REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Doradcy podatkowi mają swoje święto

inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

11 maja doradcy podatkowi obchodzą swoje święto - Dzień Doradcy Podatkowego. Zawód doradcy podatkowego, który jest zaliczany do zawodów zaufania publicznego, wykonuje obecnie prawie 9 tysięcy osób.

11 maja obchodzimy w Polsce Dzień Doradcy Podatkowego, który jest zawodem zaufania publicznego wykonywanym przez blisko 9 tysięcy osób. Doradcy podatkowi reprezentują klientów przed organami podatkowymi, skarbowymi, a także przed sądami administracyjnymi w sprawach z zakresu obowiązków podatkowych. Ponadto, doradcy podatkowi pomagają dokonać ustalenia zobowiązań podatkowych podatników w wysokości należnej, a poprzez optymalizację rozwiązań podatkowych wspierają także rozwój przedsiębiorstw.

Autopromocja


Początki doradztwa podatkowego w Polsce


Zawód doradcy podatkowego pojawił się w Polsce po transformacji politycznej i gospodarczej zapoczątkowanej w 1989 roku, kiedy na wszystkich podatników został nałożony obowiązek samoobliczania podatku. Już na początku lat 90-tych powstały pierwsze kancelarie podatkowe i firmy doradztwa podatkowego, a wraz z nimi potrzeba uregulowania profesji doradcy podatkowego. Nastąpiło to 5 lipca 1996 r., kiedy Sejm uchwalił ustawę o doradztwie podatkowym. Pięć lat później - 11 maja 2001 r. - w Dzienniku Ustaw opublikowano ustawę, zgodnie z którą Minister Finansów został zobowiązany do zwołania I Krajowego Zjazdu Doradców Podatkowych. Tak rozpoczęła się historia samorządu zawodowego doradców podatkowych w Polsce i dlatego 11 maja doradcy podatkowi obchodzą swoje święto.

Tekst jednolity ustawy o doradztwie podatkowym


Doradca podatkowy: zaufanie i odpowiedzialność


Doradca podatkowy należy do zawodów zaufania publicznego, nad którego należytym wykonywaniem czuwa samorząd zawodowy - Krajowa Izba Doradców Podatkowych (KIDP). Ustawa korporacyjna oraz zasady etyki zawodowej zobowiązują członków do systematycznego podnoszenia kwalifikacji. Poprzez udział w konferencjach, seminariach i szkoleniach osiągają oni doskonałość zawodową mimo częstej zmienności przepisów prawa podatkowego. Usługi doradców podatkowych podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu od odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone przy wykonywaniu czynności zawodowych. Natomiast nieograniczony w czasie obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej, zobowiązuje doradcę podatkowego oraz jego pracowników, do zachowania tajemnicy wszelkich informacji i faktów, z którymi zapoznał się w związku z wykonywaniem tego zawodu.

Prostsze procedury podatkowe? Kolejna nowelizacja Ordynacji podatkowej

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak wnieść sprzeciw wobec kontroli podatkowej w firmie

„Zawód doradcy podatkowego to przede wszystkim kompetencje oraz zasady etyki. Jego wykonywanie obłożone jest wieloma obowiązkami, nad spełnieniem których - przez doradców podatkowych - sprawuje nadzór samorząd zawodowy. Dzięki stale doskonalonym kompetencjom oraz pieczy sprawowanej przez samorząd, usługi doradców podatkowych osiągają najwyższy poziom” - wyjaśnia Tomasz Miłek, wiceprzewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych, dodając: „Posiadane przez doradców podatkowych uprawnienia, zwłaszcza w zakresie sporządzenia skargi kasacyjnej od wyroku wojewódzkiego sądu administracyjnego, gwarantują obywatelom naszego Kraju pożądany i łatwy dostęp do pomocy prawnej - w zakresie stosowania prawa podatkowego”.

 


Doradztwo podatkowe to coś więcej niż księgowość


Doradcę podatkowego często mylnie utożsamia się z księgowym, tymczasem zakres jego pracy jest znacznie szerszy. Zapewnia kompleksową obsługę podatkową, a także księgową przedsiębiorstwa, wspiera jego rozwój poprzez optymalizację podatków i dbanie o prawidłowe rozliczenie z fiskusem, a także poprzez wskazywanie rozwiązań, które zapewniają płynność finansową przedsiębiorstwa. Szerokie spektrum usług i zakres obowiązków doradców podatkowych sprawiają, że przedsiębiorca otrzymuje profesjonalną pomoc, a sam może skupić się na prowadzonej działalności gospodarczej. Doradcy podatkowi w Polsce reprezentują podatników - przedsiębiorców i osoby nie prowadzące działalności gospodarczej - w postępowaniach przed organami podatkowymi, skarbowymi, a także przed sądami administracyjnymi. Wykonywanie tego zawodu w ostatnich latach spotyka się z rosnącym zainteresowaniem studentów i wyższych uczelni. Kształcenie przyszłych doradców podatkowych umożliwia dostęp do zawodu atrakcyjnego ze względu na stałą możliwością rozwoju.

Pierwsza transza deregulacji

Więcej informacji na temat doradztwa podatkowego znajduje się na stronie internetowej samorządu zawodowego: http://www.krdp.pl/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Krajowa Izba Doradców Podatkowych

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Polska ustawa o kryptoaktywach od 30 czerwca 2024 r. Założenia i cel nowych przepisów [omówienie projektu]

    Projekt ustawy o kryptoaktywach ma zaimplementować do krajowych przepisów rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/1114 z dnia 31 maja 2023 r. w sprawie rynków kryptoaktywów oraz zmiany rozporządzeń (UE) nr 1093/2010 i (UE) nr 1095/2010 oraz dyrektyw 2013/36/UE i (UE) 2019/1937 (Dz. U. UE. L. z 2023 r. Nr 150, str. 40 z późn. zm.) (dalej: MiCA) określające zasady regulacji i nadzoru emisji, handlu i świadczenia usług związanych z kryptowalutami. Rozporządzenie obowiązuje już od 29 czerwca 2023 r., ale w pełni zacznie być stosowane dopiero w grudniu 2024 r. Projekt ustawy przewiduje wprowadzenie nowych rozwiązań w obszarze sektora rynku kryptoaktywów, mających na celu realizację zadań wynikających z rozporządzenia MiCA, w szczególności w zakresie skutecznego nadzoru i ochrony inwestorów. Według ustawodawcy podjęcie działań zmierzających do realizacji ww. celów zapewni rozwój rynku w perspektywie wieloletniej oraz bezpieczeństwo przez rozszerzenie kompetencji nadzorczych. Za projekt ustawy odpowiada Podsekretarz Stanu Ministerstwa Finansów. 

    Rozlicz się przez internet. Dzięki usłudze Twój e-PIT szybko i łatwo rozliczysz swój PIT

    Okres rozliczeń rocznych PIT trwa do końca kwietnia. Dzięki usłudze Twój e-PIT udostępnionej przez Ministerstwo Finansów w e-Urzędzie Skarbowym (e-US) możesz szybko i wygodnie rozliczyć swój PIT. Zwłaszcza jeśli masz Profil Zaufany. Jeśli nie masz – założysz go od ręki.

    PIT 2024. Czy można rozliczyć podatki bez Profilu Zaufanego?

    Sezon rozliczeń podatkowych jest w pełni. Dzięki usłudze e-PIT dostępnej na stronie Ministerstwa Finansów, możesz  szybko rozliczyć swój PIT. Resort zaleca, aby z rozliczeniem nie zwlekać.

    Co można sobie odliczyć od podatku 2024? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu PIT?

    Co można odliczyć z podatku PIT? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu w 2024 roku?

    Kto może wyjechać do sanatorium z ZUS-em w 2024 roku? Jak uzyskać skierowanie? Ile trzeba czekać?

    Nie tylko Narodowy Fundusz Zdrowia kieruje do miejscowości uzdrowiskowych, ale także Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Z leczenia może skorzystać każdy ubezpieczony, który jest zagrożony utratą zdolności do pracy. Warunkiem jest jednak, by rehabilitacja poprawiła rokowania stanu zdrowia i przyczyniła się do powrotu do aktywności zawodowej.

    Limit pomocy de minimis dla MŚP 2024 - podwyżka od 1 maja

    Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia, na podstawie którego MŚP nadal udzielana będzie pomoc de minimis w formie gwarancji BGK spłaty kredytu lub innego zobowiązania - napisał resort w OSR do projektu. Rozporządzenie wdroży w życie unijne przepisy wprowadzające nowy wyższy limit takiej pomocy dla jednego przedsiębiorstwa w ciągu 3 lat.

    Ulga sponsoringowa a koszty uzyskania przychodów z zysków kapitałowych

    Po koniec 2023 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że podmioty osiągające przychody z zysków kapitałowych również mogą odliczać koszty wspierania sportu, edukacji i kultury, na podstawie art. 18ee, niezależnie od tego czy koszty te zostaną przyporządkowane do przychodów z zysków kapitałowych czy pozostałych przychodów.

    Rozrachunki w księgowości wsparte sztuczną inteligencją. Nadchodzi nowe

    Czy sztuczna inteligencja może wspomóc księgowym w rozrachunkach? Dzięki wykorzystaniu mechanizmów sztucznej inteligencji programy księgowe pozwalają na dużą automatyzację procesów w tym zakresie.

    Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

    Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

    Składki ZUS wspólników spółki z o.o. (jednoosobowej i wieloosobowej). Kto i kiedy nie zapłaci składek?

    Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych różnicują pozycję wspólników spółki z o.o. w zakresie podlegania ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu w zależności od tego, czy spółka jest jednoosobowa czy wieloosobowa.

    REKLAMA