Ochrona praw dłużników przed e-sądem
REKLAMA
REKLAMA
Nowe przepisy przewidują, że przed e-sądem można dochodzić wyłącznie roszczeń powstałych do 3 lat przed wniesieniem sprawy. Ponadto jeśli wierzyciel świadomie wskaże w pozwie błędny adres dłużnika, będzie mógł zostać ukarany grzywną do 5 tys. zł.
REKLAMA
Kolejna ze zmian ma zwiększyć prawa dłużnika w postępowaniu egzekucyjnym. Chodzi np. o sytuacje, w których nakaz zapłaty jest wydawany pod nieobecność dłużnika. W takich przypadkach komornik na samym początku postępowania komorniczego będzie miał obowiązek poinformować dłużnika o przysługujących mu prawach, w tym prawie do odwołania.
PESEL lub NIP tylko w e-sądach
Kiedy NIP, a kiedy PESEL w deklaracji lub informacji podatkowej?
Zmiany dotyczą spraw prowadzonych na podstawie nakazu zapłaty wydanego w elektronicznym postępowaniu upominawczym, a także w postępowaniu nakazowym i upominawczym. Chodzi też o postępowania wynikające z europejskiego nakazu zapłaty oraz wyroku zaocznego. Obowiązek podawania numerów PESEL i NIP pozwanego ograniczony został tylko do obowiązku podawania tych danych w elektronicznym postępowaniu upominawczym. W innych postępowaniach osoba wnosząca pozew będzie musiała w nim podać wyłącznie własny PESEL i NIP. Dane identyfikujące pozwanego ustalać będzie z urzędu sąd. Wyłącznie w postępowaniu przed e-sądem przewidziano też karę grzywny za zawinione podanie nieprawidłowych danych.
Nowe przepisy wejdą w życie po upływie miesiąca od dnia ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
Wierzytelności nieściągalne a VAT
Zapraszamy na forum Księgowość
A.J.
Zespół Doradców Podatkowych Jacek Czernecki Spółka z o. o.
ul. Zagrody 20a, 30-318 Kraków
tel.: 12 260 98 10, e-mail: doradcy@doradcy.pl, www.doradcy.pl
Usługi księgowe i doradztwo podatkowe,
pomoc prawno-podatkowa oraz reprezentacja
Klienta przed aparatem skarbowym.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat