REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kasa to nie lekarstwo na patologie

REKLAMA

Taksówkarze zaskarżyli do Trybunału Konstytucyjnego przepisy wprowadzające specjalne wymagania techniczne dla kas montowanych w taksówkach. Ma to być sposób na podważenie sensu stosowania w taksówkach kas w ogóle. Eksperci nie dają im jednak wielkich szans na wygraną.
Taksówkarze od kilku lat próbują przeciwstawić się obowiązkowi ewidencjonowania swoich usług za pomocą kas fiskalnych. Początkowo dzięki protestom udawało się im wymusić kolejne przesunięcia terminów wprowadzenia kas. Gdy zapadła już decyzja, że kasy fiskalne w taksówkach instalować jednak będzie trzeba, przez kraj przetoczyła się fala strajków i manifestacji, czego konsekwencją był m.in. kilkakrotny paraliż komunikacyjny stolicy. Protesty wiele jednak nie dały. Kasy w taksówkach od 1 stycznia 2004 r. powinny już być. Taksówkarze nie złożyli jednak broni i spór o sens wprowadzenia kas fiskalnych postanowili przenieść teraz przed Trybunał Konstytucyjny (TK).
Autorami skargi do TK są przedstawiciele Samorządnego Związku Zawodowego Taksówkarzy (SZZT). We wniosku związek skarży się na niezgodność z konstytucją przepisów rozporządzenia ministra finansów w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące (Dz.U. z 2002 r. nr 108, poz. 948 z późn. zm.). Niezgodne z konstytucją są zdaniem taksówkarzy te przepisy rozporządzenia wprowadzające specjalne wymagania techniczne dla kas montowanych w taksówkach.
O dokładniejsze wyjaśnienie problemu zwróciliśmy się do ekspertów podatkowych. Arkadiusz Michaliszyn, prawnik z CMS Cameron McKenna, uważa, że trudno ocenić czy nałożony na taksówkarzy obowiązek posiadania kas fiskalnych jest rzeczywiście niezgodny z konstytucją. Prawdopodobnie przepisy konstytucji nie zostały tutaj naruszone. – Naruszony został jednak zdrowy rozsądek. Kasy fiskalne w Unii Europejskiej są rzadkością. Wprowadzenie takiego wymogu w Polsce było błędem, gdyż stworzona została kolejna bariera dla rozwoju drobnej przedsiębiorczości. Dla niektórych potencjalnych przedsiębiorców – bariera nie do przejścia – argumentował Arkadiusz Michaliszyn.
Podobnego zdania jest Jecek Tkaczyk, menedżer Działu Prawno-Podatkowego Moore Stephens Smoczyński i Partnerzy, który stwierdził, że szanse taksówkarzy na wygranie przed TK są niewielkie, a poza tym ewentualna wygrana i tak nie uchroni taksówkarzy od obowiązku posiadania kas fiskalnych. – Problem leży gdzie indziej. To Ministerstwo Finansów od wielu lat widzi w kasach fiskalnych panaceum na wszelkie patologie występujące u przedsiębiorców. Niestety, kasa nie jest takim remedium i jeżeli przy sprzedaży towarów w dużym stopniu odgrywa swoja rolę, to już przy ewidencjonowaniu usług w wielu wypadkach nie jest skutecznym narzędziem do walki z zaniżaniem obrotu – wyjaśnił.
Również Michał Szychowski, doradca podatkowy w Departamencie Doradztwa Podatkowego, HLB Frąckowiak i Wspólnicy, nie daje wielkich szans na wygraną taksówkarzom. – Analizując treść zaskarżonych przepisów, trudno zakładać, iż TK podzieli stanowisko taksówkarzy. Przede wszystkim błędny wydaje się zarzut nierównego traktowania wobec prawa, ponieważ elementem prawa podatkowego jest nakładanie różnych obowiązków na różne grupy podatników, np. ze względu na inny zakres prowadzonej działalności – dodał Michał Szychowski.
Wybrane zarzuty taksówkarzy
• uniemożliwienie użytkowania zalegalizowanych taksometrów,
• naruszenie własności poprzez brak zgodnego z prawem „wywłaszczenia” taksometrów,
• nałożenie obowiązku stosowania kas specjalnych,
• przekroczenie przez ministra finansów uprawnień przy wydaniu rozporządzenia.
Ewa Matyszewska


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy przepis podatkowy napisany w złej wierze nie rodzi normy prawnej? Dlaczego podatnicy unikają stosowania takich przepisów?

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą często kontestują obowiązki nakładane na podstawie przepisów podatkowych. Nigdy wcześniej nie spotkałem się z tym w takim natężeniu – może na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku, gdy wprowadzono drakońskie przepisy tzw. popiwku – pisze prof. Witold Modzelewski. Dlaczego tak się dzieje?

Szef KAS: Fundacje rodzinne nie są środkiem do unikania opodatkowania

Szef Krajowej Administracji skarbowej wydał opinię zabezpieczającą w której potwierdził, że utworzenie fundacji, wniesienie do niej akcji i następnie ich sprzedaż nie będzie tzw. „unikaniem opodatkowania”, mimo wysokich korzyści podatkowych. Opinię zabezpieczające wydaje się właśnie w celu rozstrzygnięcia, czy proponowana czynność tym unikaniem by była.
Przedmiotowa opinia została wydana na wniosek przedsiębiorcy, który planuje utworzenie rodzinnej platformy inwestycyjnej przy wykorzystaniu Fundacji poprzez wniesienie do niej m.in. akcji spółki. Natomiast spółka jest właścicielem spółek zależnych, które uzyskują przychody prowadząc działalność operacyjną w różnych krajach świata. 

Laptopy otrzymane przez uczniów i nauczycieli zwolnione z PIT - rozporządzenie MF

Laptopy oraz bony na laptopy, otrzymane w 2023 r. przez uczniów i nauczycieli, są zwolnione z PIT – wynika z rozporządzenia MF, które weszło w życie we wtorek 23 kwietnia 2024 r.

Kontyngent możliwym lekarstwem na cła

Każdy towar o statusie celnym nieunijnym w momencie wjazdu na terytorium UE obciążony jest długiem celnym. Dług ten wynika z unijnych przepisów prawa. Uzależniony jest od kodu taryfy celnej, wartości celnej towaru, pochodzenia oraz zastosowanej waluty dla danej transakcji. Unia Europejska stoi na straży konkurencyjności swoich rodzimych przedsiębiorstw, a to oznacza, że ma wielorakie narzędzia do swojej dyspozycji, aby zapewnić bezpieczne funkcjonowanie naszym przedsiębiorcom. Jednym z takich narzędzi jest cło ochronne (odwetowe), którego celem jest ochrona produkcji unijnej przed konkurencją z krajów trzecich. Często cło to występuje z cłem antydumpingowym, którego z kolei celem jest wyrównanie cen rynkowych towaru sprowadzanego z krajów trzecich z towarem produkowanym w UE.

Rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok - termin w 2024 roku, zasady [komunikat ZUS]. Jak wypełnić i do kiedy złożyć ZUS DRA lub ZUS RCA?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że część płatników składek - osób prowadzących pozarolniczą działalność - musi przekazać do ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2023. W dniu 20 maja 2024 r. mija termin na złożenie ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2024 r., w którym uwzględnione będzie to rozliczenie.

Nowe zwolnienia z PIT za 2023 r. Jeszcze tydzień na złożenie zeznania albo korekty [Rzut na taśmę rządu]

Skorzystają osoby, które otrzymały możliwość kupna laptopów na preferencyjnych warunkach. Przede wszystkim nauczyciele. Nie muszą płacić podatku od bonu 2500 zł na komputer. Podobnie rodzice uczniów IV klas, którzy otrzymali darmowe komputery dla swoich dzieci. 

Transformacja ESG w polskich firmach. Jak sfinansować?

Większość firm deklaruje, że zrównoważony rozwój jest dla nich ważny a nawet kluczowy. Ale jedynie 65% z nich jest gotowych inwestować w działania z nim związane. Największym wyzwaniem dla firm pozostaje pozyskanie finansowania na inwestycje zrównoważone - określonego przez większość firm jako główne wyzwanie w procesie transformacji ESG. Przedsiębiorstwa w Polsce, pomimo, że korzystają z części dostępnych narzędzi wsparcia, to jednak nie wykorzystują w pełni ich potencjału. Tak wynika z najnowszego raportu Ayming Polska. W związku z wejściem w życie dyrektywy CSRD, autorzy raportu postanowili zapytać organizacje 250+ m.in. o to, jak przygotowują się na zmiany, jakie wyzwania w związku z nimi identyfikują oraz w jaki sposób zamierzają finansować transformację ESG.

Bon energetyczny - czy trzeba będzie zapłacić podatek od jego wartości?

W uwagach do projektu ustawy o bonie energetycznym Ministerstwo Finansów sugeruje, aby beneficjentów bonu energetycznego zwolnić z podatku, inaczej będą musieli zapłacić PIT.

Legalna praca w Niemczech - rozliczenie podatkowe. Średni zwrot podatku z Niemiec to ok. 4 tys. zł. Czy trzeba złożyć PIT-a w Polsce?

Na złożenie deklaracji podatkowej w Polsce został zaledwie tydzień. Termin mija 30 kwietnia 2024 r. Jeśli więc w 2023 roku pracowałeś w Niemczech i wciąż zastanawiasz się czy masz obowiązek złożyć zeznanie podatkowe w Polsce i wykazać dochód zarobiony u naszego zachodniego sąsiada, to ten artykuł jest dla Ciebie. 

Fundacja rodzinna wynajmuje mieszkania - kwestie podatkowe

Fundacja rodzinna może wykonywać działalność gospodarczą jedynie w ustalonym ustawowo zakresie. Na podstawie art. 5 ustawy o fundacjach rodzinnych – fundacja rodzinna może prowadzić działalność z zakresu najmu, dzierżawy lub udostępniania mienia do korzystania na innej podstawie. Co za tym, idzie może np. wynajmować lokale mieszkalne.

REKLAMA