REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podwójne opodatkowanie usług

REKLAMA

Polska ustawa o VAT zawiera błąd, który powoduje, że niektóre usługi świadczone z Polski są opodatkowane podwójnie. Natomiast te same usługi, ale świadczone z zagranicy, nie są opodatkowane w ogóle.
Podwójne opodatkowanie VAT dotyczy świadczenia usług niematerialnych. Po pierwsze, są one opodatkowane w Polsce na podstawie polskiej ustawy o VAT. Po drugie, w kraju konsumpcji na podstawie regulacji zawartych w VI dyrektywie. Tak jest, gdy są one świadczone z Polski. Te same usługi świadczone z zagranicy nie są w ogóle opodatkowane VAT. Na problem ten zwróciła uwagę Aneta Pożarowska, doradca podatkowy, omawiając problemy międzynarodowego obrotu usługami a rozliczeniami podatku od towarów i usług na X Ogólnopolskim Forum Rachunkowości zorganizowanym przez Grupę Wydawniczą INFOR. Jednocześnie wyjaśniła, że problemy biorą się stąd, iż konstrukcja opodatkowania usług niematerialnych zastosowana w VI dyrektywie ma charakter podmiotowo-przedmiotowy (dyrektywa wymienia usługi konsultantów, inżynierów itp.). O jej zastosowaniu decyduje zatem status usługodawcy, a nie tylko charakter usługi. Natomiast w polskiej ustawie o VAT przyjęto konstrukcję typowo przedmiotową, która odnosi się nie tyle do osoby świadczącej usługę, ile do natury samej usługi (usługi prawnicze, rachunkowo-księgowe itp.).

– Gdy istnieje niezgodność polskich przepisów z prawem unijnym, pierwszeństwo zawsze przyznaje się regulacjom wspólnotowym, w tym przypadku VI dyrektywie – argumentowała Aneta Pożarowska. Opinię taką potwierdził również WSA w Warszawie w precedensowym wyroku z 12 października 2005 r. (sygn. akt SA/Wa 2219/05; niepublikowany), w którym sąd podkreślił, że w sytuacji, gdy Polska nieprawidłowo zaimplementowała normy unijne w zakresie VAT, podatnik może bezpośrednio stosować przepisy VI dyrektywy. – Takie sprzeczności prawa krajowego ze wspólnotowym powodują, że polskie firmy są mało konkurencyjne – stwierdziła na zakończenie wykładu Aneta Pożarowska.

Ewa Matyszewska

Forum ekspertów
• X Ogólnopolskie Forum Rachunkowości odbywa się w dniach 8 – 10 listopada tego roku w Zakopanem.
• Bierze w nim udział około 170 osób. To rekordowa liczba uczestników.
• W dyskusjach podczas X Ogólnopolskiego Forum biorą udział wybitni specjaliści, m.in.: prof. dr hab. Hanna Litwińczuk – Uniwersytet Warszawski, prof. dr hab. Jerzy Gierusz – Uniwersytet Gdański, dr hab. Ewa Walińska – Uniwersytet Łódzki, dr Irena Ożóg – Spółka Doradztwa Podatkowego Ożóg i Stolarek, dr Renata Sochacka – KPMG, dr Radosław Ignatowski – Uniwersytet Łódzki, dr Andre Helin – BDO Polska, dr Ewa Jakubczyk-Cały – prezes A&E Consult.
• W czasie spotkań omawiane są m.in. problemy związane ze stosowaniem Międzynarodowych Standardów Rachunkowości. Analizowana jest polska ustawa o podatku od towarów i usług w świetle dyrektyw unijnych i orzecznictwa ETS. Przedstawiane są również zasady opodatkowania dochodu zagranicznego przedsiębiorcy prowadzącego działalność gospodarczą w Polsce.
KT


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  E-faktury będą obowiązkowe w całej Unii Europejskiej. Czy KSeF przygotuje polskich przedsiębiorców?

  E-faktury będą obowiązywały w całej Unii Europejskiej. Od 1 stycznia 2024 roku państwa członkowskie UE będą mogły nałożyć na podatników obowiązek wystawiania faktu elektronicznych bez konieczności uzyskania decyzji derogacyjnej od KE. Od 2028 roku to rozwiązanie powinno być obligatoryjne w całej Unii Europejskiej, data nie jest jednak potwierdzona. System zaprezentowany przez Komisję Europejską określany jest jako VAT in Digital Age (ViDA). Ma on na celu dostosowanie obecnego systemu rozliczeń VAT do współczesnych wyzwań ery cyfrowej.

  Projekt objaśnień podatku u źródła (WHT) wciąż wzbudza wątpliwości

  Obecny projekt objaśnień jest już kolejnym projektem, który ma definiować zagadnienia podatku WHT i obejmuje przepisy obowiązujące od początku 2022 r. Pierwszy projekt ujrzał światło dzienne w czerwcu 2019 r., jednak nigdy nie wszedł w życie. Nowy projekt objaśnień WHT budzi jednak nowe wątpliwości w zakresie interpretowania i stosowania przepisów w zakresie WHT, co przy jednoczesnym wzroście kontroli wśród podatników w zakresie tego podatku rodzi dodatkowe obawy. 

  Zerowy VAT na żywność w I kwartale 2024 r. Jest rozporządzenie!

  Rozporządzenie w sprawie zerowego VAT na żywność w I kwartale 2024 r. zostało dzisiaj po południu opublikowane w Dzienniku Ustaw.

  Na co płatnicy WHT muszą uważać składając oświadczenie WH-OSC? Jakie błędy są najczęściej popełniane?

  Ustawa o Polskim Ładzie 1 stycznia 2022 r.  wprowadziła mechanizm pay & refund w rozliczeniach z tytułu podatku u źródła (WHT). Mechanizmem objęte zostały należności z tytułu dywidend, odsetek i należności licencyjnych, wypłacanych na rzecz jednego podmiotu powiązanego, których łączna kwota przekracza 2 mln zł w roku podatkowym. Co istotne, w odniesieniu do nadwyżki ponad 2 mln zł nie przewidziano możliwości zastosowania zwolnienia z ustawy o CIT ani preferencji wynikających z umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. 

  Kiedy nie trzeba zgłaszać darowizny?

  Zastanawiasz się, czy musisz składać formularz SD-Z2, aby zgłosić otrzymaną od rodziny darowiznę. Wyjaśniamy, kiedy nie trzeba tego robić. A gdy zajdzie taka konieczność, podajemy informację, jak można dokonać tego przez internet, korzystając z usług rządowych.

  Akcyjny (opcyjny) program motywacyjny ESOP - projektowanie i wdrażanie

  Co to jest akcyjny (opcyjny) program motywacyjny (menedżerski) ESOP? - idea, korzyści, koszty oraz skutki

  Ile aktualnie wynosi wartość oficjalnych aktywów rezerwowych Polski?

  Oficjalne aktywa rezerwowe Polski to 170,9 mld euro, a w przeliczeniu na dolary amerykańskie 186,7 mld - poinformował dzisiaj Narodowy Bank Polski. Są to dane na koniec listopada 2023 r.

  Taryfa celna 2024 - opublikowano Wspólną Taryfę Celną i tablice korelacyjne na przyszły rok oraz listy nowych i usuniętych kodów CN

  Departament Ceł Ministerstwa Finansów poinformował, że w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej serii L z 31 października 2023 roku zostało opublikowane rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2023/2364 z 26 września 2023 r. zmieniające załącznik I do rozporządzenia Rady (EWG) nr 2658/87 w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej. Rozporządzenie to stosuje się od 1 stycznia 2024 roku.

  Tabela kursów średnich NBP z 7 grudnia 2023 roku - nr 237/A/NBP/2023

  Tabela kursów średnich NBP waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 7 grudnia 2023 roku - nr 237/A/NBP/2023. Kurs euro w tym dniu to 4,3334 zł.

  Wnioski WIS, WIA i WIP wyłącznie elektronicznie od 1 stycznia 2024 roku

  Ministerstwo Finansów poinformowało, że od 1 stycznia 2024 r. będzie można składać elektronicznie wnioski o wydanie wiążących informacji stawkowych (WIS), wnioski o wydanie wiążących informacji akcyzowych (WIA) i wnioski o wydanie wiążących informacji o pochodzeniu (WIP). Wnioski o wydanie WIS będą składane w serwisie e-Urząd Skarbowy a wnioski o wydanie WIA i WIP na portalu PUESC.

  REKLAMA