| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Podatek tonażowy - zmiany w prowadzeniu wykazów

Podatek tonażowy - zmiany w prowadzeniu wykazów

W przepisach o podatku tonażowym nastąpiły zmiany w sposobie prowadzenia wykazu środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych przez przedsiębiorców żeglugowych.

W dniu 3 lipca 2013 roku weszło w życie rozporządzenie dotyczące sposobu prowadzenia wykazu środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych przez przedsiębiorców żeglugowych opodatkowanych podatkiem tonażowym. Zmiany dotyczą prowadzenia wykazu tych środków w formie elektronicznej.

Zobacz: Rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie sposobu prowadzenia przez przedsiębiorców żeglugowych opodatkowanych podatkiem tonażowym wykazu środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych

Przypomnijmy, że podatkiem tonażowym opodatkowani mogą być przedsiębiorcy żeglugowi prowadzący działalność polegającą na świadczeniu usług w żegludze międzynarodowej. Przy wyborze tej formy, dochody opodatkowane w ten sposób nie podlegają opodatkowaniu dochodowemu.

Jak zmienią się zasady korzystania z podatku tonażowego

Podatnicy korzystający z tego opodatkowania powinni prowadzić wykaz środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Wpisy powinny być dokonywane najpóźniej w miesiącu przyjęcia środków i wartości do używania. Podatnicy, którzy prowadzą wykaz w formie elektronicznej, mają obowiązek używania programu, który umożliwi im wydrukowanie go.

Według nowych przepisów przedsiębiorcy żeglugowi prowadzący wykaz przy zastosowaniu technik informatycznych maja obowiązek w terminie do dnia 20. każdego miesiąca sporządzić wydruk zapisów dokonanych za poprzedni miesiąc.

Zapraszamy na forum o rachunkowości

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

KORONAWIRUS - podatki, prawo

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Wicha-Gajek

Koordynator ds. Marketingu i PR Fundacji Rozwoju Przedsiębiorczości "Twój StartUp"

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »