Nowa umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania z Indiami
REKLAMA
Dnia 29 stycznia 2013 r. w Warszawie podpisano Protokół między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Indii o zmianie Umowy między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Republiki Indii w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu, sporządzonej w Warszawie dnia 21 czerwca 1989 roku.
REKLAMA
Najważniejsze zmiany wprowadzone do umowy z 1989 r. dotyczą metody unikania podwójnego opodatkowania w odniesieniu do polskich rezydentów oraz opodatkowania dywidend, odsetek, należności licencyjnych i opłat za usługi techniczne.
Polska stosowała dotychczas metodę wyłączenia z progresją w stosunku do kategorii dochodów uregulowanych w dotychczasowej umowie (z wyłączeniem opodatkowania dywidend, licencji i opłat za usługi techniczne oraz odsetek). W Protokole wprowadzono natomiast metodę zaliczenia proporcjonalnego dla wszystkich kategorii dochodów.
Nowością jest także przepis dotyczący ograniczenia korzyści umownych, mający charakter ogólnej klauzuli przeciwdziałającej uchylaniu się od opodatkowania.
Zmiana umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania z Norwegią
Umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania z Jersey
Jakie zmiany od 2013 r. czekają polskich podatników posiadających spółkę na Cyprze?
Zmieniono również postanowienia umowy regulujące dywidendy i odsetki, obniżając dla obydwu kategorii stawkę podatku u źródła z 15 do 10 procent. W przypadku należności licencyjnych i opłat za usługi techniczne stawki podatku zostały obniżone z 22,5 do 15 procent.
Protokół wprowadza ponadto pełną klauzulę wymiany informacji w sprawach podatkowych, dostosowującą postanowienia Konwencji do obowiązującego standardu OECD. Umożliwi ona uzyskanie informacji o działalności gospodarczej polskich rezydentów w relacjach z Republiką Indii, w tym również o zgromadzonych środkach na rachunkach bankowych.
Umowy dostępne są na stronie internetowej www.finanse.mf.gov.pl w zakładce ABC Podatków/Umowy międzynarodowe
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat