| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Odliczenie od wykończenia mieszkania

Odliczenie od wykończenia mieszkania

Od kupna nowego mieszkania do przekazania jego własności przez dewelopera w formie aktu notarialnego zazwyczaj upływają długie miesiące. Jeśli jednak przyszły właściciel ma udokumentowane prawo do dysponowania takim lokalem, może skorzystać z ulgi remontowej.

Poza prawem własności lokalu, tytułem prawnym do ulgi remontowej jest stosunek zobowiązaniowy, z którego wynika prawo podatnika do dysponowania lokalem mieszkalnym. Taki stosunek zobowiązaniowy może wynikać z umowy przedwstępnej zawartej z deweloperem. Wystarczy, że zawiera ona zapis, że po oddaniu do użytkowania lokal przekazany zostanie przyszłemu właścicielowi protokołem zdawczo-odbiorczym. Gdy ponadto z umowy wynika, że lokal oddany zostanie w stanie do wykończenia – np. bez podłóg, drzwi, białego montażu itp. – zainteresowana osoba skorzystać może z ulgi podatkowej – do końca 2005 r. w ramach praw nabytych.

Ulga ta jest ulgą na remont i modernizację. Wykaz prac modernizacyjnych, które uprawniają do ulgi, w takim przypadku dotyczy m.in. wykonania nowych elementów w lokalu mieszkalnym w rodzaju podłóg, posadzek, drzwi, ścianek działowych, sufitów, tynków, pawlaczy, trwale umiejscowionych szaf wnękowych i wielu innych.

Przy czym posiadanie w takim przypadku protokołu zdawczo-odbiorczego, poza umową przedwstępną, ma kluczowe znaczenie dla określenia terminu, w którym podatnikowi przysługiwać będzie prawo do ulgi na remont i modernizację. Dopiero od tego momentu można mówić o lokalu mieszkalnym. Nim, zgodnie z prawem budowlanym, został on oddany do użytkowania, był to lokal w budowie. W przeszłości na wykonanie takich prac w toku budowy przysługiwała (nie istniejąca już) ulga budowlana. Natomiast ulga na remont i modernizację dotyczy domów i lokali mieszkalnych.

Ujmując rzecz najprościej – odliczyć w ramach tej ulgi można wydatki (w tym na zakup np. glazury czy armatury), które zostały poniesione po przejęciu mieszkania protokołem zdawczo-odbiorczym (czy w innej umownie ustalonej formie), bo dopiero wtedy powstaje stosunek zobowiązaniowy dający podatnikowi prawo do dysponowania lokalem.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

SI-Consulting Sp. z o.o.

Kompleksowe rozwiązania informatyczne dla przedsiębiorstw

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »