REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Za sprzedaż działki podatek

REKLAMA

Podział gruntu budowlanego na mniejsze działki oraz ich sprzedaż powoduje konieczność zarejestrowania się jako podatnik VAT i odprowadzenia 22 proc. podatku.
Wydawałoby się, że osoby fizyczne niebędące podatnikami VAT sprzedając grunty nie podlegają przepisom o podatku od towarów i usług. Skoro nie mają zarejestrowanej działalności gospodarczej i sprzedają prywatny majątek, to pobieżna analiza przepisów wskazywałaby, że transakcje te nie powinny podlegać VAT. Sytuacja nie jest jednak taka prosta. Ustawa o podatku od towarów i usług zawiera własną definicję działalności gospodarczej. Przepisy tej ustawy stanowią, że osoby fizyczne są podatnikami VAT, jeśli samodzielnie wykonują działalność gospodarczą. Natomiast działalność gospodarcza – w rozumieniu ustawy o VAT – obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców również wtedy, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. I właśnie to ostatnie sformułowanie budzi najwięcej wątpliwości. Jednoznacznej odpowiedzi jak je rozumieć w praktyce nie dają także interpretacje urzędów skarbowych. Są one niespójne – w podobnych sytuacjach różne urzędy udzielają podatnikom odmiennych odpowiedzi.
Nie ma wątpliwości, że nie będzie podlegać opodatkowaniu jednorazowa sprzedaż gruntu otrzymanego w drodze spadku czy darowizny. Nie będzie również podlegała opodatkowaniu sprzedaż gruntu pierwotnie zakupionego dla realizacji własnych celów mieszkaniowych.
Najwięcej wątpliwości budzi sukcesywna wyprzedaż majątku podatnika nabytego w formie spadku lub darowizny. Część urzędów nakazuje opodatkowanie takich transakcji, część natomiast uznaje, że nie podlegają one ustawie o VAT. We wszelkich bardziej skomplikowanych sytuacjach najlepiej więc – mimo niespójności odpowiedzi – wystąpić do urzędu o wiążącą interpretację przepisów, a w przypadku gdy nie będziemy się z nią zgadzać – złożyć odwołanie bądź skargę. Ponieważ nie ma jeszcze ukształtowanej jednolitej wykładni przepisów, istnieje duża szansa na zmianę niekorzystnej dla nas interpretacji.
Problem ten dotyczy tylko niektórych transakcji sprzedaży gruntu. Podatkowi VAT podlegają niezabudowane grunty budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę. Pozostałe grunty niezabudowane są zwolnione od podatku. W przypadku gruntów zabudowanych z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. W praktyce oznacza to, że stawka podatku na grunt uzależniona jest od stawki na sprzedaż budynku. Często będzie to oznaczało możliwość zastosowania zwolnienia od podatku ze względu na zakwalifikowanie budynku do towarów używanych. Dotyczy to przypadków, gdy danej osobie nie przysługiwało prawo do obniżenia VAT należnego o naliczony oraz tych, gdy od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat.
Interpretacje urzędów skarbowych
Osoby fizyczne, nie prowadzące działalności gospodarczej, sprzedają działki indywidualnym nabywcom. W 2002 r. sprzedały 6 działek, w 2003 r. 10 działek, a w 2004 r. 9 działek (w tym kilka po 1 maja). Zdaniem urzędu skarbowego sprzedaż takiej ilości działek kwalifikuje ich jako podatnika VAT (interpretacja z 13 grudnia 2004 r. Urzędu Skarbowego w Wołominie (nr US.42.TP/443-2889/04).

Konrad Piłat

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

Rozliczenie PIT emeryta lub rencisty w 2024 roku. Kiedy nie trzeba składać PIT-a? Kiedy można się rozliczyć wspólnie z małżonkiem (także zmarłym) i dlaczego jest to korzystne?

Zbliża się powoli koniec kwietnia a więc kończy się czas na rozliczenie z fiskusem (złożenie PIT-a za 2024 rok). Ministerstwo Finansów wyjaśnia co musi zrobić emeryt albo rencista, który otrzymał z ZUSu lub organu rentowego PIT-40A lub PIT-11A. Kiedy trzeba złożyć PIT-a a kiedy nie jest to konieczne? Kiedy emeryt nie musi zapłacić podatku wynikającego z zeznania podatkowego? Kiedy można się rozliczyć wspólnie ze zmarłym małżonkiem i dlaczego jest to korzystne?

MKiŚ: z tytułu plastic tax trzeba będzie zapłacić nawet 2,3 mld zł

Plastic tax. W 2024 roku Polska zapłaci 2,3 mld zł tzw. podatku od plastiku - wynika z szacunków resortu klimatu i środowiska, o których poinformowała w środę wiceminister Anita Sowińska. Dodała, że z tego tytułu za ub.r. zapłacono 2 mld zł.

Zwrot podatku PIT (nadpłaty) w 2024 roku. Kiedy (terminy)? Jak (zasady)? Dla kogo? PIT-37, PIT-36, PIT-28 i inne

Kiedy i jak urząd skarbowy zwróci nadpłatę podatku PIT z rocznego zeznania podatkowego? Informacja na ten temat ciekawi zwłaszcza tych podatników, którzy korzystają z ulg i odliczeń. Czym jest nadpłata podatku? Kiedy powstaje nadpłata? W jakiej formie jest zwracana? Kiedy urząd skarbowy powinien zwrócić nadpłatę PIT? Jak wskazać i jak zaktualizować rachunek do zwrotu PIT? Jak uzyskać informację o stanie zwrotu nadpłaty podatku?

Dopłata do PIT-a w 2024 roku. Kogo to dotyczy? Jak sobie poradzić z wysoką dopłatą podatku?

W 2023 roku podatnicy musieli dopłacić 11,2 mld zł zaległości podatkowych za 2022 rok. W 2022 roku (w rozliczeniu za 2021 r.) ta smutna konieczność dotyczyła aż 4,9 mln podatników, a kwota dopłat wyniosła 14,9 mld. zł. W 2024 roku skala dopłat będzie mniejsza, ale dla wielu osób znalezienie kilku lub kilkunastu tysięcy złotych na rozliczenie się ze skarbówką to spory kłopot. Możliwe jest jednak wnioskowanie do Urzędu Skarbowego o rozłożenie dopłaty na raty, skorzystanie z kredytu lub (w przypadku firm) sfinansowanie zaległości przez przyspieszenie przelewów od kontrahentów.  W rozliczeniu za 2022 rok podatnicy przesłali za pomocą Twój e-PIT prawie 12 mln deklaracji, a kolejne 8 mln przez e-Deklaracje. Tylko 1,3 mln – czyli około 6% złożyli w wersji papierowej.

Ulga na ESG (ulga na zrównoważony rozwój firm) - rekomendacja Konfederacji Lewiatan i Ayming Polska dla rządu

W reakcji na nowe obowiązki firm dotyczące raportowania niefinansowego ESG, które weszły w życie na początku 2024 roku, Konfederacja Lewiatan oraz Ayming Polska zwróciły się do nowego rządu z rekomendacją wprowadzenia tzw. “Ulgi na zrównoważony rozwój”. Nowy instrument podatkowy ma na celu wsparcie firm w realizacji wytycznych Komisji Europejskiej dotyczących zrównoważonego rozwoju. Proponowane rozwiązanie miałoby pomóc przedsiębiorstwom w efektywnym dostosowaniu się do nowych standardów, jednocześnie promując ekologiczne i społecznie odpowiedzialne praktyki biznesowe.

Obniżenie z 8 proc. do 0 proc. stawki VAT dla określonych kategorii usług transportu pasażerskiego - MF analizuje potencjalne skutki zmian

Ministerstwo Finansów analizuje skutki potencjalnego obniżenia z 8 proc. do 0 proc. stawki VAT na niektóre kategorie usług transportu pasażerskiego - poinformował wiceminister finansów Jarosław Neneman.

"DGP": Zwiększa się liczba firm planujących redukcję zatrudnienia; firmy zwalniają nie tylko grupowo

Firmy zwalniają. Jakie są powody redukcji zatrudnienia? "Wzrost kosztów, spadek zamówień oraz cyfryzacja i nowe technologie to główne powody planowanych redukcji zatrudnienia" – donosi dzisiaj "Dziennik Gazeta Prawna".

REKLAMA