Fiskus może zająć majątek podatnika
REKLAMA
Okazało się, że w międzyczasie urząd skarbowy wydał drugą decyzję, tym razem wymiarową, dotyczącą zobowiązań podatkowych spółki. Izba argumentowała, że decyzja zabezpieczająca wygasa z dniem dostarczenia decyzji określającej wysokość zaległości podatkowych.
REKLAMA
Skargę spółki oddalił również Naczelny Sąd Administracyjny, podzielając argumenty izby. Zdaniem spółki art. 33 par. 4 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku – Ordynacja podatkowa, w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2003 r. (aktualnie jest to art. 33 par. 1 pkt 2 Ordynacji podatkowej), pozbawiał podatnika możliwości ochrony swoich praw na drodze sądowej. Pełnomocnik spółki zwrócił się do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności z konstytucją wspomnianego przepisu.
Niestety, Trybunał nie podzielił argumentów spółki. Jego zdaniem wygaśnięcie decyzji zabezpieczającej z chwilą doręczenia decyzji określającej wysokość zaległości podatkowej jest zgodne z konstytucją.
– Decyzja zabezpieczająca ma charakter tymczasowy. Jej byt prawny musi się skończyć z chwilą wydania decyzji wymiarowej – uzasadniał sędzia Adam Jamróz.
Stwierdził, że to decyzja wymiarowa, ma charakter trwały i od niej podatnik ma możliwość się odwołać. Bezzasadny jest pogląd, że wcześniejsze zabezpieczenie mogło godzić w prawa podatnika. Prawa podatnika nie zostały naruszone, ponieważ mógł on się odwołać od decyzji wymiarowej.
Wiesława Moczydłowska
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat