REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odliczajmy, póki można

REKLAMA

Ciągle nie wiadomo, z jakich ulg podatkowych będziemy mogli za rok skorzystać. PO chce zlikwidować obowiązujące ulgi, z kolei PiS zastanawia się nad nowymi, m.in. dla oszczędzających na indywidualnych kontach emerytalnych. Można sobie jeszcze zaklepać miejsce przy uldze odsetkowej, i to na długie lata.
Mimo że katalog ulg podatkowych z roku na rok topnieje, ciągle pozostaje kilka możliwości obniżenia podatku. Składając deklarację za 2005 r., po raz ostatni będziemy mogli obniżyć podatek o wydatki na remont i modernizację. Dalej można będzie korzystać z ulgi na internet, rehabilitacyjnej i odsetkowej oraz ewentualnie kontynuować w ramach praw nabytych tzw. ulgę uczniowską. Jeżeli swój program podatkowy przeforsuje PO, ulgi najprawdopodobniej znikną. W praktyce korzystać będzie można tylko z ulgi odsetkowej (na spłatę odsetek od kredytów hipotecznych, zaciągniętych m.in. na zakup nowego mieszkania), ale tylko pod warunkiem, że wcześniej nabyło się do niej prawo. Ci, którzy chcą być pewni, że skorzystają z ulgi, do końca tego roku muszą zaciągnąć kredyt.

Tymczasem w programie gospodarczym PiS jest mowa o wprowadzeniu nowych ulg. Pierwsza „prorodzinna” zależałaby od liczby dzieci w najbiedniejszych rodzinach. Wysokość ulgi rosłaby progresywnie wraz ze wzrostem liczby dzieci.

Przedsiębiorcom partia braci Kaczyńskich proponuje możliwość potrącania z podatku co miesiąc przez dwa lata 1000 zł od każdego miejsca pracy, które utworzą. Jeśli to mają być jedyne ulgi, które proponuje PiS, to, co stanie się z obecnymi? Zostaną zlikwidowane? Tego PiS jeszcze nie wie.

– Przyszłość obowiązujących zwolnień nie jest jeszcze przesądzona – poinformował poseł PiS Artur Zawisza. Zdradził jednak, że Prawo i Sprawiedliwość zastanawia się nad wprowadzeniem jeszcze jednej ulgi – dla osób oszczędzających na indywidualnych kontach emerytalnych.

Jeżeli zmiany w ustawach podatkowych mają wejść w życie od 1 stycznia, Sejm będzie musiał się spieszyć z ich uchwaleniem. Trzeba je ogłosić do końca listopada. Konieczna jest miesięczna vacatio legis. W przeciwnym razie Trybunał Konstytucyjny może ulgi zakwestionować. Termin ten nie dotyczy jednak zmian, które są korzystne dla podatników. Te mogą wejść w życie nawet z datą wsteczną.

Ale czas to nie jedyny problem, z którym będzie musiała się uporać przyszła koalicja. Wprowadzając nowe ulgi, rząd powinien uwzględnić wydatki, jakie pochłoną zwolnienia, za których wprowadzaniem posłowie PiS i PO niedawno sami głosowali. Chodzi m.in. o zwrot części VAT zawartego w cenie materiałów budowlanych oraz „ulgi sportowej”. W pierwszym przypadku urzędy skarbowe będą oddawać różnicę między obecną wysokością podatku, czyli 22 proc., a stawką 7 proc., która obowiązywała przed wejściem Polski do Unii Europejskiej. Druga ulga będzie dotyczyć wydatków na kluby sportowe, które prowadzą sekcje dla juniorów. Jeśli kluby takie będą np. organizować obozy sportowe, opłaty na te imprezy także będzie można zaliczyć do zwolnienia. Do tego dochodzą uchwalone tuż przed wyborami ulgi na nianie oraz na nowe technologie.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Marcin Musiał
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany w Ordynacji podatkowej 2024. Likwidacja terminu na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty podatku po wyroku TSUE i TK i rozszerzenie zakresu domniemania zachowania terminu doręczenia pisma

Likwidacja ograniczenia czasowego na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty powstałej w wyniku orzeczenia TSUE lub TK oraz rozszerzenie zakresu domniemania zachowania terminu doręczenia pism do organów podatkowych – to najważniejsze nowości zawarte w projekcie nowelizacji Ordynacji podatkowej i kilku innych ustaw, który został opublikowany 14 czerwca 2024 r. Nowe przepisy mają wejść w życie w terminie 14 dni od dnia ogłoszenia, a więc najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

Zmiany w VAT. Uproszczenia dla drobnych przedsiębiorców korzystających ze zwolnienia z VAT

Szykują się zmiany w VAT. Małe firmy będą miały możliwość korzystania ze zwolnienia z VAT w innych krajach UE niż ten, w którym mają siedzibę. Tak wynika z planowanej nowelizacji ustawy o VAT. Dotyczy to zarówno firm z Polski, jak i z innych krajów członkowskich UE.

Dotacje dla śląskich przedsiębiorców na transformację działalności w 2024 roku. Od kiedy nabór wniosków?

W dniu 27 czerwca 2024 r. powinien zostać uruchomiony nabór wniosków o dofinansowanie dla projektów badawczo-rozwojowych, planowanych do realizacji przez przedsiębiorstwa prowadzące działalność w województwie śląskim. 

Komisja Europejska uruchamia wobec Polski procedurę nadmiernego deficytu. Otwarcie możliwe w lipcu 2024 r. Jakie skutki? Co dalej?

Komisja Europejska poinformowała 19 czerwca 2024 r., że jej zdaniem uzasadnione jest otwarcie procedury nadmiernego deficytu m.in. wobec siedmiu państw członkowskich UE (w tym Polski) i zamierza zaproponować Radzie UE jej otwarcie w lipcu br. Zdaniem ekspertów banku PKO BP to sygnał, że m.in. nie ma przestrzeni do zwiększania wydatków budżetowych.

REKLAMA

Unijna Odprawa Scentralizowana w Imporcie (CCI), Faza 1. Kurs e-learningowy Komisji Europejskiej

Departament Ceł Ministerstwa Finansów poinformował, że Komisja Europejska przygotowała moduł e-learningowy opisujący założenia "Unijnej Odprawy Scentralizowanej w Imporcie (CCI), Faza 1" w ramach Unijnego Kodeksu Celnego. 

Projekt zmian w składce zdrowotnej. Już wiemy kiedy trafi do Sejmu

Projekt zmian składki zdrowotnej i uproszczenia sposobu jej wyliczania powinien trafić do Sejmu po wakacjach. Natomiast jeszcze przed wakacjami sejmowymi minister finansów Andrzej Domański ma spotkać się z Lewicą w celu ostatecznego uzgodnienia propozycji zawartych w projekcie.

Wyrok TSUE dot. nadpłaty VAT. Prawo do zwrotu nadpłaconego podatku wskutek błędnej ewidencji sprzedaży na kasie fiskalnej

TSUE w wyroku z 21 marca 2024 r. zapadłym w sprawie C‑606/22 orzekł, że wykazanie nadpłaty podatku VAT i dochodzenie jej zwrotu dopuszczalne jest również wtedy, gdy sprzedaż z zawyżoną stawką VATu odbywała się na rzecz konsumentów na podstawie paragonów z kas rejestrujących (fiskalnych), a więc nie wyłącznie wówczas, gdy wystawiano faktury. Naczelny Sąd Administracyjny - w oczekiwaniu na powyższe orzeczenie - zawiesił kilka prowadzonych postępowań. Po wyroku TSUE postępowania te zostały podjęte na nowo i oczekują na rozstrzygnięcia.

W bankomacie Euronetu wypłacisz maksymalnie jednorazowo 200 zł (tylko 18 czerwca). Dlaczego? To akcja protestacyjna

We wtorek 18 czerwca 2024 r. w bankomatach Euronetu można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł. Wprowadzone ograniczenie to akcja protestacyjna Euronetu, która - jak powiedział PAP prezes Euronet Polska Marek Szafirski - ma zwrócić uwagę na sytuację operatorów bankomatów.

REKLAMA

Miesięczne dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników. MRPiPS przygotował zmianę rozporządzenia

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotował 13 czerwca 2024 r. projekt zmieniający rozporządzenie w sprawie dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych, który ma wejść w życie przed 1 lipca 2024 r. Co się zmieni?

Karty przedpłacone - jak rozliczać w VAT. Czy tak samo jak bony?

Aktualnie w obrocie gospodarczym często można się spotkać z różnego rodzaju kartami przedpłaconymi. Jak takie karty przedpłacone należy rozliczać dla celów VAT? Czy może tak samo jak bony (towarowe i usługowe)? A także czy niewykorzystane środki na kartach przedpłaconych należy opodatkować VAT?

REKLAMA