| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Dyrektywa w sprawie opodatkowania oszczędności

Dyrektywa w sprawie opodatkowania oszczędności

Komisja Europejska zatwierdziła dyrektywę w sprawie opodatkowania oszczędności. Podstawowym celem dyrektywy jest skuteczna walka z oszustami podatkowymi. Nowe przepisy zobowiążą kraje UE do wymiany informacji po to, żeby odsetki od oszczędności w jednym kraju wypłacone rezydentom innego kraju były opodatkowane zgodnie z przepisami obowiązującymi w kraju rezydenta.

Nowelizacja ustaw o CIT i PIT - przeciw unikaniu opodatkowania


UE walczy z oszustami podatkowymi


Dyrektywa w sprawie opodatkowania oszczędności zatwierdzona. Obradującym w Brukseli przywódcom państw i rządów udało się osiągnąć ostateczne porozumienie w tej sprawie. Największy opór w negocjacjach stawiały Austria i Luksemburg.

Polecamy: Samochód w firmie - zmiany od 1 kwietnia 2014 r.

Głównym celem nowej dyrektywy jest skuteczna walka z oszustami podatkowymi, którzy pobierają odsetki od swoich oszczędności w kraju innym niż swój. Nowe przepisy zobowiązują państwa członkowskie do automatycznej wymiany informacji w tej sprawie. Umożliwi to opodatkowanie odsetek zgodnie z przepisami kraju rezydenta. Jak napisał szef Rady Europejskiej Herman Van Rompuy, zatwierdzając dyrektywę, Unia Europejska dała "jasny przekaz, że jest w pełni zaangażowana na rzecz jednego, globalnego standardu automatycznej wymiany informacji podatkowych".

Nowelizacja ustawy Ordynacja podatkowa - założenia do projektu


Straty spowodowane unikaniem podatków


Według szacunków Komisji Europejskiej, straty wynikające z unikania podatków w Europie wynoszą około biliona euro rocznie. Austria i Luksemburg opowiadały się jednak za utrzymaniem tajemnicy podatkowej. Ponadto wskazywały, że zanim dojdzie do zaostrzenia unijnych przepisów należy wynegocjować umowy w sprawie opodatkowania oszczędności z krajami trzecimi takimi jak Szwajcaria czy Monako. Choć porozumień jeszcze nie udało się osiągnąć, według Komisji, widać już postęp w rozmowach na ten temat.

Raport OECD: Potrzebne uproszczenia w systemie podatkowym

Zapraszamy do dyskusji na forum

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

dr Adrianna Lewandowska, MBA

Założycielka i prezes Instytutu Biznesu Rodzinnego, doradca rodzin biznesowych, właścicielka firmy doradczej Lewandowska & Partnerzy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK