wzroście kontroli wśród podatników w zakresie tego podatku rodzi dodatkowe obawy. 

  Zerowy VAT na żywność w I kwartale 2024 r. Jest rozporządzenie!

  Rozporządzenie w sprawie zerowego VAT na żywność w I kwartale 2024 r. zostało dzisiaj po południu opublikowane w Dzienniku Ustaw.

  Na co płatnicy WHT muszą uważać składając oświadczenie WH-OSC? Jakie błędy są najczęściej popełniane?

  Ustawa o Polskim Ładzie 1 stycznia 2022 r.  wprowadziła mechanizm pay & refund w rozliczeniach z tytułu podatku u źródła (WHT). Mechanizmem objęte zostały należności z tytułu dywidend, odsetek i należności licencyjnych, wypłacanych na rzecz jednego podmiotu powiązanego, których łączna kwota przekracza 2 mln zł w roku podatkowym. Co istotne, w odniesieniu do nadwyżki ponad 2 mln zł nie przewidziano możliwości zastosowania zwolnienia z ustawy o CIT ani preferencji wynikających z umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. 

  Kiedy nie trzeba zgłaszać darowizny?

  Zastanawiasz się, czy musisz składać formularz SD-Z2, aby zgłosić otrzymaną od rodziny darowiznę. Wyjaśniamy, kiedy nie trzeba tego robić. A gdy zajdzie taka konieczność, podajemy informację, jak można dokonać tego przez internet, korzystając z usług rządowych.

  Akcyjny (opcyjny) program motywacyjny ESOP - projektowanie i wdrażanie

  Co to jest akcyjny (opcyjny) program motywacyjny (menedżerski) ESOP? - idea, korzyści, koszty oraz skutki

  Ile aktualnie wynosi wartość oficjalnych aktywów rezerwowych Polski?

  Oficjalne aktywa rezerwowe Polski to 170,9 mld euro, a w przeliczeniu na dolary amerykańskie 186,7 mld - poinformował dzisiaj Narodowy Bank Polski. Są to dane na koniec listopada 2023 r.

  Taryfa celna 2024 - opublikowano Wspólną Taryfę Celną i tablice korelacyjne na przyszły rok oraz listy nowych i usuniętych kodów CN

  Departament Ceł Ministerstwa Finansów poinformował, że w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej serii L z 31 października 2023 roku zostało opublikowane rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2023/2364 z 26 września 2023 r. zmieniające załącznik I do rozporządzenia Rady (EWG) nr 2658/87 w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej. Rozporządzenie to stosuje się od 1 stycznia 2024 roku.

  Tabela kursów średnich NBP z 7 grudnia 2023 roku - nr 237/A/NBP/2023

  Tabela kursów średnich NBP waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 7 grudnia 2023 roku - nr 237/A/NBP/2023. Kurs euro w tym dniu to 4,3334 zł.

  Wnioski WIS, WIA i WIP wyłącznie elektronicznie od 1 stycznia 2024 roku

  Ministerstwo Finansów poinformowało, że od 1 stycznia 2024 r. będzie można składać elektronicznie wnioski o wydanie wiążących informacji stawkowych (WIS), wnioski o wydanie wiążących informacji akcyzowych (WIA) i wnioski o wydanie wiążących informacji o pochodzeniu (WIP). Wnioski o wydanie WIS będą składane w serwisie e-Urząd Skarbowy a wnioski o wydanie WIA i WIP na portalu PUESC.

  REKLAMA