REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zwroty ciągle tylko w sklepach

REKLAMA

Global Refund Poland, jedyny pośrednik zajmujący się refundacją VAT zagranicznym podróżnym, czeka na przywrócenie zezwolenia na działalność.
Spółka wygrała w wojewódzkim sądzie administracyjnym sprawę przeciw ministrowi finansów, który na początku roku cofnął jej licencję.

Wojewódzki sąd administracyjny uznał skargę Global Refund Poland i uchylił postanowienie ministra finansów cofające firmie pozwolenie na dokonywanie zwrotu VAT turystom zagranicznym (spoza UE), którzy robią w Polsce zakupy. Nie oznacza to jednak, że minister automatycznie przywróci spółce licencję.

Choć Hanna Majszczyk, dyrektor departamentu podatków pośrednich w Ministerstwie Finansów, przyznaje, że firma wygrała sprawę przed WSA, resort czeka na pisemne uzasadnienie wyroku. Dopiero gdy je otrzyma, podejmie jakieś decyzje.

Autopromocja

– Jeżeli w uzasadnieniu nie będzie argumentów, które przekonają nas o słuszności wyroku, złożymy kasację do Naczelnego Sądu Administracyjnego – powiedziała dyr. H. Majszczyk „Gazecie Prawnej”.

22 mln zł zwróciła podróżnym w 2004 r. Global Refund, realizując 169 tys. transakcji

Na pisemne uzasadnienie czeka także Global Refund Poland. Spółka deklaruje, że nie zamierza opuszczać polskiego rynku i wznowi działalność tak szybko, jak to będzie możliwe. Od marca GRP utrzymuje w Polsce swoje biuro, ale nie refunduje VAT turystom. Ze strony internetowej grupy Global Refund, firmy, która ma swoje przedstwicielstwa w kilkudziesięciu krajach, zniknął link do polskiego oddziału. Niewykluczone, że spółka wystąpi do ministerstwa Finansów o odszkodowanie.

– Jesteśmy w trakcie szacowania korzyści utraconych w związku z cofnięciem zezwolenia. Najbardziej dotkliwa strata wiąże się jednak z unieruchomieniem systemu informatycznego zarządzającego zwrotem VAT podróżnym. Jego ponowne urchomienie będzie kosztować bardzo dużo, w grę wchodzą miliony złotych – mówi Martin Stapf, dyrektor ds. sprzedaży grupy Global Refund.

Ministerstwo Finansów nie gromadzi danych dotyczących zwrotu VAT turystom zagranicznym. Z danych GRP wynika, że w ubiegłym roku firma dokonała 169 tys. transakcji zwrotu VAT podróżnym zagranicznym, przekazując w sumie ponad 22 mln zł (po odliczeniu prowizji GRP).

Martin Stapf zwraca uwagę, że w sporze z fiskusem ucierpiał nie tylko wizerunek firmy (co trudno jest przełożyć na pieniądze), ale także obraz Polski w oczach zagranicznych turystów.

– Cały czas dostajemy skargi od podróżnych, którzy liczą na zwrot VAT, ale nie mogą go otrzymać – dodaje M. Stapf.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak dowiedzieliśmy się w wojewódzkim sądzie administracyjnym w Warszawie, pisemne uzasadnienie do wyroku jest już niemal gotowe.

Kiedy firma może zwracać VAT

Ostatnia nowelizacja ustawy o VAT, która weszła w życie 1 czerwca tego roku, nieco złagodziła przepisy związane z wydawaniem przez ministra finansów zaświadczeń pozwalających na graniczny zwrot podatku obcokrajowcom. Teraz minister wydaje zaświadczenie na okres nie dłuższy niż rok, a warunek niezalegania ze składkami ZUS i podatkami uznaje się za spełniony, nawet gdy podmioty posiadały zaległości, ale uregulowały je wraz z odsetkami za zwłokę w terminie 30 dni od dnia powstania tych zaległości.

Od prawie pół roku w Polsce nie ma firmy, która zajmowałaby się zwrotem VAT zagranicznym podróżnym, którzy wyjeżdżają z Polski ze zrobionymi u nas zakupami. Po cofnięciu zezwolenia na działalność GRP ze stosownym wznioskiem do MF nie wystąpiła żadna inna firma. Jesteśmy bodaj jedynym krajem w Europie, w którym nie ma zwrotu VAT na granicy.

Co prawda sklepy same mogą zwracać podatek podróżnym, ale dotyczy to tylko placówek, których ubiegłoroczne obroty osiągnęły co najmniej 400 tys. zł, poza tym jest to kłopotliwe dla turystów. O ile w przypadku pośrednika VAT zwracany jest na granicy po okazaniu dokumentu potwierdzającego wywóz zakupionych towarów poza UE, o tyle w przypadku sklepów podróżny po wywiezieniu towarów musi osobiście wrócić do sprzedawcy po pieniądze.

GRP straciła zezwolenie, bo w ubiegłym roku raz spóźniła się z zapłatą części zaliczki na podatek. Firma sama wykryła błąd i uregulowała zaległość. Ministerstwo przyznało, że było to potknięcie, ale przepisy o VAT są bardzo restrykcyjne – tego typu firma nie może mieć w ciągu roku żadnych zaległości. Zezwolenie trzeba było cofnąć.


Marcin Musiał
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy przepis podatkowy napisany w złej wierze nie rodzi normy prawnej? Dlaczego podatnicy unikają stosowania takich przepisów?

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą często kontestują obowiązki nakładane na podstawie przepisów podatkowych. Nigdy wcześniej nie spotkałem się z tym w takim natężeniu – może na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku, gdy wprowadzono drakońskie przepisy tzw. popiwku – pisze prof. Witold Modzelewski. Dlaczego tak się dzieje?

Szef KAS: Fundacje rodzinne nie są środkiem do unikania opodatkowania

Szef Krajowej Administracji skarbowej wydał opinię zabezpieczającą w której potwierdził, że utworzenie fundacji, wniesienie do niej akcji i następnie ich sprzedaż nie będzie tzw. „unikaniem opodatkowania”, mimo wysokich korzyści podatkowych. Opinię zabezpieczające wydaje się właśnie w celu rozstrzygnięcia, czy proponowana czynność tym unikaniem by była.
Przedmiotowa opinia została wydana na wniosek przedsiębiorcy, który planuje utworzenie rodzinnej platformy inwestycyjnej przy wykorzystaniu Fundacji poprzez wniesienie do niej m.in. akcji spółki. Natomiast spółka jest właścicielem spółek zależnych, które uzyskują przychody prowadząc działalność operacyjną w różnych krajach świata. 

Laptopy otrzymane przez uczniów i nauczycieli zwolnione z PIT - rozporządzenie MF

Laptopy oraz bony na laptopy, otrzymane w 2023 r. przez uczniów i nauczycieli, są zwolnione z PIT – wynika z rozporządzenia MF, które weszło w życie we wtorek 23 kwietnia 2024 r.

Kontyngent możliwym lekarstwem na cła

Każdy towar o statusie celnym nieunijnym w momencie wjazdu na terytorium UE obciążony jest długiem celnym. Dług ten wynika z unijnych przepisów prawa. Uzależniony jest od kodu taryfy celnej, wartości celnej towaru, pochodzenia oraz zastosowanej waluty dla danej transakcji. Unia Europejska stoi na straży konkurencyjności swoich rodzimych przedsiębiorstw, a to oznacza, że ma wielorakie narzędzia do swojej dyspozycji, aby zapewnić bezpieczne funkcjonowanie naszym przedsiębiorcom. Jednym z takich narzędzi jest cło ochronne (odwetowe), którego celem jest ochrona produkcji unijnej przed konkurencją z krajów trzecich. Często cło to występuje z cłem antydumpingowym, którego z kolei celem jest wyrównanie cen rynkowych towaru sprowadzanego z krajów trzecich z towarem produkowanym w UE.

Rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok - termin w 2024 roku, zasady [komunikat ZUS]. Jak wypełnić i do kiedy złożyć ZUS DRA lub ZUS RCA?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że część płatników składek - osób prowadzących pozarolniczą działalność - musi przekazać do ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2023. W dniu 20 maja 2024 r. mija termin na złożenie ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2024 r., w którym uwzględnione będzie to rozliczenie.

Nowe zwolnienia z PIT za 2023 r. Jeszcze tydzień na złożenie zeznania albo korekty [Rzut na taśmę rządu]

Skorzystają osoby, które otrzymały możliwość kupna laptopów na preferencyjnych warunkach. Przede wszystkim nauczyciele. Nie muszą płacić podatku od bonu 2500 zł na komputer. Podobnie rodzice uczniów IV klas, którzy otrzymali darmowe komputery dla swoich dzieci. 

Transformacja ESG w polskich firmach. Jak sfinansować?

Większość firm deklaruje, że zrównoważony rozwój jest dla nich ważny a nawet kluczowy. Ale jedynie 65% z nich jest gotowych inwestować w działania z nim związane. Największym wyzwaniem dla firm pozostaje pozyskanie finansowania na inwestycje zrównoważone - określonego przez większość firm jako główne wyzwanie w procesie transformacji ESG. Przedsiębiorstwa w Polsce, pomimo, że korzystają z części dostępnych narzędzi wsparcia, to jednak nie wykorzystują w pełni ich potencjału. Tak wynika z najnowszego raportu Ayming Polska. W związku z wejściem w życie dyrektywy CSRD, autorzy raportu postanowili zapytać organizacje 250+ m.in. o to, jak przygotowują się na zmiany, jakie wyzwania w związku z nimi identyfikują oraz w jaki sposób zamierzają finansować transformację ESG.

Bon energetyczny - czy trzeba będzie zapłacić podatek od jego wartości?

W uwagach do projektu ustawy o bonie energetycznym Ministerstwo Finansów sugeruje, aby beneficjentów bonu energetycznego zwolnić z podatku, inaczej będą musieli zapłacić PIT.

Legalna praca w Niemczech - rozliczenie podatkowe. Średni zwrot podatku z Niemiec to ok. 4 tys. zł. Czy trzeba złożyć PIT-a w Polsce?

Na złożenie deklaracji podatkowej w Polsce został zaledwie tydzień. Termin mija 30 kwietnia 2024 r. Jeśli więc w 2023 roku pracowałeś w Niemczech i wciąż zastanawiasz się czy masz obowiązek złożyć zeznanie podatkowe w Polsce i wykazać dochód zarobiony u naszego zachodniego sąsiada, to ten artykuł jest dla Ciebie. 

Fundacja rodzinna wynajmuje mieszkania - kwestie podatkowe

Fundacja rodzinna może wykonywać działalność gospodarczą jedynie w ustalonym ustawowo zakresie. Na podstawie art. 5 ustawy o fundacjach rodzinnych – fundacja rodzinna może prowadzić działalność z zakresu najmu, dzierżawy lub udostępniania mienia do korzystania na innej podstawie. Co za tym, idzie może np. wynajmować lokale mieszkalne.

REKLAMA