Podatki dochodowe. Przeniesienie działalności za granicę
REKLAMA
Podatnicy, którzy mają siedzibę lub zarząd na terytorium Polski, podlegają obowiązkowi podatkowemu w kraju od całości swoich dochodów – i bez względu na miejsce ich osiągania. Wynika to z art. 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.). Przepis ten oznacza, że podatnik, który zmierza do zmiany swojej „rezydencji podatkowej”, przestanie być uznawany za podlegającego nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce, jeżeli przeniesie swoją siedzibę lub miejsce zarządu do innej jurysdykcji podatkowej – wyjaśniło Ministerstwo Finansów. Przeniesienie „rezydencji podatkowej” wiązać się więc będzie w praktyce z likwidacją spółki w Polsce. W takim przypadku trzeba spełnić obowiązki dokumentacyjne i informacyjne. Chodzi o poinformowanie urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik właściwy ze względu na miejsce siedziby lub zarządu podatnika, wykreślenie z rejestru spółek handlowych itd.
WARTO WIEDZIEĆ
Przeniesienie „rezydencji podatkowej” wiązać się będzie w praktyce z likwidacją spółki w Polsce. W takim przypadku trzeba spełnić m.in. obowiązki dokumentacyjne i informacyjne.
REKLAMA
Warto też pamiętać o obowiązkach podatkowych, które mogą powstać w związku z likwidacją spółki w Polsce. Otóż wspólnicy spółki podlegać będą opodatkowaniu w zakresie dochodu z tytułu umorzenia udziałów (akcji) spółki oraz wartości majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej. Zgodnie natomiast z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wspólnicy podlegają opodatkowaniu od przychodów z tytułu podziału majątku likwidowanej spółki, na zasadach określonych w tej ustawie.
W przypadku zmiany „rezydencji podatkowej”, bez względu na to, czy podatnik stał się rezydentem kraju lub terytorium zaliczonego do tzw. rajów podatkowych, czy innego kraju, będzie podlegać obowiązkowi podatkowemu w Polsce od tych dochodów, które osiągane są na jej terytorium.
Jak wyjaśniło Ministerstwo Finansów, fakt „emigracji” za granicę nie powoduje ustania obowiązków podatkowych podatników, którzy wciąż prowadzą działalność gospodarczą w Polsce lub osiągają dochody z innych źródeł położonych na terytorium Polski.
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA