| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Opłata za użytkowanie wieczyste z VAT

Opłata za użytkowanie wieczyste z VAT

Do opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste gruntu ustanowionej przed 1 maja 2004 r. trzeba doliczyć VAT. Nie jest to kwota brutto. Organy samorządu nie będą musiały płacić 22 proc. VAT z własnej kieszeni. Do opłaty mogą doliczyć podatek.

Takie stanowisko zajął Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie we wczorajszym wyroku dotyczącym wiążącej interpretacji prawa podatkowego. Sprawa dotyczy interpretacji wydanej w nowym trybie obowiązującym od 1 stycznia 2005 r. Spór został rozstrzygnięty merytorycznie. Sąd zmienił też wykładnię organów podatkowych zawartą w interpretacji.

Skargę do WSA wniósł starosta. Miał wątpliwość, jak opodatkować VAT opłaty za użytkowanie wieczyste ustanowione przed 1 maja 2004 r., czyli przed wejściem w życie nowej ustawy o VAT.

Naczelnik urzędu skarbowego przypomniał, że opłaty te są opodatkowane VAT, ale uznał, że opłata, którą otrzymuje starosta, jest kwotą brutto (z VAT). Starosta z tym się nie zgodził i złożył zażalenie do izby skarbowej. Okazało się to bezskuteczne i sprawa trafiła na wokandę WSA. Tak jak w zażaleniu, również i w skardze starosta wskazywał, że interpretacja jest krzywdząca dla organu samorządu. Opłaty za użytkowanie wieczyste były ustalane na długie lata, a przepisy praktycznie uniemożliwiają ich zmiany, określając ściśle sytuacje, w jakich można to zrobić (np. znaczne podwyższenie wartości nieruchomości.

WSA uznał skargę za zasadną. Uchylając decyzję interpretację organów podatkowych uznał za błędną. W ocenie WSA prowadzi ona do tego, że VAT traci konsumpcyjny charakter, co jest przecież jednym z jego elementów podstawowych. Interpretacja jest niezgodna z prawem unijnym, a także z naszą konstytucją.

Zdaniem sądu interpretacja organów prowadzi też do zróżnicowania podatników. Jednostki samorządu, które ustanowiły opłaty wcześniej niepodlegające VAT, byłyby w gorszej sytuacji niż inni, którzy po zmianie przepisów mogli doliczyć VAT. W związku z tym w ocenie sądu opłata roczna nie jest kwotą brutto i starosta może do niej doliczyć 22 proc. VAT.

Wyrok nie jest prawomocny.

Sygn. akt III SA/Wa 1935/05
 
Aleksandra Tarka

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Milena Wilczak

Właścicielka biura rachunkowego Account Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK