| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Dziurawy wentyl bezpieczeństwa

Dziurawy wentyl bezpieczeństwa

Podpisując tzw. ustawę antylichwiarską, czyli przepisy wprowadzające maksymalne odsetki, prezydent uzasadniał swoją decyzję m.in. brakiem ustawy o upadłości konsumenckiej.

Tymczasem, mimo że szacuje się, iż ponad milion rodzin jest w Polsce nadmiernie zadłużonych, projekt takiej ustawy trafił do kosza.

Prezydent, podpisując ustawę z dnia 7 lipca 2005 r., wprowadzającą m.in. maksymalne odsetki, zaznaczył, że brakuje rozwiązań prawnych, które skutecznie chroniłyby przed zjawiskiem lichwy. Przyznał jednocześnie, że choć nowelizacja nie może być uznawana za jedyny i optymalny sposób zwalczania nadmiernych odsetek, to jednak powinna przyczynić się do eliminacji lichwy do czasu wprowadzenia rozwiązań chroniących dłużnika. Problem w tym, że takie rozwiązania, a chodzi tu przede wszystkim o ustawę, która regulowałaby upadłość konsumencką, nie mają szansy na szybkie uregulowanie.

Przypomnijmy, że choć dotychczas powstały trzy projekty ustaw, mających regulować upadłość konsumencką, żaden z nich nie stał się obowiązującym prawem. Planowano m.in., że ogłoszenie upadłości dłużnika (osoby fizycznej) byłoby możliwe wówczas, gdyby przestał on wykonywać swoje wymagalne zobowiązania, a jego majątek miał mniejszą wartość niż zobowiązania. Projekt przewidywał dwa rodzaje ogłoszenia upadłości: z możliwością zawarcia układu lub obejmującą likwidację majątku dłużnika. Na układ musieliby się zgodzić wierzyciele, którym dłużnik nie oddał wierzytelności równej 3/4 wartości swoich wszystkich zobowiązań. Natomiast upadłość obejmującą likwidację majątku dłużnika można by ogłosić tylko raz w życiu. Planowano, że od chwili zgłoszenia wniosku o ogłoszenie upadłości dłużnik nie mógłby rozporządzać swoim majątkiem ani zaciągać nowych zobowiązań, poza drobnymi bieżącymi sprawami życia codziennego. Projektodawcy rozwiązań regulujących upadłość konsumencką powoływali się na takie regulacje funkcjonujące w innych krajach, m.in. w Austrii, Irlandii, Francji i w USA.

– Jeśli ktoś kupi meble na kredyt, a niedługo potem straci pracę i nie znajdzie nowej przez dłuższy czas, to i tak wpadnie w pętlę zadłużenia bez względu na to, jak wysoko była oprocentowana pożyczka – mówi Adam Łącki, prezes zarządu Krajowego Rejestru Długów.

Należy się więc spodziewać, że ustawa zostanie zaskarżona do Trybunału Konstytucyjnego.

– Związek Banków Polskich nie ma takich uprawnień – mówi mecenas Jerzy Bańka – ale poszczególne banki i instytucje finansowe – tak. Wątpliwości natury konstytucyjnej od początku wzbudzała zmiana wprowadzająca maksymalne odsetki do kodeksu cywilnego. Narusza ona bowiem zasadę swobody prowadzenia działalności gospodarczej – dodaje.


Ewa Usowicz, Malgorzata Piasecka-Sobkiewcz

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

SMM Legal

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK