Szykują się zmiany w Ordynacji podatkowej
REKLAMA
Ordynacja podatkowa reguluje zasady ściągania podatków, reguły prowadzenia postępowania podatkowego, reguluje zasady wydawania interpretacji podatkowych oraz prawa i obowiązki podatnika i organów podatkowych.
REKLAMA
Wiceminister finansów Maciej Grabowski mówi, że resort pracuje nad zmianami w prawie.
- Ordynacja podatkowa musi podążać za zmianami życia gospodarczego, za nową funkcją, którą administracja podatkowa powinna pełnić wobec podatników, także będziemy postulować zmiany we własnym zakresie, również po to, by chronić interesy fiskalne państwa - mówi wiceminister Grabowski.
Zapłać albo pomniejsz koszty, czyli zmiany w podatku dochodowym 2013
Resort finansów planuje zmiany np. w zakresie wykonywania decyzji podatkowych.
- Uważamy, że z jednej strony trzeba wzmacniać zaufanie organów podatkowych do podatników i jest kilka zmian, które z pewnością były dobrze przyjęte przez podatników, choćby nieostateczność wykonania decyzji podatkowych, czyli podatnik, dopóki nie dostanie ostatecznej decyzji podatkowej, nie musi płacić podatków - podkreśla wiceminister.
Ministerstwo Finansów chce także zmian w Ordynacji podatkowej w zakresie unikania podwójnego opodatkowania. Część tych kwestii jest obecnie regulowana w podpisanych przez Polskę umowach dotyczących podwójnego opodatkowania.
- Obserwujemy coraz bardziej agresywne metody planowania podatkowego, w szczególności poza granice kraju. Ordynacja podatkowa powinna uwzględniać zwiększoną integrację w ramach UE i globalizacji gospodarki tak, żeby interesy fiskusa były chronione - uważa Maciej Grabowski.
VAT 2013 - przegląd najważniejszych zmian
Jak długo należy przechowywać paragony
Chodzi tu o przepisy, które włączyłyby do Ordynacji podatkowej kwestie związane z wymianą informacji podatkowych pomiędzy Polską a innymi krajami.
Wiceminister Grabowski uważa, że część tych zmian należy wprowadzić szybko, w formie nowelizacji obecnej Ordynacji podatkowej, bo postulowane prace nad zmianą całej ordynacji będą trwać bardzo długo.
- Prace Komisji Kodyfikacyjnej nad zmianą całej Ordynacji podatkowej trwałyby kilka lat. Jeżeli celem takiej komisji byłoby napisane nowej Ordynacji podatkowej zupełnie od początku, to myślę, że łącznie z procesem legislacyjnym trzeba by to liczyć w latach, a nie w miesiącach. Natomiast trzeba jeszcze raz przeanalizować sytuację, którą mamy w tej chwili, zobaczyć, w jakich kierunkach takie prace mogłyby pójść i co już teraz należy zmienić - argumentuje wiceminister finansów.
Maciej Grabowski uważa, że prace Komisji Kodyfikacyjnej mają także zalety. - Na pewno prace komisji nie podlegają bieżącym sprawom, bieżącym naciskom politycznym, czy też konieczności załatwiania spraw bieżących i można tam w spokoju pracować nad lepszym aktem prawnym.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat