reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Fiskus może zająć majątek podatnika

Fiskus może zająć majątek podatnika

Zabezpieczenie zaległości podatkowych na majątku podatnika, nawet jeśli podatnik nie zawsze ma możliwość odwołania się od decyzji zabezpieczającej, jest zgodne z konstytucją - zdecydował Trybunał Konstytucyjny.

Wczoraj Trybunał rozpoznał skargę konstytucyjną spółki Kraw-Pol. W sprawie chodziło o to, że urząd skarbowy zabezpieczył część majątku skarżącej spółki na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych. Urząd wydał decyzję o zabezpieczeniu majątku. Spółka odwołała się od tej decyzji, jednak izba skarbowa umorzyła postępowanie, stwierdzając wygaśnięcie decyzji zabezpieczającej.

Okazało się, że w międzyczasie urząd skarbowy wydał drugą decyzję, tym razem wymiarową, dotyczącą zobowiązań podatkowych spółki. Izba argumentowała, że decyzja zabezpieczająca wygasa z dniem dostarczenia decyzji określającej wysokość zaległości podatkowych.

Skargę spółki oddalił również Naczelny Sąd Administracyjny, podzielając argumenty izby. Zdaniem spółki art. 33 par. 4 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku – Ordynacja podatkowa, w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2003 r. (aktualnie jest to art. 33 par. 1 pkt 2 Ordynacji podatkowej), pozbawiał podatnika możliwości ochrony swoich praw na drodze sądowej. Pełnomocnik spółki zwrócił się do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności z konstytucją wspomnianego przepisu.

Niestety, Trybunał nie podzielił argumentów spółki. Jego zdaniem wygaśnięcie decyzji zabezpieczającej z chwilą doręczenia decyzji określającej wysokość zaległości podatkowej jest zgodne z konstytucją.

– Decyzja zabezpieczająca ma charakter tymczasowy. Jej byt prawny musi się skończyć z chwilą wydania decyzji wymiarowej – uzasadniał sędzia Adam Jamróz.

Stwierdził, że to decyzja wymiarowa, ma charakter trwały i od niej podatnik ma możliwość się odwołać. Bezzasadny jest pogląd, że wcześniejsze zabezpieczenie mogło godzić w prawa podatnika. Prawa podatnika nie zostały naruszone, ponieważ mógł on się odwołać od decyzji wymiarowej.

Sygn. akt SK 68/03
 
Wiesława Moczydłowska
reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Nowe oznaczenia w ewidencji VAT i JPK_VAT (PDF)24.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Łapacz

Radca Prawny, ekspert z zakresu prawa pracy, ochrony danych osobowych i prawa gospodarczego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama