REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy są szanse na niższy VAT

REKLAMA

Minister finansów Teresa Lubińska i jej zastępca Cezary Mech walczyli wczoraj na posiedzeniu Rady Ministrów finansów UE o przedłużenie na czas nieokreślony preferencyjnych stawek VAT na towary i usługi, m.in. na mieszkania, usługi budowlane, mleko i mięso.

Polska chce utrzymać 7-proc. VAT na usługi budowlane, mieszkania i usługi restauracyjne, a także 3-proc. na nieprzetworzone produkty rolne, takie jak mleko czy mięso, które przysługują nam do końca 2007 r.

Autopromocja

– Chcemy utrzymania tych stawek VAT, które obecnie obowiązują. Cokolwiek z tego uda się zachować, to będzie nasz sukces – powiedział „GP” Jarosław Neneman, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów.

Zrezygnowaliśmy...

Polskie stanowisko w sprawie preferencyjnych stawek wcześniej przedstawiła Rada Ministrów. Czytamy w nim, że rząd chce przede wszystkim przedłużenia na czas nieokreślony dotychczasowych preferencyjnych stawek. Rząd zrezygnował natomiast z domagania się obniżki na kolejne towary i usługi (internet, ubranka i obuwie dziecięce), bo – jak czytamy – osłabiłoby to pozycję negocjacyjną Polski. W ten sposób Rada Ministrów sama osłabiła swoją pozycję.

– Z punktu widzenia metod negocjacji niedopuszczalne jest odkrycie granic negocjacyjnych – powiedział „GP” poseł Parlamentu Europejskiego Janusz Lewandowski. – Powinniśmy walczyć o wszystkie te rzeczy, a więc również o preferencyjne stawki VAT na internet, ubranka i obuwie dziecięce – dodał.

... już na starcie

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Również J. Neneman przyznał, że błędem było odkrycie naszego stanowiska przed rozpoczęciem negocjacji. Dzięki takiemu działaniu polskiego rządu Unia nie musi nam przyznawać preferencyjnych stawek na nic więcej ponad to, co już nam przysługuje, bo wie, że jesteśmy w stanie zrezygnować z dodatkowych rzeczy. J. Lewandowski podkreślił, że dotyczy to bardzo ważnych spraw, wśród nich obniżona stawka na usługi internetowe. Zmiana stawki z 7 na 22 proc. spowodowała niedawno lawinę protestów internautów, w wyniku których wprowadzono ulgę internetową. Gdyby więc udało się uzyskać preferencyjną stawkę na te usługi, można by wycofać ulgę. Równie ważną sprawą jest obniżona stawka na ubranka dziecięce. Kłóci się to z polityką prorodzinną deklarowaną przez polityków partii rządzącej.

Obrady ministrów finansów mogą być burzliwe. Zdaniem J. Nenemana posiedzenie Ekofinu może skończyć się awanturą, bo każdy kraj chce preferencyjnych stawek na inne towary i usługi.

– Gdyby każde państwo mogło stosować obniżoną stawkę VAT wywalczoną przez inny kraj, to okazałoby się, że w Unii mamy same preferencyjne stawki – stwierdził J. Neneman.

... ale szanse są

– Szanse na utrzymanie dotychczasowych stawek są duże, bo Unia potrafi się ugiąć, jeśli ma podane mocne argumenty. W UE jest pełno zasad i jeszcze więcej wyjątków. Gorzej, jeśli dajemy do zrozumienia, że możemy zrezygnować z pewnych rzeczy – podsumował J. Lewandowski.

 Tomasz Zalewski

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Ulga na dziecko po rozwodzie - były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

REKLAMA