reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Znów zdała tylko połowa

Znów zdała tylko połowa

Olbrzymi zakres zagadnień, duża liczba przepisów prawa, podręczniki pisane trudnym, fachowym językiem - to największe problemy podawane przez zdających egzamin na audytora wewnętrznego w Ministerstwie Finansów. Rozdano właśnie dyplomy 127 szczęśliwcom, którzy zdali egzaminy w 14 sesji egzaminacyjnej.

– Egzamin był bardzo trudny – to zdanie jest powtarzane jak mantra przez tych, którzy zdali egzamin na audytora. Największe problemy mieli z przyswojeniem materiału. – Można by z tego zrobić 2-3 egzaminy – uważa Grażyna Sut, która zdała w ostatniej sesji.

– Trudność polegała głównie na opanowaniu dużej liczby przepisów. W codziennej pracy nie staram się zapamiętywać tak dokładnie przepisów, bo zbyt często się one zmieniają – powiedział „GP” zdający, który wolał nie ujawniać nazwiska. W praktyce audytor będzie mógł sprawdzić przepisy. – W końcu audytor to nie policjant ścigający przestępcę i nie musi w jednej sekundzie podejmować decyzji. Z drugiej strony rozumiem egzaminatorów, którzy musieli nam postawić jakieś wymagania – dodaje. Które sprawiły największe problemy?

Zdający narzekają na zawiłe definicje i podręczniki pisane trudnym językiem. – Raz komisja wymaga definicji z podręcznika opublikowanego na stronach internetowych ministerstwa, innym razem z podręcznika audytu, a innym z międzynarodowych standardów. Zapanować nad tym, zapamiętać i powiedzieć, kiedy jest się zestresowanym, to niesłychanie trudne zadanie – skarży się Grażyna Sut. Poza podręcznikami zdający egzamin muszą przyswoić bieżące teksty ustaw, które ciągle się zmieniają. Pytania z nich pojawiają się na teście i podczas rozmowy. Co nasi rozmówcy robili, aby zdać egzamin?

– Uczyłem się ok. półtora miesiąca, po 2-3 godziny dziennie – powiedział nam rozmówca pragnący zachować anonimowość. Grażyna Sut do wrześniowego terminu uczyła się od lipca, a w sierpniu wszystkie obowiązki domowe zeszły na drugi plan. Uczyli się przede wszystkim z podręcznika podanego przez ministerstwo i czytali ustawy. Oboje radzą to samo: uczyć się. – Byłem przygotowany na kilkakrotne podejście. Może to pozwoliło mi na pewien „luz” na egzaminie i udało się za pierwszym razem – podsumowuje.

Teresa Lubińska, minister finansów, podczas uroczystego wręczenia certyfikatów nowej grupie audytorów wewnętrznych podkreśliła, że audytorzy przyczyniają się do lepszego i tańszego funkcjonowania państwa.

– Przed audytorami wewnętrznymi stoją duże wyzwania, a realizacja głównego celu audytu wewnętrznego, jakim jest wzmocnienie ochrony środków publicznych oraz zapewnienie ich oszczędnego i celowego wykorzystania, wymaga dobrze przygotowanej kadry – powiedziała minister.

Wiesława Moczydłowska, Łukasz Zalewski

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS47.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Zierke

Ekspert z zakresu prawa, biznesu i ekonomii

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama