| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Wprowadź e-fakturę i oszczędzaj

Wprowadź e-fakturę i oszczędzaj

Większość przedsiębiorstw w rozliczeniach z kontrahentami w dalszym ciągu wystawia papierowe faktury, mimo iż od stycznia 2013 roku, ustawodawca znacznie ułatwił wdrożenie jej elektronicznej wersji – czyli e-faktury. Czy wprowadzenie e-faktury jest takie trudne oraz czy dzięki temu możliwe jest poczynienie realnych oszczędności?

W jaki sposób większość firm MSP prowadzi rozliczenia oraz fakturowanie swoich kontrahentów? Wiele z nich nie posiada własnego działu księgowego, ani nie ma wdrożonego żadnego zaawansowanego systemu księgowego. Do wystawiania faktur małe firmy używają powszechnie dostępnych programów instalowanych na komputerach firmowych. Programów takich jest wiele, większość z nich to koszt od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Jednak niewiele z nich jest gotowych do pełnego wykorzystania możliwości e-faktury. W większości przypadków umożliwiają one wygenerowanie obrazu faktury oraz zapisanie jej do pliku w jednym z popularnych formatów plików, np. w formacie PDF. Wiele firm drukuje tak wystawione faktury i wysyła je tradycyjną pocztą, inne wysyłają pliki z obrazem faktury e-mailem.  Jednak pomimo liberalizacji przepisów w styczniu 2013 roku, dalej niezbędne jest w przesyłanej e-mailem e-fakturze zachowanie  tzw. integralności danych i autentyczności jej pochodzenia. Jest to kwestia dyskusyjna, ponieważ trudno określić jakie sposoby, oprócz wymienianych przez ustawodawcę podpisu elektronicznego oraz elektronicznej wymiany danych (EDI), spełniają kryteria zapewniające integralność i autentyczność. Istnieje także możliwość potwierdzenia tych cech podczas dowolnych kontroli biznesowych, trudno jednak jednoznacznie określić co musi spełnić procedura wystawiania faktury, aby zagwarantować integralność oraz autentyczność. Brak precyzyjnej interpretacji prawnej tego zapisu, stanowi pułapkę dla wielu polskich przedsiębiorców.

Z pomocą w wystawianiu elektronicznych faktury przychodzą różnego rodzaju serwisy internetowe, które oferują elektroniczne fakturowanie online, czyli przez serwis www. Jednym z nich jest irachunek.pl, na którym przedsiębiorca może się zarejestrować i za niewielką opłatą wystawiać e-faktury do swoich kontrahentów. Unika w ten sposób wielu problemów interpretacyjnych, czy faktura jako obraz w formacie PDF jest uważana za e-fakturę, czy też nie. Irachunek.pl oferuje wygodne, proste w obsłudze wystawianie e-faktur. Serwis irachunek.pl sam wyśle do kontrahenta e-mail z linkiem do pobrania e-faktury z systemu. Nie trzeba instalować żadnego dodatkowego oprogramowania, wystarczy tylko przeglądarka internetowa.

Dzięki skorzystaniu z serwisu irachunek.pl firma na każdej fakturze może oszczędzić nawet  do kilkunastu złotych, gdyż koszt wystawienia faktury i jej doręczenia różni się w zależności od skali przedsiębiorstwa. Większość oprogramowania do wystawiania faktur to koszt od kilkudziesięciu do kilkuset złotych, a zmiany w fakturowaniu mają miejsce praktycznie co roku, także koszt ten trzeba by powtórzyć rok rocznie.

Dodatkowym atutem korzystania z serwisu irachunek.pl jest funkcja analiz finansowych. Za pomocą oferowanej przez system funkcji wykresów możliwe jest badanie sytuacji finansowej firmy, dzięki czemu można w prosty sposób zarządzać finansami każdego przedsiębiorstwa, a także szybko reagować na jakiekolwiek  zmiany w miesięcznych rozrachunkach. Warto zatem wspomóc się najnowszymi rozwiązaniami technologicznymi dla sprawnego i efektywnego zarządzania firmą. Oszczędza to zarówno czas, jak i pieniądze przedsiębiorców.

 

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Chołub

Kancelaria Adwokacka Aleksandra Chołub

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »