reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Przedsiębiorcy skarżą przepisy o VAT

Przedsiębiorcy skarżą przepisy o VAT

Dwie oficjalne skargi na przepisy obowiązującej ustawy o VAT zostały wczoraj złożone do Komisji Europejskiej. Skargi dotyczą zakazu odliczania VAT od niektórych pojazdów samochodowych oraz zakazu odliczeń przy zakupach, które nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Polska naruszyła prawo wspólnotowe w zakresie podatku od towarów i usług. Dlatego złożyliśmy skargi do Komisji Europejskiej – powiedział na wczorajszej konferencji Rafał Iniewski z Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan.

Pierwsza skarga dotyczy przepisów wprowadzonych przez nowelizację ustawy o VAT z dnia 21 kwietnia 2005 r. Nowelizacja ta ograniczyła możliwość odliczania VAT naliczonego od zakupu samochodów, od których przed wejściem jej w życie przysługiwało odliczenie. Dotyczy to również paliw do takich samochodów.

Podczas konferencji zorganizowanej przez PKPP Lewiatan wspólnie z Baker & McKenzie Doradztwo Podatkowe Sp. z o.o. zwracano uwagę, że takie działanie stanowi naruszenie art. 17 ust. 6 VI dyrektywy. Zgodnie z jej brzmieniem państwo członkowskie ma zakaz wprowadzania nowych ograniczeń w odliczaniu VAT.

Wprowadzenie natomiast takich ograniczeń w znowelizowanej ustawie spowodowało, że zostały naruszone gwarantowane przez regulacje unijne prawa podatników – uważają autorzy skargi do Komisji Europejskiej.

Zakwestionowali oni również przepis ograniczający prawo do odliczenia podatku w przypadku, gdy wydatek nie może być zaliczony do kosztów uzyskania przychodów. W poprzedniej ustawie o VAT przewidziano kilka wyjątków od zakazu odliczeń. W nowej ustawie o VAT już ich nie ma.

Wyjątkami od zakazu odliczania były objęte np. niektóre wydatki marketingowe, jak próbki, prezenty małej wartości i wydatki związane z zaniechanymi inwestycjami. Rozszerzenie zakazu odliczeń w nowej ustawie o VAT nastąpiło równocześnie z wejściem Polski do UE i było to niezgodne z prawem unijnym – stwierdził Mirosław Barszcz z Baker & McKenzie.

Postępowanie w sprawie naruszenia przepisów UE
• Skarga do Komisji Europejskiej (KE) na niezgodność przepisów krajowych z prawem unijnym.
• Wystąpienie KE do państwa członkowskiego w formie tzw. wezwania do usunięcia uchybienia.
• Wystąpienie KE do państwa członkowskiego w formie tzw. uzasadnionych opinii z żądaniem zmiany przepisów krajowych.
• Przekazanie sprawy do ETS.
 Bogdan Świąder
reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sklep zonazielona.pl

proponuje ekskluzywne, designerskie meble i elementy wystroju wnętrz

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama