| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Sankcje za nieterminowe składanie sprawozdań finansowych - od 1 stycznia 2015 r.

Sankcje za nieterminowe składanie sprawozdań finansowych - od 1 stycznia 2015 r.

Zgodnie z treścią projektu nowelizacji ustaw podatkowych, przedłożonego do Sejmu 15 kwietnia 2014 r., grozić będzie sankcja karna skarbowa za naruszenie obowiązku złożenia sprawozdania finansowego, opinii lub raportu podmiotu uprawnionego do badania sprawozdań finansowych. Za niezłożenie w terminie wymienionych dokumentów nałożona może być grzywna w wysokości nawet do 8400 zł. Zmiany mają wejść w życie 1 stycznia 2015 roku.

Polecamy: Samochód po zmianach od 1 kwietnia 2014 - multipakiet

Zobacz wskaźnik: Badanie sprawozdań finansowych


Kara grzywny za spóźnione sprawozdanie


Ustawa o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw ma zostać poszerzona o dodatkowy artykuł (art. 80b) w brzmieniu: „Kto, wbrew obowiązkowi, nie przekazuje w terminie właściwemu organowi podatkowemu sprawozdania finansowego, opinii lub raportu podmiotu uprawnionego do badania sprawozdań finansowych, podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe”.

W myśl proponowanych zmian niewywiązanie się z obowiązku złożenia wymaganych dokumentów podlegać będzie sankcji karnej w postaci grzywny grożącej za wykroczenie skarbowe. Górny limit nałożonej kary pieniężnej w kwocie 8400 zł stanowi pięciokrotność obecnej kwoty minimalnego wynagrodzenia.

Zmiany w ustawie o rachunkowości 2014-2016

Jak czytamy w uzasadnieniu projektu: „W świetle aktualnie obowiązującego prawa, organy skarbowe pozbawione są narzędzi niezbędnych do egzekwowania wykonywania przez podatników obowiązku składania sprawozdań finansowych. W celu wyeliminowania przypadków nieprzestrzegania przez podatników obowiązku składania sprawozdań finansowych konieczna jest zmiana tego stanu rzeczy i uzupełnienie tej normy prawnej o stosowną sankcję prawną”.

Zmiany w dyrektywie dotyczącej audytu sprawozań finansowych


Nowe regulacje od 2015 r.


Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw został skierowany do I czytania na posiedzeniu Sejmu.

Przewidziane w nim nowe regulacje w większości mają wejść w życie 1 stycznia 2015 roku.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Impel Facility Services spółka z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »