Regulamin używania samochodu służbowego - wzór 2014
REKLAMA
Polecamy: Samochód po zmianach od 1 kwietnia 2014 - multipakiet
REKLAMA
Od 1 kwietnia 2014 r. przedsiębiorcy wykorzystujący samochód o masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony mogą odliczyć VAT związany z zakupem i eksploatacją auta w wysokości:
- 50% - w sytuacji kiedy samochód służbowy jest w tzw. użytku mieszanym, czyli służy zarówno do celów służbowych, jak i prywatnych, lub
- 100% - pod warunkiem że samochód służbowy będzie używane wyłącznie do prowadzenia działalności gospodarczej.
Samochód w firmie - zmiany od 1 kwietnia 2014
Aby pracodawca miał prawo odliczać od samochodu służbowego pełny VAT, musi:
- zawiadomić urząd skarbowy właściwy dla niego do rozliczeń VAT o tym, że pojazdy będą służyć wyłącznie celom firmowym (deklaracja VAT-26), oraz
- prowadzić szczegółową ewidencję przebiegu pojazdu, potwierdzającą prawdziwość danych podanych w zawiadomieniu.
Należy uznać, że nawet jednorazowe użycie samochodu firmowego do celów prywatnych powoduje, że nie można odliczyć 100% kosztów.
Outsourcing księgowości bez obowiązku składania NIP-2
Sprzedaż wysyłkowa - rozliczenie VAT
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
Oświadczenie nieprawdy i niewłaściwe odliczenie VAT może okazać się bardzo kosztowne, gdyż zagrożone jest grzywną w wysokości do 720 stawek dziennych, co po przeliczeniu może wynieść aż 16 mln zł.
Rozwiązaniem - sprawiającym, że służbowe samochody będą wykorzystywane wyłącznie do prowadzonej działalności gospodarczej - będą odpowiednio skonstruowane indywidualne umowy o powierzeniu auta (zawierane np. z pracownikami) oraz regulamin korzystania z samochodów służbowych.
INFORLEX.PL Księgowość i Kadry poleca artykuł Warunki korzystania przez pracowników z samochodów służbowych po zmianach w VAT.
Artykuł szczegółowo zawiera wzór regulaminu używania samochodów służbowych oraz umowy powierzenia samochodu służbowego. Ponadto opisuje jak powinna wyglądać ewidencja przebiegu pojazdu, jak powinien być sprawowany nadzór nad wykorzystywaniem samochodów służbowych przez pracowników ora jak wygląda odpowiedzialność pracownika za niegodne z regulaminem/umową wykorzystywanie samochodu służbowego.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat