REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prof. Modzelewski o spadku dochodów z VAT

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Witold Modzelewski
Witold Modzelewski
Radca prawny i doradca podatkowy, prezes Instytutu Studiów Podatkowych, profesor Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Jeden z najwybitniejszych specjalistów w zakresie podatków i prawa podatkowego, autorytet w zakresie podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego. W latach 1992-1996 był wiceministrem finansów odpowiedzialnym za przebudowę systemu polskiego prawa podatkowego. Prowadzi wykłady i seminaria na temat podatków i prawa podatkowego. Autor ponad tysiąca publikacji z zakresu prawa podatkowego i interpretacji podatku od towarów i usług opublikowanych w periodykach fachowych i prasie. Honorowy Przewodniczący Krajowej Izby Doradców Podatkowych.

REKLAMA

Zgodnie z przewidywaniami – wbrew oficjalnym prognozom, dochody z podatku od towarów i usług spadły w lutym tego roku do poziomu około 9 miliardów złotych, czyli do wysokości, która nie gwarantuje wykonania nawet najniższej w historii prognozy (115 mld) na ten rok. Marzec będzie również zły.

Media oczywiście powtarzają optymistyczne ględzenie o tym, że „gospodarka ruszyła”, więc jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki zaraz wzrosną dochody budżetowe. Często „parcie na szkło” i polityczna poprawność są decydującym czynnikiem doboru poglądów, które są obecne w tzw. przestrzeni publicznej.

REKLAMA

Autopromocja

Wszyscy pamiętamy nonsensy cytowane z namaszczeniem przez prawie wszystkie media typu „sytuacja finansów publicznych jest wyśmienita”, którą głosił „najlepszy minister finansów” w latach 2007-2013, mimo że w tym czasie rok w rok spadały dochody budżetowe, a dług publiczny w związku z tym przecież rósł w galopującym tempie.

Nasi politycy są jednak stworzeni do rzeczy wielkich takich jak: wyzwolenie Ukrainy spod „putinowskiego jarzma”, prowadzenie polityki mocarstwowej w roli „strategicznego partnera Stanów Zjednoczonych” w tym regionie świata lub wygrywanie wojen o wyzwolenie Afganistanu od Afgańczyków.

Tak: jesteśmy stworzeni do dzieł o znaczeniu historycznym, a zupełnie nas nie interesują prozaiczne i nudne sprawy takie jak finanse publiczne czy podatki. Te ostatnie przecież trzeba tylko „obniżać i upraszczać” a pieniądze same będą płynąć do państwowej kasy. Zbiór bzdur.

Dlatego zwracam się z nieśmiałym apelem do ludzi zajętych WIELKĄ POLITYKĄ, aby przez chwilę zainteresowali się tym co dzieje się z naszymi (bo publicznymi) pieniędzmi, a przede wszystkim dlaczego jest ich coraz mniej. Na pewno trzeba, aby ktoś zajrzał, co się dzieje na ul. Świętokrzyskiej i ustalił, dlaczego dół, w który wpadły nasze podatki, przypomina wykop na tej ulicy wykonany przez budowniczych metra.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Może warto, aby politycy empirycznie sprawdzili to, co wie każdy zajmujący się zawodowo podatkami w naszym kraju: uchylanie się od opodatkowania i wyłudzanie zwrotów podatku jest u nas czymś bardzo prostym, a nasze państwo jest prawie bezbronne wobec tych działań. Dlaczego? Nie wiem, ale są dwie rozbieżne hipotezy: albo nikogo to nie obchodzi, albo... trzeba dać zarobić tym, którym trzeba.

Polecamy: PDF - VAT Podatki 2014 - komentarz do zmian

 

 

Wolę tą pierwszą wersję, gdyż ta druga nie chce mi się zmieścić w moim ciasnym umyśle, bo nie rozumiem dlaczego toleruje się od lat uchwalanie przepisów, które służą uchylaniu się od opodatkowania i w dodatku wprowadza się nowe, które napisano tylko po to, aby wyłudzić „oszczędności podatkowe”.

Przepisy z tej grupy można podzielić na trzy grupy:

-        instrukcyjne, czyli wprost opisujące jak prowadzić działalność, aby nic nie płacić do budżetu,

-        legalizujące, czyli takie, które ex post usuwają przeszkody dla „usług optymalizacyjnych” w podatkach,

-        kamuflujące, czyli utrudniające zwalczanie tego rodzaju przestępstwa.

Do tych pierwszych należy przede wszystkim zaliczyć wprowadzenie tzw. odwrotnego obciążenia w podatku od towarów i usług (załącznik nr 11 do ustawy o VAT), gdzie przepisy wprost opisują, co należy zrobić, aby nikt nie ponosił żadnego ciężaru podatku.

Drugie dominują w podatkach dochodowych i akcyzie, gdzie na zlecenie konkretnych branż (i za ich pieniądze!) powstają „atrapy opodatkowania”, za którymi można legalnie lub quasi legalnie uzyskać duże „oszczędności podatkowe”.

Do trzecich należą zwłaszcza przepisy wprowadzone w tym roku dotyczące np. fakturowania, które są tak niemądre i zagmatwane, że można ukryć każdy szwindel, który z zewnątrz niczym nie będzie się różnił od legalnych interesów.

Spadek dochodów budżetowych z podatku od towarów i usług w lutym tego roku będzie utrzymywał się również w następnych miesiącach, a w bilansie dochodów za ten rok nic nie zmieni wyjątkowo dobry styczeń 2014, który był stanem zupełnie przypadkowym (tzw. podwójny należny VAT i wysoki popyt na niektóre wyroby akcyzowe związany z podwyżką stawek tego podatku wprowadzoną właśnie w styczniu 2014 roku).

 Modzelewski o podatkowych dochodach budżetowych w 2014 r.

Prof. Modzelewski o tym co zmienić w Ordynacji podatkowej

Uchylanie się od opodatkowania i wyłudzanie zwrotów tego podatku jest w Polsce czymś bajecznie prostym. Prawdopodobnie kwota zwrotów w 2014 roku osiągnie około 90 mld zł, z czego tylko około 60 mld ma ekonomiczne uzasadnienie.

W całym podatkowym światku dobrze wiadomo, że w Polsce rozdaje się za darmo pieniądze i to bardzo duże, więc z całego świata mamy „napływ kapitału”, czyli tworzone są firmy w celu dokonania wyłudzeń podatków. Robią to ludzie dość groźni, bo dysponujący wielkimi pieniędzmi, mający wpływy w mediach i niezbyt jasne powiązania ze światem publicznym. Przede wszystkim są w stanie prawie każdego zastraszyć, bo nikt nie wierzy, że nasze państwo stanie w obronie tych, którzy pojawią się na ich drodze. Ci ostatni mają często w kieszeni „dobre paszporty”, posługują się wpływowymi ekspertami.

 

Jeżeli jesteśmy krajem, w którym przy pomocy kilku fikcyjnych firm i sfałszowanym fakturom, których w rzeczywistości nie ma, bo są wystawione w wersji elektronicznej, można w ciągu kilku miesięcy wyłudzić od kilku do kilkudziesięciu milionów złotych, które natychmiast są transferowane za granicę („pozostają w kieszeni podatnika” - tak to nazywają „pożyteczni idioci”, którzy nieświadomie działają w interesie oszustów), i jest to działanie od lat całkowicie bezkarne, to każdy zada pytanie, dlaczego toleruje się tego rodzaju stan rzeczy?

Co należy więc robić?

Plan jest prosty dla tych, którzy działają w dobrej wierze; nomen omen w naszym kraju mamy od lat do czynienia z unikatowym zjawiskiem tworzenia prawa podatkowego w złej wierze. Do istotnych elementów programu tych działań należy zaliczyć:

- uchylenie z przepisów o podatku od towarów i usług tych rozwiązań, które „legalizują” uchylanie się od opodatkowania (np. załącznik nr 11, na którym budżet straci w tym roku 10 mld zł),

- wprowadzenie znanych i jak dotąd sprawdzonych rozwiązań ustawowych, które chronią budżet państwa przed oszustami, czyli są po stronie uczciwych podatników,

- przeprowadzenie cyklu szkoleń dla organów ścigania i organów skarbowych, jak w naszym kraju wyłudza się zwroty podatków,

- przecięcie wszystkich związków między ludźmi zatrudnionymi w organach fiskusa a „biznesem optymalizacyjnym”, bo tu jest jedno ze źródeł istniejących patologii.

Kończąc pragnę zasugerować, aby ktoś zainteresował się, jakie to firmy szkolą pracowników organów podatkowych w dziedzinie VAT-u i czym one zajmują się na co dzień. Byłoby bowiem skandalem, gdyby specjaliści w dziedzinie „międzynarodowej optymalizacji podatkowej” oficjalnie otrzymali takie zamówienia ze strony władzy publicznej.

 

Witold Modzelewski

Profesor Uniwersytetu Warszawskiego

Instytut Studiów Podatkowych

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Firmy niegotowe na KSeF. Tylko 5230 przedsiębiorstw korzysta z systemu – czas ucieka. [DANE MF]

Z danych udostępnionych przez Ministerstwo Finansów wynika, że do 5 marca 2025 roku z Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) skorzystało zaledwie 5230 firm. To oznacza, że w ciągu ponad trzech lat działania systemu zdecydowało się na niego jedynie kilka tysięcy przedsiębiorców. Tymczasem za 9 miesięcy korzystanie z KSeF stanie się obowiązkowe – a to oznacza prawdziwą rewolucję dla księgowości w Polsce.

Prof. Modzelewski do premiera Tuska: narzucanie KSeF-u i faktur ustrukturyzowanych wszystkim podatnikom VAT nie jest deregulacją gospodarki; ten pomysł powinien trafić do kosza

W dniu 12 kwietnia br. Ministerstwo Finansów potwierdziło zamiar wdrożenia w 2026 roku obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur i obligatoryjnego stosowania faktur ustrukturyzowanych przez wszystkich podatników VAT. Prof. dr hab. Witold Modzelewski apeluje do Pana Premiera Donalda Tuska: „Wierzę, że jako liberał traktuje Pan potrzebę deregulacji gospodarki zupełnie poważnie. Nie należy ulegać lobbystom, którzy chcą zarobić na dezorganizacji systemu fakturowania. Pomysł faktur ustrukturyzowanych powinien trafić definitywnie do kosza.”

Można przekazać 1,5% podatku rolnego - w 2025 r. pierwszy raz. Są dwie uprawnione organizacje

W komunikacie z 16 kwietnia 2025 r. Ministerstwo Finansów poinformowało, że w 2025 roku podatnicy podatku rolnego mogą przekazać 1,5 tego podatku na rzecz Krajowego Związku Rewizyjnego Rolniczych Spółdzielni Produkcyjnych lub OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych. Jakie są warunki tego przekazania?

PIT 2025: 15 najczęstszych błędów w rocznym zeznaniu podatkowym. Bądź mądry przed szkodą!

Złożenie corocznej deklaracji PIT to podstawowy zakres komunikacji podatnika z administracją skarbową. Warto zadbać, by przebiegła ona w sposób optymalny i nie nastręczała niespodziewanych nieprzyjemności. Dlatego też przedstawiamy zestawienie najczęstszych błędów, przed którymi można się uchronić, korzystając z poniższych podpowiedzi.

REKLAMA

7 skutków spadających stóp procentowych NBP. Już w maju 2025 r. RPP rozpocznie cykl obniżek?

Tańsze i łatwiej dostępne kredyty to tylko część skutków cięć stóp procentowych NBP. Polityka monetarna to miecz obosieczny. W momencie, w którym kredytobiorcy cieszą się z niższych rat, to posiadacze oszczędności mają problem ze znalezieniem solidnie oprocentowanego depozytu. Widmo niższych stóp procentowych oznacza też, że w dół pójść może oprocentowanie detalicznych obligacji skarbowych, a zakup mieszkania na wynajem może znowu odzyskać swój blask.

Korekta zeznania podatkowego PIT. Jak to zrobić i do kiedy jest na to czas?

Do końca roku 2030 podatnicy mają prawo składać korekty zeznań PIT za rok 2024. Błędy w deklaracjach podatkowych zdarzają się zarówno na niekorzyść podatnika (np. pominięcie ulgi, o której się nie wiedziało), jak i na niekorzyść fiskusa (np. pominięcie źródła przychodów, o którym się zapomniało). Złożenie korekty zeznania nie wymaga uzasadnienia, a skorygować można nawet taką deklarację, która z upływem 30 kwietnia 2025 r. została bez udziału podatnika automatycznie zatwierdzona w usłudze Twój e-PIT.

Pilne! Będzie nowelizacja ustawy o KSeF, znamy projekt: jakie zmiany w obowiązkowym e-fakturowaniu

Ministerstwo Finansów opublikowało długo wyczekiwany projekt nowelizacji ustawy o VAT, regulujący obowiązek stosowania faktur ustrukturyzowanych. Wraz z nim udostępniono również oficjalną „mapę drogową” wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur – KSeF.

Ewidencje VAT oszustów i uczciwych podatników niczym się nie różnią. Jak systemowo zablokować wzrost zwrotów VAT? Prof. Modzelewski: jest jeden sposób

Jedyną skuteczną barierą systemową dla prób wyłudzenia zwrotów jest uzależnienie wpływów zwrotów od zastosowania przez podatnika mechanizmu podzielonej płatności w stosunku do kwot podatku naliczonego, który miałby być zwrócony – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

REKLAMA

Obowiązkowy KSeF 2026 - MF pokazało najnowszy harmonogram. KSeF 2.0, integracja i testy, tryb offline24, faktury masowe, certyfikat wystawcy faktury i więcej szczegółów

W komunikacie z 12 kwietnia 2025 r. Ministerstwo Finansów przedstawiło aktualny stan projektu rozwiązań prawnych, technicznych i biznesowych oraz plan wdrożenia (harmonogram) obowiązkowego systemu KSeF. Można jeszcze do 25 kwietnia 2025 r. zgłaszać do Ministerstwa uwagi i opinie do projektu pisząc maila na adres sekretariat.PT@mf.gov.pl.

Cyfrowe narzędzia dla księgowych. Kiedy warto zmienić oprogramowanie księgowe?

Nowoczesne narzędzia dla księgowych. Na co zwracać uwagę przy zmianie oprogramowania księgowego? Według raportów branżowych księgowi spędzają nawet 50 proc. czasu na czynnościach, które mogłyby zostać usprawnione przez nowoczesne technologie.

REKLAMA