Wzmożony nadzór nad środkami pozyskanymi z UE
REKLAMA
REKLAMA
Polecamy: Samochód w firmie - zmiany od 1 kwietnia 2014 r.
REKLAMA
Wzmocnienie kooperacji państw członkowskich
O tym, że po unijne fundusze sięgają również nieuczciwi świadczeniobiorcy wiadomo nie od dziś. Według różnych szacunków, z kasy UE defraudowanych jest rocznie nawet kilkadziesiąt milionów euro. Unia ma swoje narzędzia do walki z przestępstwami na szkodę jej interesów, jednak aby były one skuteczniejsze -muszą zaangażować się pomocą także państwa członkowskie, korzystające z unijnej pomocy. Polska już od kilku lat stara się wzmacniać ochronę nad unijnymi funduszami.
Dyrektywa w sprawie opodatkowania oszczędności
Nowe środki ochrony unijnych funduszy
Do tego celu powołano pod koniec ubiegłego roku kolejną regionalną grupę roboczą. Będzie działała w województwie mazowieckim. „Należy pamiętać, że wielkość wynegocjowanych przez nasz kraj środków zależy bezpośrednio od wiarygodności Polski. Wiarygodność ta zależy zaś od prawidłowego funkcjonowania systemu dystrybucji oraz jakości wdrażania programów unijnych. Oznacza to, że żywotny interes państwa polskiego, potrzebującego dofinansowania z UE, wymagał nawiązania ściślejszej współpracy między instytucjami odpowiedzialnymi za wdrażanie tych programów" - tłumaczył wiceminister Andrzej Parafianowicz, powołując do życia Mazowiecką Grupę Roboczą.
Polecamy: Faktury 2014
Oszustwa w VAT w Unii Europejskiej
W jej skład weszło osiem instytucji ogólnokrajowych i mazowieckich: Wojewoda Mazowiecki, Mazowiecki Oddział Regionalny Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Warszawie, Agencja Rynku Rolnego, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Urząd Kontroli Skarbowej w Warszawie, Komenda Stołeczna Policji i Komenda Wojewódzka Policji z siedzibą w Radomiu.
Raport OECD: Potrzebne uproszczenia w systemie podatkowym
Rozwój działań na arenie regionalnej
W naszym kraju funkcjonuje już sześć grup roboczych, w tym trzy regionalne (mazowiecka, świętokrzyska i wielkopolska). Wszystkie zostały powołane przez Przewodniczącego Zespołu Międzyresortowego do Spraw Zwalczania Nieprawidłowości Finansowych na Szkodę Rzeczypospolitej Polskiej lub Unii Europejskiej. Jako pierwsza spośród zespołów regionalnych powstała Świętokrzyska Grupa Robocza.
Powołano ją w 2005 roku. W jej skład weszli m.in. przedstawiciele: Wojewody Świętokrzyskiego, Marszałka Województwa Świętokrzyskiego, Urzędu Kontroli Skarbowej, Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach, Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Staropolskiej Izby Przemysłowo-Handlowej. Kolejną grupą regionalną był zespół wielkopolski, który powołano do życia w lipcu 2008 roku. Najmłodszą jest grupa mazowiecka z grudnia 2013 roku. Oprócz zespołów regionalnych nad funduszami z Unii czuwają też: Grupa Robocza ds. przeciwdziałania nieprawidłowościom w związku z finansowaniem Wspólnej Polityki Rolnej; Grupa Robocza ds. zwalczania przemytu papierosów; Grupa Robocza ds. przeciwdziałania nieprawidłowościom w zakresie wykorzystania funduszy unijnych. Celem wszystkich grup jest czuwanie nad tym, by środki pozyskiwane z Unii Europejskiej były wykorzystywane w odpowiedni sposób. Dzięki wzmożeniu działań różnych instytucji kontrola nad środkami ma być znacznie bardziej skuteczna.
Zapraszamy do dyskusji na forum o podatkach
Zakładanie firmy - księgowość i podatki
Kancelaria Prawna Skarbiec, specjalizuje się w kompleksowej obsłudze prawnej podmiotów gospodarczych.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat