REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przy wsparciu SAP Business One rozwinęli biznes w trudnych czasach

REKLAMA

Kiedy w ostatnich 5 latach wiele firm w Polsce notowało spadki sprzedaży, krakowskie Omeko nie tylko podwoiło wartość swoich przychodów, ale też zaczęło odnosić sukcesy na zagranicznych rynkach. Do tego jednak potrzebna była zmiana podejścia do biznesu. m.in. lepsza kontrola nad realizacją zamówień i rentownością pracy, automatyzacja czynności finansowo-księgowych, a także planowanie rozwoju w oparciu o analizy danych.

Poznaj historie naszych Klientów

Autopromocja

 

 - Bez wsparcia ze strony zintegrowanego systemu SAP Business One przemodelowanie dotychczasowego sposobu  zarządzania biznesem byłoby niemożliwe - mówi Maciej Dworzański, członek zarządu Omeko. Kryzys, który wybuchł na rynkach finansowych w 2008 r. urealnił zagrożenia w wielu sektorach gospodarki. Przeciwdziałanie tylko obniżeniem kosztów pracy nie dawało najmniejszych szans na przetrwanie. Dowodziła tego sytuacja w branży poligraficzno-papierniczej, gdzie działa Omeko. Popyt na produkty i usługi zaczął szybko spadać. Konsekwencją nadpodaży była agresywna konkurencja cenowa. Wielu dostawców godziło się na pracę poniżej kosztów. Byleby tylko pozyskać jakąkolwiek gotówkę i utrzymać ciągłość działalności ryzykując utratą płynności finansowej.

Omeko, nie chcąc wpaść w to błędne koło, przy wsparciu firmy Altab wdrożyło SAP Business One - jeden z najpopularniejszych systemów ERP w Polsce i na świecie. - W ten sposób chcieliśmy  efektywniej zarządzać swoim biznesem. I to nam się udało. Mimo negatywnych trendów na rynku, podwoiliśmy wartość przychodów, które w 40 proc. generowane są już w innych krajach UE - dodaje Maciej Dworzański. 

Jak oni to zrobili?
Kluczem do sukcesu Omeko była automatyzacja kluczowych procesów w firmie. W SAP Business One to dość proste. System, oparty na jednej centralnej bazie danych, integruje m.in. finanse i księgowość, sprzedaż, zaopatrzenie, gospodarkę magazynową, produkcję oraz zarządzania relacjami z klientami. Dzięki temu wystarczy zarejestrować w systemie jedno zdarzenie, by powiązane informacje w pozostałych obszarach zostały natychmiast zaktualizowane. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Korzyści z zastosowanego w SAP Business One mechanizmu są wymierne. Dział finansowo-księgowy nie musi dokonywać obliczeń ręcznie. Dokumenty sprzedażowe, w tym aktualizacje wysokości miesięcznych przychodów i kosztów są automatycznie generowane w systemie.

- Potrafimy ponadto dynamicznie dostosowywać wielkość produkcji do aktualnego popytu. Dzięki temu unikamy zamrożenia aktywów w zapasach, a ryzyko opóźnienia realizcji zamówień jest eliminowane. Na żądanie mamy też dostęp do newralgicznych informacji. Wiemy, które produkty mają najniższą marżę, na których zamówieniach zarabiamy, a do których możemy dopłacać. Dysponując tak szczegółową i aktualna wiedzą, unikamy ryzykownych transakcji, co zapewnia nam nie tylko bezpieczeństwo, ale też płynność finansową - wyjaśnia Maciej Dworzański.

Inaczej niż w przeszłości Omeko planuje także swój rozwój. - SAP Business One posiada rozbudowane narzędzia analityczne i raportujące. Dzięki temu przy podejmowaniu strategicznych decyzji możemy uwzględniać m.in. zmianę dynamiki sprzedaży u klientów, zmianę sytuacji makroekonomicznej, nowe parametry produktów i sezonowość - dodaje Maciej Dworzański.

W czasie rzeczywistym
Takich firm jako Omeko, które wdrażają zintegrowane systemy informatyczne, aby podnieść swoją wydajność jest coraz więcej. KRYNICKI Recykling - po wdrożeniu przez CompuTec SAP Business One oraz SAP HANA - zwiększył wartość swoich przychodów czterokrotnie, zachowując na niezmienionym poziomie wydatki na działania operacyjne. Dzięki temu zarząd mógł przeznaczyć większe zyski na kolejne inwestycje, dzięki którym firma umocniła swoją pozycję na rynku pozyskiwania, uzdatniania i recyklingu szkła opakowaniowego. 

- Ryzyko wzrostu kosztów administracyjnych było realne. Rozwijaliśmy się badzo dynamicznie.
W 2006 r. współpracowaliśmy z 660 dostawcami. Wystarczyły 2 lata, by ta liczba podwoiła się. Ale wdrożenie zintegrowanego systemu umożliwiło nam optymalizację kluczowych procesów i utrzymanie kontroli nad wydatkami
- mówi Adam Krynicki, prezes zarządu KRYNICKI Recykling SA.

 

Dzięki integracji i automatyzacji kluczowych procesów w rozwiązaniach SAP, wszystkie dane przetwarzane są w czasie rzeczywistym. Kiedy np. ciężarówka odbiera z odległej fabryki stłuczkę szkła, w systemie od razu zostają odnotowane i zaktualizowane informacje w obszarze m.in. magazynowania, sprzedaży oraz finansów i księgowości. Menedżerowie kierujący poszczególnymi działami nie tracą czasu na ręczne wprowadzanie danych do bazy.

Równie efektywnie wykonywane są raporty na potrzeby wewnętrzne (np. na żądanie kierownika produkcji), jak i zewnętrzne (np. celem poinformowania akcjonariuszy o wynikach finansowych firmy za ostatni okres).

KRYNICKI Recykling zintegrował z SAP Business One także system zarządzania jakością ISO 9001. Dzięki temu menedżerowie mogą otrzymać na żądanie aktualną informację o wielkości reklamacji lub zanieczyszczeń produkcyjnych;  

Więcej niż ERP
Podobne korzyści z SAP czerpie LCP Polska. Firma już dziś zarządza ponad 20 powierzchniami handlowymi, biurowymi, magazynowymi i planuje kolejne inwestycje. Ale utrzymanie dynamiki rozwoju wymagało wdrożenia systemu ERP, który, oprócz integracji i automatyzacji kluczowych czynności m.in. w obszarze finansów i księgowości, umożliwiłby wielowymiarowe analizy inwestycyjne.

- Rynek nieruchomości, na którym działamy, jest trudny. Podlega wielu czynnikom, które determinują popyt na nasze obiekty. Chcieliśmy w związku z tym tak planować nasze inwestycje, by były bezpieczne i jednocześnie bardziej zyskowne - wyjaśnia Błażej Jurkowski, kontroler finansowy w firmie LCP Polska, która, jak Omeko, wybrała SAP Business One. 

 

      

Projekt wdrożeniowy objął również rozwiązanie wertykalne Property Management, zaprojektowane przez SUPREMIS Systemy Informatyczne. Dzięki temu LCP Polska mógł otrzymać kompleksowe wsparcie, i to dość szybko. Wdrożenie trwało zaledwie kilka miesięcy.  

Co ważne, menedżerowie w LCP Polska zarządzają procesami nie tylko sprawniej, ale też w zgodzie z obowiązującymi przepisami prawnymi i podatkowymi. Dotyczy to m.in. automatyzacji procesów generowania faktur czynszowych oraz rozliczania opłat za usługi mediowe.

Równie sprawnie LCP Polska obsługuje wielowalutowe transakcje. Jest to o tyle ważne, ponieważ w Polsce, choć obowiązującym środkiem jest złotówka, popularną praktyką w nieruchomościach jest rozliczanie się najemców i zarządców nieruchomości w innych walutach (EURO lub USD). To komplikuje np. rozliczanie się z urządem skarbowym. W SAP Business One cały proces jest jednak szybki i bezpieczny - nie ma ryzyka popełnienia błędu przy przeliczaniu walut. Rozwiązanie usprawniło również zarządzanie indeksacją umów.

- Niezależnie od branży sukces firmy determinuje utrzymanie właściwych proporcji między zarządzaniem bieżącymi procesami, a czasem na podejmowanie strategicznych decyzji, od których zależy pozycja firmy w przyszłości. Zadanie tym trudniejsze, im większy biznes. Ale jak najbardziej wykonalne  przy wsparciu zintegrowanych systemów informatycznych - dodaje Błażej Jurkowski. 

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Dlaczego gospodarka strefy euro słabnie wobec USA od czasu wprowadzenia waluty euro?

  W ciągu 25 lat od wprowadzenia euro przewaga gospodarcza Stanów Zjednoczonych nad strefą euro zwiększyła się niemal trzykrotnie. W 1999 r. roku, kiedy wprowadzono walutę euro, gospodarka USA była o 11% większa niż gospodarka strefy euro pod względem parytetu siły nabywczej. Od tego czasu różnica ta wzrosła do 30% - piszą eksperci Allianz Trade w obszernym opracowaniu Allianz Research: „Europa wydaje się pozostawać w tyle za Stanami Zjednoczonymi na wielu frontach” w lutym 2024 r.

  Masz czteroletnie obligacje skarbowe indeksowane inflacją? Opłaca się teraz sprzedać i kupić nowe takie same

  Czteroletnie obligacje indeksowane inflacją otrzymają w marcu 2024 r. oprocentowanie niższe niż Ministerstwo Finansów oferuje za nowe papiery tego samego typu. Ze strony inwestorów racjonalnym działaniem byłoby umorzenie starszych serii i zakup nowych papierów. Konwersja może dotyczyć papierów o wartości około…  84 mld zł. Tak radzi w komentarzu z 23 lutego 2024 r. Emil Szweda z Obligacje.pl,

  Zakup startupu - jak nie kupić kota w worku? Kluczowe: due dilligence. Poradnik dla inwestora

  Akwizycja firmy jest inwestycją, która ma się opłacać. To oczywiste twierdzenie staje się jeszcze bardziej prawdziwe w przypadku nabycia startupu, który kupuje się po to, by rozwijać biznes z pomysłem, mający duży potencjał. Zakup startupu zazwyczaj jest łatwiejszy niż założenie firmy od zera, szczególnie takiej, która ma się okazać jednorożcem w świecie biznesu. Jednak podjęcie takiego kroku jest obarczone sporym ryzykiem. Aż 9 na 10 nowo tworzonych startupów upada, z czego 20 proc. kończy działalność w ciągu pierwszego roku, a kolejne 50 proc. nie utrzymuje się na rynku dłużej niż 5 lat [Źródło: Startup Genome]. Można dyskutować z tymi statystykami, ale jeżeli nawet są prawdziwie tylko w połowie, to i tak wskazują na pewne negatywne zjawisko. Ryzyka biznesowego przy zakupie startupu nie da się zupełnie wyeliminować, ale można zadbać o to, by ograniczyć je do minimum. 

  Żądanie zmniejszenia kary umownej – sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania. Orzeczenie Sądu Najwyższego

  Występując o zmniejszenie kary umownej dłużnik jest zobligowany wskazać, do jakiej wysokości zmniejszenia żąda. Wyinterpretować to może również sąd, pod warunkiem, że taką możliwość daje całokształt działań procesowych dłużnika. Sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania, jeśli z działań strony nie wynika chęć zgłoszenia żądania o to - orzekł w wyroku z 16 listopada 2022 r. Sąd Najwyższy (sygn. akt II CSKP 578/22).

  Przekształcenie, połączenie, wniesienie aportu a możliwość stosowania estońskiego CIT

  Estoński CIT staje się coraz bardziej popularną formą opodatkowania spółek. Warto jednak wskazać, że wiąże się z nią szereg ograniczeń i warunków, jakie musi spełnić spółka, aby móc korzystać z dobrodziejstw estońskiego CIT.

  MF: Kasowy PIT od 2025 roku. Niedługo pojawi się projekt

  W Ministerstwie Finansów toczą się już prace nad projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dot. wdrożenia w polskim systemie podatkowym kasowego PIT. W najbliższych dniach projekt ten ma zostać wpisany do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Takie informacje przekazał 22 lutego 2024 r. w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman. Ale te nowe przepisy wejdą w życie nie wcześniej niż od 2025 roku.

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe?

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe w 2024 roku? Od czego zależy wysokość kary?

  Składka zdrowotna na ryczałcie - progi przychodów w 2024 roku

  O wysokości składki zdrowotnej dla podatników na ryczałcie decydują progi osiąganych przychodów oraz wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Jak prawidłowo obliczyć składkę zdrowotną dla ryczałtu w 2024 roku?

  Ulga dla seniorów przed otrzymaniem emerytury - co mówi prawo?

  Czy seniorzy mogą korzystać z ulgi podatkowej w PIT przed otrzymaniem emerytury, mimo osiągnięcia wieku emerytalnego? Chodzi o zwolnienie w podatku dochodowym nazywane „ulgą dla pracujących seniorów”.

  Niestaranny pracodawca zapłaci podatek za oszustwo pracownika. Wyrok TSUE nie usuwa wszystkich wątpliwości i nie daje wytycznych

  Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 30 stycznia 2024 r. orzekł, że pracownik wykorzystujący dane swego pracodawcy do wystawiania fałszywych faktur jest zobowiązany do zapłaty wskazanej w nich kwoty podatku  Ale takie konsekwencje powinny dotknąć pracownika pod warunkiem, że pracodawca (podatnik VAT) dochował należytej staranności, rozsądnie wymaganej w celu kontrolowania działań swojego pracownika. Jeżeli pracodawca takiej staranności nie dochował, to poniesie konsekwencje sam i będzie musiał zapłacić podatek.

  REKLAMA