REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podwójne opodatkowanie usług

REKLAMA

Polska ustawa o VAT zawiera błąd, który powoduje, że niektóre usługi świadczone z Polski są opodatkowane podwójnie. Natomiast te same usługi, ale świadczone z zagranicy, nie są opodatkowane w ogóle.
Podwójne opodatkowanie VAT dotyczy świadczenia usług niematerialnych. Po pierwsze, są one opodatkowane w Polsce na podstawie polskiej ustawy o VAT. Po drugie, w kraju konsumpcji na podstawie regulacji zawartych w VI dyrektywie. Tak jest, gdy są one świadczone z Polski. Te same usługi świadczone z zagranicy nie są w ogóle opodatkowane VAT. Na problem ten zwróciła uwagę Aneta Pożarowska, doradca podatkowy, omawiając problemy międzynarodowego obrotu usługami a rozliczeniami podatku od towarów i usług na X Ogólnopolskim Forum Rachunkowości zorganizowanym przez Grupę Wydawniczą INFOR. Jednocześnie wyjaśniła, że problemy biorą się stąd, iż konstrukcja opodatkowania usług niematerialnych zastosowana w VI dyrektywie ma charakter podmiotowo-przedmiotowy (dyrektywa wymienia usługi konsultantów, inżynierów itp.). O jej zastosowaniu decyduje zatem status usługodawcy, a nie tylko charakter usługi. Natomiast w polskiej ustawie o VAT przyjęto konstrukcję typowo przedmiotową, która odnosi się nie tyle do osoby świadczącej usługę, ile do natury samej usługi (usługi prawnicze, rachunkowo-księgowe itp.).

– Gdy istnieje niezgodność polskich przepisów z prawem unijnym, pierwszeństwo zawsze przyznaje się regulacjom wspólnotowym, w tym przypadku VI dyrektywie – argumentowała Aneta Pożarowska. Opinię taką potwierdził również WSA w Warszawie w precedensowym wyroku z 12 października 2005 r. (sygn. akt SA/Wa 2219/05; niepublikowany), w którym sąd podkreślił, że w sytuacji, gdy Polska nieprawidłowo zaimplementowała normy unijne w zakresie VAT, podatnik może bezpośrednio stosować przepisy VI dyrektywy. – Takie sprzeczności prawa krajowego ze wspólnotowym powodują, że polskie firmy są mało konkurencyjne – stwierdziła na zakończenie wykładu Aneta Pożarowska.

Ewa Matyszewska

Forum ekspertów
• X Ogólnopolskie Forum Rachunkowości odbywa się w dniach 8 – 10 listopada tego roku w Zakopanem.
• Bierze w nim udział około 170 osób. To rekordowa liczba uczestników.
• W dyskusjach podczas X Ogólnopolskiego Forum biorą udział wybitni specjaliści, m.in.: prof. dr hab. Hanna Litwińczuk – Uniwersytet Warszawski, prof. dr hab. Jerzy Gierusz – Uniwersytet Gdański, dr hab. Ewa Walińska – Uniwersytet Łódzki, dr Irena Ożóg – Spółka Doradztwa Podatkowego Ożóg i Stolarek, dr Renata Sochacka – KPMG, dr Radosław Ignatowski – Uniwersytet Łódzki, dr Andre Helin – BDO Polska, dr Ewa Jakubczyk-Cały – prezes A&E Consult.
• W czasie spotkań omawiane są m.in. problemy związane ze stosowaniem Międzynarodowych Standardów Rachunkowości. Analizowana jest polska ustawa o podatku od towarów i usług w świetle dyrektyw unijnych i orzecznictwa ETS. Przedstawiane są również zasady opodatkowania dochodu zagranicznego przedsiębiorcy prowadzącego działalność gospodarczą w Polsce.
KT


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

REKLAMA

Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

Zwrot podatku z Irlandii. Kto może dostać? Jak uzyskać?

Irlandia nadal jest popularnym kierunkiem emigracji zarobkowej dla Polaków. Tym bardziej zachęcamy gorąco do zapoznania się z przygotowanymi poniżej informacjami na temat rozliczenia podatku w tym kraju.

Spory skok inflacji w lipcu 2024 r. Na jesieni już 4%. Powodem wzrost cen gazu i energii elektrycznej

W lipcu wzrost rachunków za gaz i energię elektryczną podbije inflację o 1,3-1,5 pkt. proc. – czytamy w komentarzu ekonomisty banku ING BSK Adama Antoniaka do poniedziałkowych danych GUS. Zdaniem ekonomistów PKO BP może to być nawet +2 pkt proc. W opinii ekonomistów PKO BP trend spadkowy inflacji bazowej wyczerpuje się i jesienią możemy zobaczyć jej nieznaczny wzrost, ponownie do ok. 4 proc. rdr.

REKLAMA

Dlaczego księgowość wciąż jest pewnym wyborem? Po pierwsze, potrzeba prowadzenia rachunkowości jest niezmienna. Po drugie, księgowość to dziedzina, która stale ewoluuje

Księgowość jest nadal pewnym wyborem. Po pierwsze, potrzeba prowadzenia rachunkowości jest niezmienna. Niezależnie od tego, jak rozwija się technologia, firmy zawsze będą potrzebować wykwalifikowanych osób do zarządzania swoimi finansami. Po drugie, księgowość to dziedzina, która stale ewoluuje, mimo nowych technologii i sztucznej inteligencji.

Skarbówka gorliwie kontroluje podatek u źródła (WHT). WSA w Warszawie: zabezpieczenie „na zapas” wykluczone

Rozliczenia w podatku u źródła (WHT) w ostatnich latach są obiektem wzmożonego zainteresowania organów podatkowych. Oprócz wszczynania kontroli podatkowych czy celno-skarbowych wobec płatników, organy dokonują bardziej dotkliwych i niekorzystnych działań, takich jak chociażby wszczynanie postępowań karnoskarbowych czy wydawanie decyzji zabezpieczających. Często te dodatkowe działania podejmowane są jedynie w celu zawieszenia biegu terminu przedawnienia i wydłużenia czasu na wydanie decyzji. Takie działania organów podlegają jednak kontroli sądowej, czego wyraz dał WSA w Warszawie w wyroku z 22 lutego 2024 r., sygn. III SA/Wa 2564/23.

REKLAMA