| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nie można powielać błędów z przeszłości

Nie można powielać błędów z przeszłości

Organy podatkowe nie mogą ponownie wydać korzystnej dla podatnika decyzji, nawet jeśli wcześniej taką w wyniku błędu wydały. Zasada zaufania do organów podatkowych nie polega na powielaniu błędów i wydawaniu decyzji niezgodnych z prawem.

Takie stanowisko zajął Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu skargi kasacyjnej dyrektora jednej z izb skarbowych, który przegrał sprawę przed wojewódzkim sądem administracyjnym.
Spór dotyczył ulgi uczniowskiej. Podatniczka prowadziła przedsiębiorstwo handlowo-usługowe. W sieci małych sklepów szkoliła uczniów do zawodu sprzedawcy. Przez dwa kolejne lata podatkowe korzystała z ulgi za zgodą urzędu skarbowego. Problem zaczął się, gdy w kolejnym roku chciała skorzystać z ulgi z tytułu wyszkolenia dwóch nowych uczennic. Organy podatkowe zwróciły uwagę na brak przewidzianych prawem kwalifikacji pedagogicznych podatniczki. I odmówiły prawa do ulgi. Organu podatkowego nie przekonał argument, że mąż podatniczki ma nie tylko odpowiednie przygotowanie w zawodzie handlowca, ale także dodatkowo przygotowanie pedagogiczne. I jako pełnomocnik firmy sankcjonuje brak uprawnień pedagogicznych samej podatniczki, na której imię prowadzona jest firma.
W odwołaniu, a potem w skardze do sądu, podatniczka upierała się, że spełnia warunki do przyznania ulgi, bo uprawnienia pedagogiczne ma jej mąż (oficjalnie wpisany do rejestru jako pełnomocnik). Wskazywała, że organy przez kolejne lata godziły się na ulgę, uznając za wystarczające do skorzystania z odliczenia przez podatniczkę kwalifikacje męża.
WSA orzekł na korzyść podatniczki. Głównym argumentem, jaki sąd powołał, jest zasada zaufania do organów podatkowych. W ocenie sądu organ podatkowy, wydając w kolejnym roku decyzję niekorzystną dla podatniczki, mimo że w latach poprzednich w tych samych okolicznościach ulgę przyznał, naruszał tę zasadę.
Nie zgodził się z tym dyrektor izby skarbowej a NSA, do którego trafiła skarga kasacyjna, przyznał mu rację. Uchylając zaskarżony wyrok sąd podkreślił, że wadliwa ocena sytuacji podatnika w przeszłości nie może skutkować powielaniem tych błędów na przyszłość. Sąd przypomniał, że bezwzględnie fakt posiadania uprawnień należało ustalić na dzień rozpoczęcia, a nie zakończenia szkolenia. Wyrok jest prawomocny. Sygn. akt II FSK 2528/04.

Aleksandra Tarka


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

ODO 24

ODO 24 – to firma, która od 2012 roku oferuje kompleksowe rozwiązania w zakresie ochrony danych osobowych i bezpieczeństwa informacji. Stawia na merytorykę, praktyczne rozwiązania oraz trwałe relacje z klientami budowane w oparciu o partnerstwo, uczciwość i zaufanie. Swoim klientom pomaga chronić dane, minimalizując ryzyko związane z kontrolą, wyciekiem lub ich utratą.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »