REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wprowadź e-fakturę i oszczędzaj

REKLAMA

Większość przedsiębiorstw w rozliczeniach z kontrahentami w dalszym ciągu wystawia papierowe faktury, mimo iż od stycznia 2013 roku, ustawodawca znacznie ułatwił wdrożenie jej elektronicznej wersji – czyli e-faktury. Czy wprowadzenie e-faktury jest takie trudne oraz czy dzięki temu możliwe jest poczynienie realnych oszczędności?

W jaki sposób większość firm MSP prowadzi rozliczenia oraz fakturowanie swoich kontrahentów? Wiele z nich nie posiada własnego działu księgowego, ani nie ma wdrożonego żadnego zaawansowanego systemu księgowego. Do wystawiania faktur małe firmy używają powszechnie dostępnych programów instalowanych na komputerach firmowych. Programów takich jest wiele, większość z nich to koszt od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Jednak niewiele z nich jest gotowych do pełnego wykorzystania możliwości e-faktury. W większości przypadków umożliwiają one wygenerowanie obrazu faktury oraz zapisanie jej do pliku w jednym z popularnych formatów plików, np. w formacie PDF. Wiele firm drukuje tak wystawione faktury i wysyła je tradycyjną pocztą, inne wysyłają pliki z obrazem faktury e-mailem.  Jednak pomimo liberalizacji przepisów w styczniu 2013 roku, dalej niezbędne jest w przesyłanej e-mailem e-fakturze zachowanie  tzw. integralności danych i autentyczności jej pochodzenia. Jest to kwestia dyskusyjna, ponieważ trudno określić jakie sposoby, oprócz wymienianych przez ustawodawcę podpisu elektronicznego oraz elektronicznej wymiany danych (EDI), spełniają kryteria zapewniające integralność i autentyczność. Istnieje także możliwość potwierdzenia tych cech podczas dowolnych kontroli biznesowych, trudno jednak jednoznacznie określić co musi spełnić procedura wystawiania faktury, aby zagwarantować integralność oraz autentyczność. Brak precyzyjnej interpretacji prawnej tego zapisu, stanowi pułapkę dla wielu polskich przedsiębiorców.

Autopromocja

Z pomocą w wystawianiu elektronicznych faktury przychodzą różnego rodzaju serwisy internetowe, które oferują elektroniczne fakturowanie online, czyli przez serwis www. Jednym z nich jest irachunek.pl, na którym przedsiębiorca może się zarejestrować i za niewielką opłatą wystawiać e-faktury do swoich kontrahentów. Unika w ten sposób wielu problemów interpretacyjnych, czy faktura jako obraz w formacie PDF jest uważana za e-fakturę, czy też nie. Irachunek.pl oferuje wygodne, proste w obsłudze wystawianie e-faktur. Serwis irachunek.pl sam wyśle do kontrahenta e-mail z linkiem do pobrania e-faktury z systemu. Nie trzeba instalować żadnego dodatkowego oprogramowania, wystarczy tylko przeglądarka internetowa.

Dzięki skorzystaniu z serwisu irachunek.pl firma na każdej fakturze może oszczędzić nawet  do kilkunastu złotych, gdyż koszt wystawienia faktury i jej doręczenia różni się w zależności od skali przedsiębiorstwa. Większość oprogramowania do wystawiania faktur to koszt od kilkudziesięciu do kilkuset złotych, a zmiany w fakturowaniu mają miejsce praktycznie co roku, także koszt ten trzeba by powtórzyć rok rocznie.

Dodatkowym atutem korzystania z serwisu irachunek.pl jest funkcja analiz finansowych. Za pomocą oferowanej przez system funkcji wykresów możliwe jest badanie sytuacji finansowej firmy, dzięki czemu można w prosty sposób zarządzać finansami każdego przedsiębiorstwa, a także szybko reagować na jakiekolwiek  zmiany w miesięcznych rozrachunkach. Warto zatem wspomóc się najnowszymi rozwiązaniami technologicznymi dla sprawnego i efektywnego zarządzania firmą. Oszczędza to zarówno czas, jak i pieniądze przedsiębiorców.

 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Przekształcenie, połączenie, wniesienie aportu a możliwość stosowania estońskiego CIT

  Estoński CIT staje się coraz bardziej popularną formą opodatkowania spółek. Warto jednak wskazać, że wiąże się z nią szereg ograniczeń i warunków, jakie musi spełnić spółka, aby móc korzystać z dobrodziejstw estońskiego CIT.

  MF: Kasowy PIT od 2025 roku. Niedługo pojawi się projekt

  W Ministerstwie Finansów toczą się już prace nad projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dot. wdrożenia w polskim systemie podatkowym kasowego PIT. W najbliższych dniach projekt ten ma zostać wpisany do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Takie informacje przekazał 22 lutego 2024 r. w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman. Ale te nowe przepisy wejdą w życie nie wcześniej niż od 2025 roku.

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe?

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe w 2024 roku? Od czego zależy wysokość kary?

  Składka zdrowotna na ryczałcie - progi przychodów w 2024 roku

  O wysokości składki zdrowotnej dla podatników na ryczałcie decydują progi osiąganych przychodów oraz wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Jak prawidłowo obliczyć składkę zdrowotną dla ryczałtu w 2024 roku?

  Ulga dla seniorów przed otrzymaniem emerytury - co mówi prawo?

  Czy seniorzy mogą korzystać z ulgi podatkowej w PIT przed otrzymaniem emerytury, mimo osiągnięcia wieku emerytalnego? Chodzi o zwolnienie w podatku dochodowym nazywane „ulgą dla pracujących seniorów”.

  Niestaranny pracodawca zapłaci podatek za oszustwo pracownika. Wyrok TSUE nie usuwa wszystkich wątpliwości i nie daje wytycznych

  Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 30 stycznia 2024 r. orzekł, że pracownik wykorzystujący dane swego pracodawcy do wystawiania fałszywych faktur jest zobowiązany do zapłaty wskazanej w nich kwoty podatku  Ale takie konsekwencje powinny dotknąć pracownika pod warunkiem, że pracodawca (podatnik VAT) dochował należytej staranności, rozsądnie wymaganej w celu kontrolowania działań swojego pracownika. Jeżeli pracodawca takiej staranności nie dochował, to poniesie konsekwencje sam i będzie musiał zapłacić podatek.

  Ekoschematy obszarowe - są już stawki płatności za 2023 rok [tabela]

  Ustalone zostały stawki płatności w ramach ekoschematów obszarowych za 2023 rok - informuje resort rolnictwa.

  Zwrot podatku - kiedy? Czy da się przyspieszyć?

  Gdy z zeznania podatkowego PIT wynika nadpłata podatku, to urząd skarbowy dokona jej zwrotu. W jakim terminie można spodziewać się zwrotu podatku? Czy można przyspieszyć zwrot korzystając z usługi Twój e-PIT?

  Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze a zmiana powierzchni użytków rolnych

  Jak wygląda kwestia zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze w przypadku zmiany powierzchni posiadanych przez producenta rolnego użytków rolnych? W jakich terminach składać wnioski o zwrot podatku akcyzowego wykorzystywanego do produkcji rolnej w 2024 roku?

  Wynagrodzenie kierowcy zawodowego w 2024 roku. Co się zmienia? O czym muszą wiedzieć firmy transportowe i sami kierowcy?

  Rok 2024 rozpoczął się kolejnymi, ważnymi zmianami dla polskich przewoźników, które przekładają się na wyższe koszty pracownicze, a wszystko wskazuje na to, że to jeszcze nie koniec. Od lipca czeka nas druga podwyżka płacy minimalnej, która może oznaczać wzrost kosztów zatrudnienia kierowców blisko o 900 zł. Istnieją jednak pewne sposoby optymalizacji wynagrodzeń kierowców, dzięki którym mogą zyskać nie tylko przedsiębiorcy transportowi, ale również sami truckerzy, wykonujący przewozy za granicę. Jakie są najważniejsze zmiany w wynagrodzeniach kierowców i co mogą zrobić firmy, by jak najwięcej zaoszczędzić?

  REKLAMA