Sprawozdawczość i rewizja finansowa - problemy kwantyfikacji wartości i ryzyka
REKLAMA
Uroczystego otwarcia konferencji w imieniu organizatorów dokonał prof. dr hab. Bronisław Micherda, kierownik Katedry Rachunkowości Finansowej i Prodziekan Wydziału Finansów Uniwersytetu Ekonomicznego. Przypomniał, że 7 września odeszła Pani prof. dr hab. Elżbieta Burzym, dlatego konferencja została również poświęcona jej pamięci i stała się wspomnieniem tej wyjątkowej mistrzyni, która rozwiązywała trudne problemy rachunkowości. W imieniu władz miasta wszystkich zebranych gości z Polski i z zagranicy powitał Przewodniczący Rady Miasta Krakowa Bogusław Kośmider. W imieniu władz Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie gości powitała Pani prof. dr hab. Bogumiła Szopa, Dziekan Wydziału Finansów, która życzyła owocnych obrad, dyskusji i rzeczowych wniosków.
REKLAMA
Tegoroczna Konferencja została podzielona na cztery sesje tematyczne. Pierwszego dnia obrad odbyły się dwie sesje. Pierwsza pod przewodnictwem prof. dra hab. Bronisława Micherdy dotyczyła wpływu dorobku prof. dr hab. Elżbiety Burzym na rozwój rachunkowości i rewizji finansowej. W tej bardzo wyjątkowej i pełnej wzruszeń sesji Panią Profesor wspominały: prof. dr hab. Irena Sobańska, podzieliła się swoimi refleksjami na temat znaczenia dorobku naukowego Profesor Elżbiety Burzym dla rozwoju teorii, badań i praktyki rachunkowości w Polsce, prof. dr hab. Ewa Walińska, przypomniała podstawowe założenia sprawozdawczości finansowej według Profesor Elżbiety Burzym w aspekcie współczesnych koncepcji sprawozdawczości przedsiębiorstw, prof. dr hab. Mirosława Kwiecień zaprezentowała paradygmaty oceny działalności gospodarczej w badaniach naukowych Pani Profesor, natomiast dr Danuta Krzywda podkreśliła w swoim wystąpieniu społeczne aspekty dorobku naukowego Profesor E. Burzym. Wszystkie prelegentki wspominały Panią Profesor jako autorytet naukowy i mistrzynię rachunkowości, a także bardzo kulturalną i elegancką kobietę, która potrafiła rozmawiać z ludźmi nauki i praktykami, dodawać im otuchy na trudnej drodze naukowca, dydaktyka i księgowego. W tej sesji zabrał również głos prof. dr hab. Zbigniew Luty, Przewodniczący Rady Naukowej Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, który stwierdził, że naukowiec nigdy nie odchodzi, a kapitał intelektualny żyje w realnym świecie. Obowiązkiem środowiska, z którego odchodzą wielcy naukowcy jest kontynuowanie badań i dydaktyki rozpoczętych przez Mistrzów. Profesor Z. Luty poruszył ważne kwestie dotyczące „ szacunku do tych co przed nami pisali i pokory naukowej”, szczególnie w czasach dominacji plagiatu, autoplagiatu, czy „tworzenia za punkty”. Przytoczeni prelegenci zachęcali, aby więcej i częściej korzystać z dorobku Mistrzów Rachunkowości.
Druga sesja naukowa odbyła się pod przewodnictwem prof. dra hab. Wiktora Gabrusewicza i dotyczyła problemów kwantyfikacji wartości i ryzyka w sprawozdawczości i rewizji finansowej. Otwierającym referatem była prezentacja prof. dr hab. Haliny Buk na temat znaczenia kwantyfikacji wartości akcji łączących się lub dzielonych spółek handlowych. Następnie prof. dr hab. Edward Nowak omówił wpływ niepewności i ryzyka na kategorie finansowe prezentowane w sprawozdaniu finansowym oraz podkreślił znaczenie ryzyka i sposobów jego szacowania przy pomiarze rezultatów działalności jednostki gospodarczej. W prezentacji zamykającej pierwszy dzień obrad prof. dr hab. Waldemar Gos oraz dr Stanisław Hońko wskazali relacje między prawem bilansowym i wytycznymi stosowanymi przez rzeczoznawców w zakresie wyceny na potrzeby sprawozdania finansowego oraz wyceny nieruchomości.
W drugim dniu konferencji rozpoczęła się sesja międzynarodowa, której przewodziła Prof. ALK dr hab. Dorota Dobija. W tej sesji były prezentowane trzy referaty. Pierwszy na temat fenomenologicznej perspektywy czasu w rachunkowości finansowej przedstawił prof. Marek Schroeder z Uniwersytetu w Birmingham. Profesor podkreślił cztery aspekty czasu w rachunkowości: pojemność informacyjna (datability), zasięg (spannedness), jawność (publicness) oraz znaczenie (significance). Dwa kolejne referaty prezentowała ich współautorka dr Alina Beattrice Vladu z Uniwersytetu Babes - Bolyai w Rumuni, będąca obecnie Profesorem wizytującym w Uniwersytecie Pompeu Fabra w Barcelonie. Prezentacje dotyczyły manipulacji danymi finansowymi przedsiębiorstw funkcjonujących na rynku hiszpańskim oraz czynników wpływających na poziom opłat audytowych. Wystąpienia gości zagranicznych zakończyła interesująca i owocna dyskusja.
Sprawozdania finansowe 2014 - nowa definicja kontroli w MSSF
Sprawozdania finansowe coraz trudniej dostępne
Zatwierdzenie sprawozdania finansowego
Ostatnią sesję na tegorocznej konferencji prowadził prof. dr hab. Józef Pfaff. Występujący jako pierwszy dr Marcin Kędzior podjął próbę oceny stosowania kosztu historycznego oraz wartości godziwej w wycenie księgowej w aspekcie jakości sprawozdań finansowych. Kolejny prelegent dr Marcin Stępień wskazał cechy jakościowe, jakimi powinna charakteryzować się wiarygodna informacja generowana przez współczesną rachunkowość w aspekcie informacji wykorzystywanych przez system podatkowy. Ostatnie wystąpienie mgr Katarzyny Chłapek dotyczyło możliwości zastosowania metod kwantyfikacji ryzyka w procesie zarządzania jednostką na podstawie analizy danych zawartych w sprawozdaniach finansowych.
Konferencja pozwoliła na wymianę doświadczeń, integrację środowiska związanego z rachunkowością oraz zwróciła uwagę na wiele zagadnień z zakresu teorii i praktyki sprawozdawczości i rewizji finansowej w kontekście kwantyfikacji wartości i ryzyka.
Na zakończenie obrad prof. dr hab. Bronisław Micherda podsumował obrady i podziękował uczestnikom za udział w VI cyklicznej konferencji organizowanej przez Katedrę Rachunkowości Finansowej oraz zaprosił na kolejną konferencję za dwa lata. Wyraził również nadzieję, że Śp. Profesor Elżbieta Burzym została godnie uczczona przez swoich następców. Profesor podkreślił również ważny efekt końcowy konferencji, czyli publikacje książkowe.
Czas trwania konferencji uniemożliwił prezentację wszystkich przygotowanych referatów, dlatego zostały one ujęte w dwutomowym opracowaniu pt: „Sprawozdawczość i rewizja finansowa. Problemy kwantyfikacji ryzyka gospodarczego” oraz „Sprawozdawczość i rewizja finansowa. Problemy kwantyfikacji wartości” pod redakcją prof. dra hab. Bronisława Micherdy i dra hab. Mariusza Andrzejewskiego, wydanym przez Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie. Publikacja ta zawiera 48 artykułów, których recenzentami byli: prof. UE dr hab. Waldemar Dotkuś oraz prof. UE dr hab. Józef Pfaff.
W podsumowaniu należy złożyć podziękowania wszystkim obecnym na konferencji oraz życzyć wykorzystania w dalszej pracy naukowej, dydaktycznej i działalności gospodarczej wniosków i propozycji wynikających z odbytych obrad.
Kto jest odpowiedzialny za sprawozdanie finansowe
Zapraszamy na forum Rachunkowość
dr Sylwia Krajewska
Katedra Rachunkowości Finansowej
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat