reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Ręce ministra nie dosięgną sądów

Ręce ministra nie dosięgną sądów

Urzędnicy resortu finansów nie będą mieli wglądu do dokumentów sądowych ani prawa do uzyskiwania pisemnych lub ustnych wyjaśnień od pracowników sądów. Trybunał Konstytucyjny uznał wczoraj, że uprawnienia te są niezgodne z konstytucją.

Nowa ustawa o finansach publicznych umożliwiła ministrowi finansów i podległemu mu głównemu inspektorowi audytu wewnętrznego nadzór nad audytem i kontrolami finansowymi w najważniejszych instytucjach państwowych, w tym w Trybunale Konstytucyjnym, Sądzie Najwyższym, sądach powszechnych i administracyjnych.
Ustawa miała wejść w życie 1 stycznia przyszłego roku. Prezydent skierował ją jednak do Trybunału Konstytucyjnego. Uznał, że w przypadku sądownictwa nowe uprawnienia pracowników resortu finansów są niezgodne z zasadą trójpodziału władz i naruszają niezależność sądów. Prezydent zwrócił uwagę, że kontroli MF i GIAW nie podlega np. audyt w jednostkach samorządu terytorialnego.

Wczoraj TK uznał, że przepisy dające pracownikom resortu finansów niemal policyjne uprawnienia w przypadku kontroli sądów są niezgodne z konstytucją. Są też niejasne i mogą rodzić obawy o nadużywanie kompetencji.
Wyrok oznacza, że termin 1 stycznia dla wejścia w życie ustawy stoi pod znakiem zapytania. Wszystko zależy od prezydenta i ewentualnie tempa prac nad nowelizacją ustawy w parlamencie.

Marcin Musiał
reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS47.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Cieśluk

Aplikant adwokacki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama