| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Jak zabezpieczyć zobowiązanie podatkowe

Jak zabezpieczyć zobowiązanie podatkowe

Od 1 września 2005 r. obowiązuje większość przepisów znowelizowanej Ordynacji podatkowej. Co zmieniło się w zakresie zabezpieczenia wykonania zobowiązań podatkowych?

Wyjaśnia Monika Kopiecka z Izby Skarbowej w Gdańsku

- Zmiany ograniczają na korzyść podatników z jednej strony możliwość zastosowania instytucji zabezpieczenia wykonania zobowiązań podatkowych, ale też i zaostrzają przesłanki jej zastosowania. Nie jest możliwe zastosowanie tej instytucji w sytuacji, gdy podatnik w ogóle nie uiszcza wymagalnych zobowiązań, a jedynie gdy czyni to w sposób trwały, co w słownikowym tłumaczeniu oznacza „od dłuższego czasu”, a nie jednokrotnie. Użyty spójnik „lub” oznacza, że może wystąpić jednocześnie, a także samodzielnie druga z przesłanek, a mianowicie dokonywanie przez podatnika czynności polegających na zbywaniu majątku, które mogą utrudnić lub udaremnić egzekucję. Jest to znaczne zaostrzenie, ponieważ już same subiektywne okoliczności wskazujące na możliwość utrudnienia egzekucji pozwalają organom podatkowym na zastosowanie zabezpieczenia.
 
Zabezpieczenie będzie mogło nastąpić nie tylko w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, ale również w kilku innych formach. Jak zatem będzie wyglądało takie zabezpieczenie?

– Zabezpieczenie (np. w formie poręczenia bankowego czy depozytu w gotówce) będzie możliwe na wniosek podatnika i to również wtedy, gdy w decyzji o zabezpieczeniu organ podatkowy stwierdzi uzasadnioną obawę niewykonania zobowiązania podatkowego. Podatnik może wprawdzie dowolnie wybrać formę zabezpieczenia, jednakże organ podatkowy może zaproponowanego przez podatnika zabezpieczenia nie przyjąć.
Uściślono przedmiot hipoteki przymusowej na majątku spółki cywilnej, poprzez wskazanie, że hipoteką może być objęta nieruchomość stanowiąca przedmiot współwłasności łącznej wspólników spółki cywilnej lub część ułamkowa nieruchomości stanowiąca udział wspólników spółki cywilnej.

Not. EM


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

POLAUDIT Sp. z o. o.

Podatki, rachunkowość, audyt

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK