Dyrektywa w sprawie opodatkowania oszczędności
REKLAMA
Nowelizacja ustaw o CIT i PIT - przeciw unikaniu opodatkowania
REKLAMA
UE walczy z oszustami podatkowymi
Dyrektywa w sprawie opodatkowania oszczędności zatwierdzona. Obradującym w Brukseli przywódcom państw i rządów udało się osiągnąć ostateczne porozumienie w tej sprawie. Największy opór w negocjacjach stawiały Austria i Luksemburg.
Polecamy: Samochód w firmie - zmiany od 1 kwietnia 2014 r.
Głównym celem nowej dyrektywy jest skuteczna walka z oszustami podatkowymi, którzy pobierają odsetki od swoich oszczędności w kraju innym niż swój. Nowe przepisy zobowiązują państwa członkowskie do automatycznej wymiany informacji w tej sprawie. Umożliwi to opodatkowanie odsetek zgodnie z przepisami kraju rezydenta. Jak napisał szef Rady Europejskiej Herman Van Rompuy, zatwierdzając dyrektywę, Unia Europejska dała "jasny przekaz, że jest w pełni zaangażowana na rzecz jednego, globalnego standardu automatycznej wymiany informacji podatkowych".
Nowelizacja ustawy Ordynacja podatkowa - założenia do projektu
Straty spowodowane unikaniem podatków
Według szacunków Komisji Europejskiej, straty wynikające z unikania podatków w Europie wynoszą około biliona euro rocznie. Austria i Luksemburg opowiadały się jednak za utrzymaniem tajemnicy podatkowej. Ponadto wskazywały, że zanim dojdzie do zaostrzenia unijnych przepisów należy wynegocjować umowy w sprawie opodatkowania oszczędności z krajami trzecimi takimi jak Szwajcaria czy Monako. Choć porozumień jeszcze nie udało się osiągnąć, według Komisji, widać już postęp w rozmowach na ten temat.
Raport OECD: Potrzebne uproszczenia w systemie podatkowym
Zapraszamy do dyskusji na forum
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat