| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Znów zdała tylko połowa

Znów zdała tylko połowa

Olbrzymi zakres zagadnień, duża liczba przepisów prawa, podręczniki pisane trudnym, fachowym językiem - to największe problemy podawane przez zdających egzamin na audytora wewnętrznego w Ministerstwie Finansów. Rozdano właśnie dyplomy 127 szczęśliwcom, którzy zdali egzaminy w 14 sesji egzaminacyjnej.

– Egzamin był bardzo trudny – to zdanie jest powtarzane jak mantra przez tych, którzy zdali egzamin na audytora. Największe problemy mieli z przyswojeniem materiału. – Można by z tego zrobić 2-3 egzaminy – uważa Grażyna Sut, która zdała w ostatniej sesji.

– Trudność polegała głównie na opanowaniu dużej liczby przepisów. W codziennej pracy nie staram się zapamiętywać tak dokładnie przepisów, bo zbyt często się one zmieniają – powiedział „GP” zdający, który wolał nie ujawniać nazwiska. W praktyce audytor będzie mógł sprawdzić przepisy. – W końcu audytor to nie policjant ścigający przestępcę i nie musi w jednej sekundzie podejmować decyzji. Z drugiej strony rozumiem egzaminatorów, którzy musieli nam postawić jakieś wymagania – dodaje. Które sprawiły największe problemy?

Zdający narzekają na zawiłe definicje i podręczniki pisane trudnym językiem. – Raz komisja wymaga definicji z podręcznika opublikowanego na stronach internetowych ministerstwa, innym razem z podręcznika audytu, a innym z międzynarodowych standardów. Zapanować nad tym, zapamiętać i powiedzieć, kiedy jest się zestresowanym, to niesłychanie trudne zadanie – skarży się Grażyna Sut. Poza podręcznikami zdający egzamin muszą przyswoić bieżące teksty ustaw, które ciągle się zmieniają. Pytania z nich pojawiają się na teście i podczas rozmowy. Co nasi rozmówcy robili, aby zdać egzamin?

– Uczyłem się ok. półtora miesiąca, po 2-3 godziny dziennie – powiedział nam rozmówca pragnący zachować anonimowość. Grażyna Sut do wrześniowego terminu uczyła się od lipca, a w sierpniu wszystkie obowiązki domowe zeszły na drugi plan. Uczyli się przede wszystkim z podręcznika podanego przez ministerstwo i czytali ustawy. Oboje radzą to samo: uczyć się. – Byłem przygotowany na kilkakrotne podejście. Może to pozwoliło mi na pewien „luz” na egzaminie i udało się za pierwszym razem – podsumowuje.

Teresa Lubińska, minister finansów, podczas uroczystego wręczenia certyfikatów nowej grupie audytorów wewnętrznych podkreśliła, że audytorzy przyczyniają się do lepszego i tańszego funkcjonowania państwa.

– Przed audytorami wewnętrznymi stoją duże wyzwania, a realizacja głównego celu audytu wewnętrznego, jakim jest wzmocnienie ochrony środków publicznych oraz zapewnienie ich oszczędnego i celowego wykorzystania, wymaga dobrze przygotowanej kadry – powiedziała minister.

Wiesława Moczydłowska, Łukasz Zalewski

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Aneta Juszczuk

Coach

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK