| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Dochody z zagranicy. Można odliczyć zapłacony podatek

Dochody z zagranicy. Można odliczyć zapłacony podatek

Podatnicy uzyskujący dochody ze źródeł położonych w określonych państwach lub terytoriach od 1 lipca br. mogą odliczyć od podatku zapłaconego w kraju podatek zapłacony za granicą. Dotyczy to m.in. dochodów z odsetek oraz umorzenia udziałów i akcji.

Osoba fizyczna mieszkająca w Polsce podlega obowiązkowi podatkowemu w kraju od całości swoich dochodów – bez względu na miejsce położenia źródeł dochodów. Jeżeli więc uzyskamy dochody za granicą i tam zapłacimy podatek, to i tak musimy uwzględnić je w rozliczeniach podatkowych w Polsce.

Od dziś podatnicy uzyskujący dochody w Republice Austrii, Królestwie Belgii, Wielkim Księstwie Luksemburga, Księstwie Andory, Księstwie Liechtensteinu, Księstwie Monaco, Republice San Marino, Konfederacji Szwajcarskiej lub na terytoriach zależnych lub stowarzyszonych Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz Królestwa Niderlandów – mogą podatek zapłacony w tych państwach i terytoriach odliczyć od kwoty podatku obliczonego w kraju (według stawki 19 proc.). Nie dotyczy to jednak wszystkich przychodów, lecz tylko ściśle określonych.

Mowa tu o dochodach z odsetek wypłaconych lub stawianych do dyspozycji związanych z wszelkiego rodzaju wierzytelnościami (m.in. z opłat karnych za opóźnienie płatności), z odsetek naliczonych i skapitalizowanych w momencie sprzedaży, zwrotu lub umorzenia określonych wierzytelności, a także uzyskane z odsetek wypłacone przez przedsiębiorstwa wspólnego inwestowania ustanowione poza terytorium Unii Europejskiej oraz dochody uzyskane w związku ze sprzedażą, zwrotem lub umorzeniem określonych akcji, udziałów lub jednostek.
Udogodnienie to jest efektem wejścia w życie art. 30a ust. 10 oraz art. 30b ust. 5c i 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Od dziś obowiązuje także rozporządzenie z dnia 23 grudnia 2004 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wzoru informacji o przychodach (dochodach) wypłaconych lub postawionych do dyspozycji faktycznemu lub pośredniemu odbiorcy, obowiązującej w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (Dz.U. nr 279, poz. 2765) określające wzór informacji IFT-3/IFT-3R.

Anna Wojda

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Tomala

Aplikant radcowski przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »