reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Pakiety medyczne dla pracowników - kiedy bez składek ZUS

Pakiety medyczne dla pracowników - kiedy bez składek ZUS

Do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne nie jest wliczana wartość pakietu (ubezpieczenia) medycznego udostępnionego pracownikowi, w części sfinansowanej przez pracodawcę. Warunkiem jest jednak, by takie świadczenie pracodawcy dla pracownika wynikało z układu zbiorowego pracy, regulaminu wynagradzania lub innych przepisów o wynagradzaniu, a także, by pracownik współfinansował to świadczenie (choćby symboliczną złotówką).

Taka praktyka została potwierdzona w interpretacji gdańskiego oddziału ZUS z 28 marca 2014 r.

 

Pakiety medyczne dla pracowników

 

Często spotykaną praktyką w zakładach pracy jest wykupywanie przez pracodawców dla swoich pracowników tzw. pakietów medycznych, mających na celu objęcie opieką medyczną w określonym zakresie pracowników, a  czasem także, po opłaceniu wyższej składki, ich rodzin.

W przedmiotowej sprawie z prośbą o wydanie interpretacji do ZUS zwrócił się przedsiębiorca, który chciał zawrzeć umowę grupowego ubezpieczenia (pakietu medycznego) umożliwiającą jego pracownikom korzystanie z usług medycznych. Pracodawca nie miał pewności co do tego, czy świadczenia przez niego poniesione na ten cel mają być zaliczane do podstawy składek na ubezpieczenie. Miesięczna składka ubezpieczeniowa byłaby współfinansowana przez pracodawcę i pracowników, przy czym pracownicy płaciliby jedynie 1,- zł a pracodawca pozostałą część składki. Współfinansowanie przez pracodawcę tych świadczeń będzie realizowane na podstawie zakładowego regulaminu wynagradzania.

 

Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne

 

Zgodnie z art. 20 ust. 1  ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe oraz ubezpieczenie wypadkowe stanowi podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i ubezpieczenie rentowe, z zastrzeżeniem, że nie stosuje się do niej ograniczenia wysokości rocznej podstawy wymiaru składek z art. 19 ust. 1 ww. ustawy. Natomiast podstawą do obliczenia wysokości składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe jest przychód w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy stosunku pracy.

 

Polecamy: INFORLEX.PL Księgowość i Kadry

 

Polecamy: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

 

Istnienie obowiązku zaliczania do przychodów pracowników wartości abonamentu medycznego zostało potwierdzone uchwałą pełnego składu Izby Finansowej NSA z dnia 24 października 2011 r. (sygnatura akt II FPS 7/10), w której sąd stwierdził: "Wykupione przez pracodawcę pakiety świadczeń medycznych, których wartość nie jest wolna od podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), stanowią dla pracowników, uprawnionych do ich wykorzystania, nieodpłatne świadczenie w rozumieniu art. 12 ust. 1 wymienionej ustawy".

 

Wyłączenie z podstawy wymiaru

 

Jak wprost wynika z treści rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe, przychodem, który nie jest brany pod uwagę przy obliczaniu podstawy wymiaru składek (na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe) jest taki, który jest korzyścią materialną wynikającą z układów zbiorowych pracy, regulaminów wynagradzania lub innych przepisów o wynagradzaniu,  polegającą na uprawnieniu do zakupu po cenach niższych niż detaliczne niektórych artykułów, przedmiotów lub usług (art. 2 ust. 1 pkt 26).

 

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

ZUS
Kasy fiskalne 2020 (PDF)29.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Moduł partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Integra Consulting Poland

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama