REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sprawozdawczość i rewizja finansowa - problemy kwantyfikacji wartości i ryzyka

dr Sylwia Krajewska
Katedra Rachunkowości Finansowej

REKLAMA

W dniach 9-10 grudnia 2013 roku w Krakowie została zorganizowana przez Katedrę Rachunkowości Finansowej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie międzynarodowa konferencja pod tytułem „Sprawozdawczość i rewizja finansowa – problemy kwantyfikacji wartości i ryzyka”. Obrady odbywały się w sali Rady Miasta Krakowa im. Stanisława Wyspiańskiego, w budynku krakowskiego Magistratu. Na konferencji obecnych było ponad 100 osób reprezentujących środowisko akademickie, praktyków rachunkowości oraz przedstawiciele organizacji zawodowych. Portal Infor.pl objął patronat medialny nad wydarzeniem.

Uroczystego otwarcia konferencji w imieniu organizatorów dokonał prof. dr hab. Bronisław Micherda, kierownik Katedry Rachunkowości Finansowej i Prodziekan Wydziału Finansów Uniwersytetu Ekonomicznego. Przypomniał, że 7 września odeszła Pani prof. dr hab. Elżbieta Burzym, dlatego konferencja została również poświęcona jej pamięci i stała się wspomnieniem tej wyjątkowej mistrzyni, która rozwiązywała trudne problemy rachunkowości. W imieniu władz miasta wszystkich zebranych gości z Polski i z zagranicy  powitał Przewodniczący Rady Miasta Krakowa Bogusław Kośmider. W imieniu władz Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie gości powitała Pani prof. dr hab. Bogumiła Szopa,  Dziekan Wydziału Finansów, która życzyła owocnych obrad, dyskusji i rzeczowych wniosków.

REKLAMA

Autopromocja

Tegoroczna Konferencja została podzielona na cztery sesje tematyczne. Pierwszego dnia obrad odbyły się dwie sesje. Pierwsza pod przewodnictwem prof. dra hab. Bronisława Micherdy dotyczyła wpływu dorobku prof. dr hab. Elżbiety Burzym na rozwój rachunkowości i rewizji finansowej. W tej bardzo wyjątkowej i pełnej wzruszeń sesji Panią Profesor wspominały: prof. dr hab. Irena Sobańska, podzieliła się swoimi refleksjami na temat znaczenia dorobku naukowego Profesor Elżbiety Burzym dla rozwoju teorii, badań i praktyki rachunkowości w Polsce, prof. dr hab. Ewa Walińska, przypomniała podstawowe założenia sprawozdawczości finansowej według Profesor Elżbiety Burzym w aspekcie współczesnych koncepcji sprawozdawczości przedsiębiorstw,  prof. dr hab. Mirosława Kwiecień zaprezentowała paradygmaty oceny działalności gospodarczej w badaniach naukowych Pani Profesor, natomiast dr Danuta Krzywda podkreśliła w swoim wystąpieniu społeczne aspekty dorobku naukowego Profesor E. Burzym. Wszystkie  prelegentki wspominały Panią Profesor jako autorytet naukowy i mistrzynię rachunkowości, a także bardzo kulturalną i elegancką kobietę, która potrafiła rozmawiać z ludźmi nauki i praktykami, dodawać im otuchy na trudnej drodze naukowca, dydaktyka i księgowego.  W tej sesji zabrał również głos prof. dr hab. Zbigniew Luty, Przewodniczący Rady Naukowej Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, który stwierdził, że naukowiec nigdy nie odchodzi, a kapitał intelektualny żyje w realnym świecie. Obowiązkiem środowiska, z którego odchodzą wielcy naukowcy jest kontynuowanie badań i dydaktyki rozpoczętych przez Mistrzów.  Profesor Z. Luty poruszył ważne kwestie dotyczące „ szacunku do tych co przed nami pisali i pokory naukowej”, szczególnie w czasach dominacji plagiatu, autoplagiatu, czy „tworzenia za punkty”. Przytoczeni prelegenci zachęcali, aby więcej i częściej korzystać z dorobku Mistrzów Rachunkowości.

Druga sesja naukowa odbyła się pod przewodnictwem prof. dra hab. Wiktora Gabrusewicza i dotyczyła problemów kwantyfikacji wartości i ryzyka w sprawozdawczości i rewizji finansowej. Otwierającym referatem była prezentacja prof. dr hab. Haliny Buk na temat znaczenia kwantyfikacji wartości akcji łączących się lub dzielonych spółek handlowych. Następnie prof. dr hab. Edward Nowak omówił wpływ niepewności i ryzyka na kategorie finansowe prezentowane w sprawozdaniu finansowym  oraz podkreślił znaczenie ryzyka i sposobów jego szacowania przy pomiarze rezultatów działalności jednostki gospodarczej. W prezentacji zamykającej pierwszy dzień obrad  prof. dr hab. Waldemar Gos oraz dr Stanisław Hońko wskazali relacje między prawem bilansowym i wytycznymi stosowanymi przez rzeczoznawców w zakresie wyceny na potrzeby sprawozdania finansowego oraz wyceny nieruchomości.

W drugim dniu konferencji rozpoczęła się sesja międzynarodowa, której przewodziła Prof. ALK dr hab. Dorota Dobija.  W tej sesji były prezentowane trzy referaty. Pierwszy  na temat fenomenologicznej perspektywy  czasu w rachunkowości finansowej przedstawił prof. Marek Schroeder z Uniwersytetu w Birmingham. Profesor podkreślił cztery aspekty czasu w rachunkowości: pojemność informacyjna (datability), zasięg (spannedness), jawność (publicness) oraz znaczenie (significance). Dwa kolejne referaty prezentowała ich współautorka  dr Alina Beattrice Vladu z Uniwersytetu Babes - Bolyai w Rumuni, będąca obecnie Profesorem wizytującym w Uniwersytecie Pompeu Fabra w Barcelonie.  Prezentacje dotyczyły manipulacji danymi finansowymi przedsiębiorstw funkcjonujących na rynku hiszpańskim oraz czynników wpływających na poziom opłat audytowych. Wystąpienia gości zagranicznych zakończyła interesująca i owocna dyskusja.

Sprawozdania finansowe 2014 - nowa definicja kontroli w MSSF

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sprawozdania finansowe coraz trudniej dostępne

Zatwierdzenie sprawozdania finansowego

 

Ostatnią sesję na tegorocznej konferencji prowadził prof. dr hab. Józef Pfaff. Występujący jako pierwszy dr Marcin Kędzior podjął próbę oceny stosowania kosztu historycznego oraz wartości godziwej w wycenie księgowej w aspekcie jakości sprawozdań finansowych.  Kolejny prelegent dr Marcin Stępień wskazał cechy jakościowe, jakimi powinna charakteryzować się wiarygodna informacja generowana przez współczesną rachunkowość w aspekcie informacji wykorzystywanych przez system podatkowy. Ostatnie wystąpienie mgr Katarzyny Chłapek dotyczyło możliwości zastosowania metod kwantyfikacji ryzyka w procesie zarządzania jednostką na podstawie analizy danych zawartych w sprawozdaniach finansowych.

Konferencja pozwoliła na wymianę doświadczeń, integrację środowiska związanego z rachunkowością  oraz zwróciła uwagę na wiele zagadnień z zakresu teorii i praktyki sprawozdawczości i rewizji finansowej w kontekście kwantyfikacji wartości i ryzyka.

Na zakończenie obrad prof. dr hab. Bronisław Micherda podsumował obrady i podziękował uczestnikom za udział w VI cyklicznej konferencji organizowanej przez Katedrę Rachunkowości Finansowej oraz zaprosił na kolejną konferencję za dwa lata. Wyraził również nadzieję, że Śp. Profesor Elżbieta Burzym została godnie uczczona przez swoich następców. Profesor podkreślił również ważny efekt końcowy konferencji, czyli publikacje książkowe.

Czas trwania konferencji uniemożliwił prezentację wszystkich przygotowanych referatów, dlatego zostały one ujęte w dwutomowym opracowaniu pt: „Sprawozdawczość i rewizja finansowa. Problemy kwantyfikacji ryzyka gospodarczego” oraz „Sprawozdawczość i rewizja finansowa. Problemy kwantyfikacji wartości” pod redakcją prof. dra hab. Bronisława Micherdy i dra hab. Mariusza Andrzejewskiego, wydanym przez Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie. Publikacja ta zawiera 48 artykułów,  których recenzentami byli: prof. UE dr hab. Waldemar Dotkuś oraz prof. UE dr hab. Józef Pfaff.

W podsumowaniu należy złożyć podziękowania wszystkim obecnym na konferencji oraz życzyć wykorzystania w dalszej pracy naukowej, dydaktycznej i działalności gospodarczej wniosków i propozycji wynikających z odbytych obrad.

Kto jest odpowiedzialny za sprawozdanie finansowe

Zapraszamy na forum Rachunkowość

 

dr Sylwia Krajewska

Katedra Rachunkowości Finansowej

 

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowa składka zdrowotna dla przedsiębiorców od 1 stycznia 2025 r. Tego chce minister finansów

Chciałbym, żeby nowa składka zdrowotna dla przedsiębiorców weszła w życie 1 stycznia 2025 r. - powiedział 25 lipca 2024 r. w TVN 24 minister finansów Andrzej Domański. Jak mówił, zależy mu, by powstał wspólny rządowy projekt; takie rozwiązanie powinno być wypracowane w ciągu kilku najbliższych tygodni.

Zarządzanie zmianą - kluczowa umiejętność w biznesie i na wyższej uczelni. Jak to robić skutecznie?

Dzisiejsze środowiska biznesowe oraz akademickie charakteryzują się dynamicznymi zmianami, które wymagają od menedżerów, pracowników oraz kadry akademickiej posiadania specjalistycznych umiejętności zarządzania tymi procesami/lub procesami transformacyjnymi. Zmiany, napędzane głównie przez postęp technologiczny oraz nowe formy prowadzenia biznesu i edukacji, stają się coraz bardziej nieodłącznym elementem codziennej pracy i nauki. Pandemia COVID-19 jeszcze bardziej uwidoczniła konieczność szybkiego przystosowania się do nowych warunków, w szczególności w kontekście przejścia na tryb nauki i pracy zdalnej, bądź hybrydowej.

Fundacja rodzinna: kiedy jest szansą na zachowanie firmowego majątku? Czy może być wykorzystana do optymalizacji podatkowej?

Fundacja rodzinna to nowoczesna forma prawna, która zyskuje coraz większe uznanie w Polsce. Stworzona z myślą o skutecznym zarządzaniu i ochronie majątku rodzinnego, stanowi odpowiedź na wyzwania związane z sukcesją oraz koniecznością zabezpieczenia interesów bliskich. Dzięki niej możliwe jest nie tylko uporządkowanie spraw majątkowych, ale także uniknięcie potencjalnych sporów rodzinnych. Jakie są zasady funkcjonowania fundacji rodzinnej, jej organów oraz korzyści, jakie niesie dla fundatorów i beneficjentów? 

Dyskusja o akcyzie: legislacja europejska nie nadąża za badaniami

Około 25 proc. Polaków każdego dnia sięga po papierosa. Wartość ta – zamiast maleć – zwiększa się i stawia nas w gronie państw o względnie wysokim stopniu narażenia społeczeństwa na zagrożenia spowodowane dymem tytoniowym. Na drugim biegunie UE są Szwedzi. Tam pali zaledwie 8 proc. ludności. O planach ograniczenia konsumpcji tytoniu, produktów nikotynowych i alkoholu rozmawiali politycy i eksperci podczas posiedzenia podkomisji stałej do spraw zdrowia publicznego.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości 2025: budynki po zmianie przepisów

Konsultowany obecnie przez Ministerstwo Finansów projekt zmian w podatku od nieruchomości budzi wątpliwości podatników i ekspertów. Dotyczą one m.in. definicji budynków i budowli. Oceniając potencjalne skutki projektowanych zmian, tak przedsiębiorcy jak i osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej -  powinni zastanowić się nad swoim majątkiem. Bo w świetle nowych przepisów mogą pojawić się problemy z tym, czy dany obiekt budowlany jest budynkiem, czy budowlą.

Np. 6,2% rocznie przez 3 lata - stały i pewny zysk z oszczędności. Obligacje skarbowe 2024 - oferta i oprocentowanie w sierpniu

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 21czerwca 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych (detalicznych) Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w sierpniu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w lipcu br. Od 26 lipca br. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany z korzystnym dyskontem

Firmy mają problem: brakuje pracowników z kwalifikacjami. Jak sobie z tym radzić?

Najnowsze dane wskazują jasno: małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce borykają się niedoborem rąk do pracy. Według Eurobarometru, aż 82 proc. firm ma problem ze znalezieniem pracowników, zwłaszcza tych wykwalifikowanych. ,,Zamiast tracić czas na nieskuteczne rekrutacje, firmy powinny zlecać zadania na zewnątrz np. w centrach BPO’’ – mówi Maciej Paraszczak, prezes Meritoros SA.  

Farmy wiatrowe a podatek od nieruchomości. Nadchodzą zmiany

Co jest przedmiotem opodatkowania podatkiem od nieruchomości farm wiatrowych? Budowle lub ich części jako przedmiot opodatkowania podatkiem od nieruchomości generują dla farm wiatrowych największe obciążenie podatkowe i między innymi dlatego są przedmiotem licznych sporów z fiskusem. Skutkiem tych sporów jest zmiana definicji budowli dla celów podatku od nieruchomości od 1 stycznia 2025 r.

REKLAMA

Od 2025 r. akcyza na e-liquidy ma wzrosnąć o 75%. Rozwinie się szara strefa i garażowa produkcja poza kontrolą?

Na rynku e-liquidów mamy największą szarą strefę, z którą fiskus niezbyt dobrze sobie radzi. Gwałtowna podwyżka akcyzy nie pomoże w rozwiązaniu tego problemu, tylko go spotęguje – komentuje plany Ministerstwa Finansów Piotr Leonarski, ekspert Federacji Przedsiębiorców Polskich. Krajowi producenci płynów do e-papierosów zaapelowali już do ministra finansów o rewizję planowanych podwyżek akcyzy na wyroby tytoniowe. W przypadku e-liquidów ma być ona największa i w 2025 roku wyniesie 75 proc. Branża podkreśla, że to przyczyni się do jeszcze większego rozrostu szarej strefy, a ponadto będzie zachętą dla konsumentów, żeby zamiast korzystać z alternatyw, wrócili do palenia tradycyjnych papierosów.

Podatek od żywności szkodliwej dla zdrowia. Już 44 kraje wprowadziły taki podatek

Dotychczas 44 kraje wprowadziły podatek od żywności szkodliwej dla zdrowia, czyli wysokoprzetworzonej, z dużą zawartością soli, cukru i tłuszczów nasyconych, w tym tłuszczów typu trans. Polska jest jednym z krajów, które zdecydowały się na wprowadzenie podatku cukrowego, którym objęte zostały słodzone napoje. Zdaniem ekspertów to dobry początek, ale jednocześnie za mało.

REKLAMA