Składki ZUS w czasie pobierania zasiłku macierzyńskiego
REKLAMA
REKLAMA
Wynika tak z interpretacji wydanej przez lubelski oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych 18 kwietnia 2014 r..
REKLAMA
Umowa o pracę i prowadzenie działalności
Wnioskodawczyni wskazała, że prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą, będąc jednocześnie zatrudniona na umowę o pracę w dwóch zakładach pracy. Z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej opłaca tylko składkę na ubezpieczenie zdrowotne.
Obecnie wnioskodawczyni przebywa na urlopie rodzicielskim z obu zakładów, w dalszym ciągu opłacając składkę zdrowotną. W lutym 2014 roku doszło do wygaśnięcia jednej z umów o pracę. Mimo tego - zgodnie z przepisami Kodeksu Pracy - został jej udzielony urlop rodzicielski.
W tej sytuacji pojawiło się pytanie, czy nawet po ustaniu zatrudnienia w pierwszym zakładzie wnioskodawczyni powinna opłacać jedynie składkę zdrowotną, czy też pełny ZUS.
W swojej decyzji ZUS stwierdził, że przy tak przedstawiającym się stanie faktycznym - gdy wnioskodawczyni jest na urlopie rodzicielskim i pobiera zasiłek macierzyński - obowiązek odprowadzania składek na ubezpieczenie społeczne spoczywa na pracodawcy udzielającym urlopu. Bez wpływu na to pozostaje wygaśnięcie umowy o pracę. Wnioskodawczyni obowiązana jest jedynie do opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne (z tytułu prowadzonej działalności).
PIT-11 w 2015 r. w formie papierowej - składany do 31 stycznia
Deklaracje PIT i CIT wyłącznie przez internet od 2015 roku
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
Tytuły obowiązkowego ubezpieczenia społecznego
Katalog osób podlegających obowiązkowemu ubezpieczeniu rentowemu i emerytalnemu określono w art. 6 ust. 1 Ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. 1998 nr 137 poz. 887). Dla rozstrzygnięcia o obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym konieczne jest ustalenie czy dana osoba posiada jeden z tytułów ubezpieczenia określonych w tym przepisie.
Zgodnie z art. 6 ust.1 pkt 5 oraz art. 12 ust. 1 ustawy osoby fizyczne, które na obszarze RP są osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność oraz osobami współpracującymi z nimi obowiązkowo podlegają ubezpieczeniom emerytalnym, rentowym i wypadkowemu. Natomiast osoby prowadzące pozarolniczą działalność podlegają ubezpieczeniu chorobowemu dobrowolnie, na swój wniosek (art. 11 ust. 2). Co do ubezpieczenia emerytalnego i rentowego - podlegają one mu obowiązkowo, od dnia rozpoczęcia prowadzenia działalności (art. 13 pkt 4).
Ubezpieczenie a zasiłek macierzyński
Ubezpieczenie emerytalne i rentowe jest obowiązkowe także dla osób, które pobierają zasiłek macierzyński przez cały okres jego pobierania (art. 6 ust. 1 pkt 19 w związku z art. 13 pkt 3). W wypadku osób prowadzących działalność gospodarczą o charakterze pozarolniczym, które spełniają jednocześnie warunki do objęcia ich obowiązkowo ubezpieczeniami z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego, muszą one podlegać ubezpieczeniom właśnie na tej podstawie.
Osoby te mogą jednak dobrowolnie i na własny wniosek zostać objęte tymi ubezpieczeniami także z pozostałych, wszystkich lub jedynie wybranych, tytułów.
W świetle powyższego, osoba która ma ustalone prawo do zasiłku macierzyńskiego z tytułu stosunku pracy i jednocześnie prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą, nie jest obciążona obowiązkiem odprowadzenia składek na ubezpieczenie społeczne z tytułu prowadzonej działalności.
W takim wypadku składki ZUS opłaca pracodawca udzielający urlopu rodzicielskiego. Obowiązek uiszczenia składki przez wnioskodawczynię obejmuje jedynie ubezpieczenie zdrowotne.
Źródło: interpretacja Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie z 18 kwietnia 2014 roku (sygn. DI/200000/43/450/2014)
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat