Czego nie wykażemy w zeznaniu rocznym
REKLAMA
Mogą pojawić się wątpliwości, czy taki zwycięzca konkursu, składając zeznanie roczne o wysokości osiągniętego dochodu (PIT-37), powinien uwzględnić w nim wartość otrzymanych wygranych. Trzeba wiedzieć, że źródłem przychodów w podatku dochodowym od osób fizycznych są, oprócz wymienionych z nazwy przez ustawę o PIT, np. działalność gospodarcza, stosunek służbowy i pracy, najem, również inne źródła. Do tych innych źródeł należą np. wygrane w konkursach, grach i zakładach wzajemnych oraz nagrody związane ze sprzedażą premiową.
Należy pamiętać, że regułą jest niewliczanie do podstawy opodatkowania przy rozliczeniu rocznym dochodów (przychodów) opodatkowanych w sposób zryczałtowany. Nie należy tu mylić zryczałtowanego podatku dochodowego płaconego przez prowadzących działalność gospodarczą tzw. ryczałtowców na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne ze zryczałtowanym podatkiem określonym przez przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W zeznaniu rocznym więc PIT-37 nie wykazuje się przychodów opodatkowanych w formie ryczałtu z tytułu wygranych w konkursach, grach i zakładach wzajemnych lub nagród związanych ze sprzedażą premiową, które są opodatkowane ryczałtowo w wysokości 10 proc. wartości wygranej lub nagrody.
Organizatorzy konkursów jako płatnicy są zobowiązani pobierać od nagrodzonych zryczałtowany 10-proc. podatek dochodowy i wpłacać go na konto właściwego urzędu skarbowego. Jak wcześniej wspomniałem, jeżeli przedmiotem wygranej nie są pieniądze, to podatnik zobowiązany jest wpłacić organizatorowi kwotę 10-proc. zryczałtowanego podatku przed udostępnieniem wygranej lub uzyskanym świadczeniem. Tak więc podatnik otrzymuje zawsze wartość netto nagrody lub świadczenia i nie jest zobligowany do rozliczania podatku w jakikolwiek sposób, gdyż dokonuje tego płatnik.
Krzysztof Majczyk
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA