| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Akcyza na paliwa opałowe

Akcyza na paliwa opałowe

Senat przyjął w piątek poprawki do nowelizacji ustawy o akcyzie, która uniemożliwi ministrowi finansów podwyższanie stawek na paliwa opałowe. Wprowadzi też dodatkowe sankcje za jazdę na oleju grzewczym i jego sprzedaż z dystrybutorów.

Nowelizacja ustawy zamraża wysokość akcyzy na paliwa napędowe i opałowe oraz gaz płynny w butlach na obecnym poziomie – 2 tys. zł za 1000 l na paliwa silnikowe, 233 zł za 1000 l oleju opałowego i 700 zł za 1000 kilogramów gazu płynnego. Stawka na ciężki olej opałowy ma wynosić 60 zł za 1000 kg.

Zgodnie z wprowadzoną przez Senat poprawką do ustawy, w przypadku użycia olejów opałowych i napędowych niezgodnie z przeznaczeniem oraz sprzedaży ich na stacjach paliw z dystrybutorów stawka będzie znacznie wyższa – 2 tys. zł dla olejów opałowych i 1,8 tys. zł dla ciężkich olejów opałowych.

– Chodzi o to, by nie dopuścić do sytuacji, gdy na stacjach benzynowych w dystrybutorach z olejem napędowym jest olej opałowy – tłumaczył wiceminister finansów Jarosław Neneman podczas posiedzenia senackiej Komisji Gospodarki i Finansów Publicznych.

Osoba przyłapana na jeździe na oleju opałowym będzie musiała zapłacić akcyzę jak za paliwo napędowe. Zaległą akcyzą zostanie obarczony przedsiębiorca, na którego stacji benzynowej w zbiornikach z olejem napędowym znajdzie się znacznie tańsze paliwo opałowe. Senatorowe zdecydowali też, że zmiany wejdą po 30 dniach od ogłoszenia.

Marcin Musiał

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Pasieczna

Biegły rewident

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »