Nowa klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania
REKLAMA
Ministerstwo finansów przedstawiło rządowi klauzulę o unikaniu podatków. Ma ona ukrócić uciekanie spółek do rajów podatkowych, pod groźbą wysokich kar finansowych.
REKLAMA
Klauzula do walki z unikaniem opodatkowania
Zdaniem resortu finansów klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania pozwoli na zwalczanie sztucznych konstrukcji prawnych, zwykle zawierających elementy zagraniczne, wykorzystywanych przez wielkie korporacje do unikania zapłaty podatku.
Nowelizacja Ordynacji podatkowej
Klauzula jest powszechnie stosowana na świecie, a jej wprowadzenie zaleca Komisja Europejska. Polska należy do nielicznych krajów, które takich rozwiązań jeszcze nie wprowadziły. Stosowanie klauzuli będzie powiązane z licznymi rozwiązaniami zabezpieczającymi, takimi jak: wydawanie na wniosek opinii zabezpieczających, niezależna od fiskusa ekspercka Rada do Spraw Unikania Opodatkowania opiniująca sporne sprawy, niewykonalność spornych decyzji, wyłączna właściwość Ministra Finansów w sprawach klauzuli, możliwość korekty deklaracji w końcowej fazie postępowania podatkowego w zakresie stosowania klauzuli.
Klauzula będzie miała zastosowanie w odniesieniu do podatników podejmujących fikcyjne działania gospodarcze i tworzących sztuczne konstrukcje prawne, które mają im przysporzyć znacznych korzyści podatkowych. Dla zastosowania klauzuli konieczne będzie udowodnienie przez organ podatkowy, że korzyści podatkowe uzyskane przez fikcyjne lub sztuczne konstrukcje prawne mają znaczny rozmiar. Według MF wprowadzenie klauzuli nie zagraża przedsiębiorcom prowadzącym ˝realną˝ działalność gospodarczą.
Co o klauzuli sądzą przedsiębiorcy
Mateusz Szczurek, choć zapowiedział stworzenie kodeksu praw podatników, kontynuuje dzieło poprzedniego ministra finansów - pisze "Puls Biznesu". Jak czytamy w gazecie, w projekcie ma się znaleźć groźna klauzula do walki z unikaniem opodatkowania. Ostrzeżenie resortu finansów jest jednoznaczne: kto układa swoje biznesy i zawiera transakcje w sposób mający na celu uniknięcie podatków lub zapłacenie niższych, musi liczyć się z interwencją fiskusa.
Monika Marta Dziedzic - partner w firmie doradczej Michalik, Dłuska, Dziedzic i Partnerzy - zwraca uwagę, że jeśli resort finansów uważa legalne optymalizacje za naganne, to powinien je zmienić lub renegocjować umowy. Nie powinien jednak karać podatników za działania mieszczące się w granicach prawa.
Kiedy ustają przyczyny uchybienia terminowi podatkowemu
Poproszeni o komentarz przedsiębiorcy, mówią, że nie bulwersuje ich poszukiwanie niższych podatków. Podkreślają, że jest to reakcja na traktowanie biznesu w Polsce.
Roman Kluska, twórca Optimusa, powiedział, że gdy płacił wielomilionowe podatki, to czuł się dumnym patriotą. Dziś - zdaniem przedsiębiorcy - jest dylemat etyczny, czy płacić, skoro "rząd za nasze pieniądze stawia przed przedsiębiorcami coraz to nowe bariery".
Dziury w systemie podatkowym pozostaną
- Firmy nie przestaną szukać oszczędności podatkowych - ocenia doradca podatkowy Michał Roszkowski z firmy Accreo.
REKLAMA
Przedsiębiorcy bronią się, że nie zawsze szukanie korzystnych rozwiązań podatkowych jest oszustwem. W ostatnim czasie media informowały o spółce odzieżowej LPP, właścicielu między innymi marki Reserved, która przeniosła niektóre swoje znaki towarowe do spółki zarejestrowanej na Cyprze. Firma odpowiedziała, że 90 procent podatków płaci w Polsce, a zaoszczędzone środki są inwestowane w rozwój spółki.
Michał Roszkowski ocenia, że zostanie zamknięta jedna furtka unikania opodatkowania, ale wiele innych wciąż będzie otwartych. Różnica polega na tym, że po zmianie przepisów firmy będą musiały się bardziej postarać, żeby ekonomicznie uzasadnić tworzenie spółek - córek w innych krajach. Ekspert wskazuje natomiast, że zmiana prawa zwiększy wpływy do budżetu państwa. Jak podkreśla - już teraz widać nasilone kontrole urzędników podatkowych.
Zapraszamy do dyskusji na forum o podatkach
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat