| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Handlujący w sieci nie płacą podatku

Handlujący w sieci nie płacą podatku

Prawie 190 tys. zł niezapłaconych podatków - to wynik pół roku kontroli transakcji zawieranych za pośrednictwem internetu prowadzonych przez łódzkie urzędy skarbowe. Najczęściej handluje się elektroniką i kosmetykami.

Sprzedaż w sieci została uznana za obszar dużego ryzyka zagrożony przestępczością podatkową i ujęta w rocznym planie kontroli łódzkich urzędów skarbowych. Lustrowanie internetu zaczęło się na początku roku. Są już znane wyniki kontroli za pierwsze dwa kwartały. Jak poinformowano w łódzkiej izbie skarbowej, w tym czasie inspektorzy skarbowi przeprowadzili 224 kontrole i 128 tzw. czynności sprawdzających. Urzędnicy wykryli, że kupcy-internauci nie odprowadzili do budżetu 189 tys. zł. Wszczęto 120 postępowań podatkowych.
– Osoby dokonujące transakcji za pośrednictwem internetu często nie rejestrują prowadzenia działalności gospodarczej. Nie prowadzą także ewidencji obrotów i w związku z tym uchylają się od płacenia podatków. W rzeczywistości to czasami firmy działające na dużą skalę – mówi Agnieszka Pawlak z Izby Skarbowej w Łodzi. Podaje przykład: jeden z kontrolowanych przedsiębiorców, który nie ewidencjonował obrotu, sprzedawał m.in. komputery, DVD, książki, atlasy, monitory i drukarki.
Ujawniono, że w sumie fiskus stracił 99 tys. zł z tytułu VAT i 55 tys. z PIT. Mniej stracił z niezapłaconego podatku od czynności cywilnoprawnych.
MM


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

SI-Consulting Sp. z o.o.

Kompleksowe rozwiązania informatyczne dla przedsiębiorstw

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK