Solidarna odpowiedzialność w VAT do Trybunału
REKLAMA
INFORFK: Jak przygotować dział księgowości na zmiany w VAT 2014
REKLAMA
Twój Ruch zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego przepisy dotyczące solidarnej odpowiedzialności za podatek VAT. Poinformował o tym w Sejmie Łukasz Gibała.
Przepisy przejściowe w zakresie VAT na przełomie 2013 i 2014 r.
Czy solidarna odpowiedzialność narusza Konstytucję?
Ugrupowanie Janusza Palikota jest zdania, że ustawa narusza art.2 Konstytucji, który mówi, że Polska jest demokratycznym państwem prawa. W ocenie Twojego Ruchu niesprawiedliwy i niezgodny z ustawa zasadniczą jest przepis pozwalający na ukaranie nabywcy, za przewinienie sprzedającego. Niezgodne z konstytucja jest też rozwiązanie nakazujące nabywcy udowodnienie swojej niewinności. Wreszcie naruszona została zasada pewności prawa - mówił na konferencji prasowej Łukasz Gibała.
Nowe przepisy obowiązują od 1 pździernika
Uchwalona w lipcu nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług, wprowadza między innymi zasadę odpowiedzialności podatkowej nabywcy, za zobowiązanie sprzedawcy. Inaczej mówiąc, jeśli sprzedawca nie odprowadzi podatku VAT do urzędu skarbowego, będzie musiał to zrobić kupujący, mimo że już raz podatek zapłacił - w cenie towaru. Przepisy dotyczą transakcji o wartości powyżej 50 tysięcy złotych miesięcznie w handlu stalą, złotem i paliwami, czyli tzw. towarami wrażliwymi. Przepisy obowiązują od 1 października.
Odpowiedzialność solidarna w VAT od 1 października 2013 r.
Zmiany w VAT od 1 października 2013 - wyjaśnienia MF
Zapraszamy do dyskusji na forum o podatkach
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat