| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Podatki w Europie coraz wyższe

Podatki w Europie coraz wyższe

Europa wysokich podatków. Z danych opublikowanych w Brukseli wynika, że w 2011 roku podatki w Unii wyniosły 38,8 procent PKB. To oznacza tendencję wzrostową.

Najszybciej rosnącym podatkiem był VAT, który konsumenci płacą podczas zakupów. Dane zaprezentował Philip Kermode z dyrekcji generalnej do spraw podatków w Komisji Europejskiej.

Odpowiedzialność solidarna w VAT

Jak sportowcy unikają fiskusa

„Po spadkach w 2009 roku co było wywołane kryzysem, dane z 2011 pokazują, że podatki znowu rosną, a wśród nich przede wszystkim VAT. Kraje członkowskie uznały, że to najszybszy sposób uzyskania przychodów do budżetu, a poza tym, podatki konsumpcyjne sprzyjają wzrostowi gospodarczemu” - tłumaczył. Philip Kermode podkreślił jednak, że im wyższe podatki, tym większe ryzyko uchylania się przed nimi.

W 2011 roku średnia stawka podatku VAT w Unii wyniosła 21,5 procent. I od czasu wybuchu kryzysu wzrosła ona aż w 17 krajach, w tym w Polsce.

Kiedy niższy VAT na e-booki?

Najwięcej konsumenci muszą płacić na Węgrzech, gdzie VAT wynosi 27 procent, natomiast najniższy jest w Luksemburgu - 15 procent. Jeśli natomiast chodzi o największe źródło przychodów podatkowych w Unii, to wciąż jest to opodatkowanie pracy, co stanowi prawie połowę wszystkich wpływów podatkowych. Jedna trzecia to podatki konsumpcyjne, a jedna piąta nakładane na firmy.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Kosiński Adwokaci i Radcowie Prawni

Ekspert prawa nieruchomości, prawa budowlanego oraz projektów infrastrukturalnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK