Przedsiębiorcy skarżą przepisy o VAT
REKLAMA
Polska naruszyła prawo wspólnotowe w zakresie podatku od towarów i usług. Dlatego złożyliśmy skargi do Komisji Europejskiej – powiedział na wczorajszej konferencji Rafał Iniewski z Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan.
REKLAMA
Pierwsza skarga dotyczy przepisów wprowadzonych przez nowelizację ustawy o VAT z dnia 21 kwietnia 2005 r. Nowelizacja ta ograniczyła możliwość odliczania VAT naliczonego od zakupu samochodów, od których przed wejściem jej w życie przysługiwało odliczenie. Dotyczy to również paliw do takich samochodów.
Podczas konferencji zorganizowanej przez PKPP Lewiatan wspólnie z Baker & McKenzie Doradztwo Podatkowe Sp. z o.o. zwracano uwagę, że takie działanie stanowi naruszenie art. 17 ust. 6 VI dyrektywy. Zgodnie z jej brzmieniem państwo członkowskie ma zakaz wprowadzania nowych ograniczeń w odliczaniu VAT.
Wprowadzenie natomiast takich ograniczeń w znowelizowanej ustawie spowodowało, że zostały naruszone gwarantowane przez regulacje unijne prawa podatników – uważają autorzy skargi do Komisji Europejskiej.
Zakwestionowali oni również przepis ograniczający prawo do odliczenia podatku w przypadku, gdy wydatek nie może być zaliczony do kosztów uzyskania przychodów. W poprzedniej ustawie o VAT przewidziano kilka wyjątków od zakazu odliczeń. W nowej ustawie o VAT już ich nie ma.
Wyjątkami od zakazu odliczania były objęte np. niektóre wydatki marketingowe, jak próbki, prezenty małej wartości i wydatki związane z zaniechanymi inwestycjami. Rozszerzenie zakazu odliczeń w nowej ustawie o VAT nastąpiło równocześnie z wejściem Polski do UE i było to niezgodne z prawem unijnym – stwierdził Mirosław Barszcz z Baker & McKenzie.
• Skarga do Komisji Europejskiej (KE) na niezgodność przepisów krajowych z prawem unijnym.
• Wystąpienie KE do państwa członkowskiego w formie tzw. wezwania do usunięcia uchybienia.
• Wystąpienie KE do państwa członkowskiego w formie tzw. uzasadnionych opinii z żądaniem zmiany przepisów krajowych.
• Przekazanie sprawy do ETS.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat