REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmienione limity i wyższe stawki

REKLAMA

Od 1 stycznia 2006 r. zmieniają się limity przychodów uprawniające do korzystania z ryczałtu ewidencjonowanego oraz rosną stawki karty podatkowej.
Zmiany do ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, które będą obowiązywały od 1 stycznia 2006 r., wprowadziła ustawa z dnia 30 czerwca 2005 r. o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 143, poz. 1371). Wynikają one również z obwieszczenia ministra finansów z dnia 4 listopada 2005 r. w sprawie stawek karty podatkowej kwoty, do której można wykonywać świadczenia przy prowadzeniu niektórych usług z wyjątkiem świadczeń dla ludności oraz kwartalnych stawek ryczałtu od przychodów proboszczów i wikariuszy, obowiązujących w 2006 r. (MP z dnia 23 listopada 2005 r. nr 72, poz. 981). Sprowadzają się one do objęcia ryczałtowców przepisami dotyczącymi prawidłowości wyboru i stosowania metody ustalania ceny transakcyjnej między podmiotami powiązanymi oraz podwyższeniu stawek karty podatkowej. Zmieniają się również limity istotne dla ryczałtu.
Ryczałt mogą opłacać podatnicy, którzy prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą albo osiągają przychody z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, jeżeli umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą mogą być opodatkowane w 2006 r. ryczałtem, jeśli:
w roku poprzedzającym rok podatkowy: uzyskali przychody z działalności gospodarczej, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nie przekraczającej 250 000 euro, lub uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła 250 000 euro,
rozpoczną samodzielnie wykonywanie działalności w roku podatkowym i nie korzystają z opodatkowania w formie karty podatkowej – bez względu na wysokość przychodów,
będą uzyskiwali przychody z działalności prowadzonej w formie utworzonej w 2006 r. spółki.
Ryczałt opłacają również podatnicy, którzy w roku poprzedzającym rok podatkowy prowadzili działalność samodzielnie lub w formie spółki, z której przychody były opodatkowane wyłącznie w formie karty podatkowej lub za część roku były opodatkowane w formie karty podatkowej i za część roku na zasadach ogólnych, a łączne przychody w roku poprzedzającym rok podatkowy nie przekroczyły kwoty 250 000 euro. W tych przypadkach przychody opodatkowane w formie karty podatkowej oblicza się wyłącznie na podstawie wystawionych faktur lub rachunków.

Jaki limit przychodów na 2006 r.

Podstawa wyliczenia limitu przychodów uprawniających do korzystania z ryczałtu w 2006 r. wynosi równowartość 250 000 euro. Kwotę tę przeliczamy na złote według średniego kursu euro ogłaszanego przez NBP, obowiązującego 1 października roku poprzedzającego rok podatkowy. Kurs ten 1 października 2005 r. wynosił 3,9166, zatem limit na rok 2006 wynosi 979,150 zł (w 2005 r. było to 1 094 675 zł).

Stawki ryczałtu

Podatek dochodowy obliczany jest według stawek procentowych od osiągniętego przychodu. W 2006 r. stawki ryczałtu wynoszą: 20 proc., 17 proc., 8,5 proc., 5,5 i 3,0 proc. Ich wysokość, określona w art. 12 ustawy, jest uzależniona od rodzaju prowadzonej przez podatnika działalności.
Nowym rozwiązaniem w stosunku do ryczałtowców jest objęcie ich przepisami dotyczącymi decyzji o uznaniu prawidłowości wyboru i stosowania metody ustalania ceny transakcyjnej między podmiotami powiązanymi. Cenami transakcyjnymi są ceny ustalane w transakcjach pomiędzy podmiotami powiązanymi w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a także ustawy o podatku od towarów i usług. Transakcją jest nie tylko zakup lub sprzedaż towaru czy wyrobu, świadczenie usługi, najem lokalu, ale również udzielenie lub uzyskanie pożyczki lub inne operacje finansowe pomiędzy podmiotami powiązanymi.

Wybór opodatkowania

Podatnicy, którzy rozliczali się w 2005 r. z przychodów z najmu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, nie muszą składać oświadczenia o wyborze tej formy opodatkowania na 2006 r. Wyjątek stanowi sytuacja, w której podatnicy całość przychodów z tytułu najmu, podnajmu, dzierżawy itp. rozliczać chcą tylko u jednego z małżonków. Wówczas muszą oni złożyć oświadczenie do 20 stycznia 2006 r.
Jeżeli wysokość przychodów z najmu w roku podatkowym nie przekracza kwoty stanowiącej równowartość 4000 euro, ryczałt wynosi 8,5 proc. przychodu. W 2006 r. kwota ta wynosi 15 666,40 zł (4000 euro x 3,9166 zł).
Jeżeli przychody wynajmującego przekroczą równowartość 4000 euro, zacznie on stosować podwyższoną stawkę ryczałtu w wysokości 20 proc. przychodu. Wyższy podatek należy zapłacić tylko od nadwyżki ponad równowartość 4000 euro – od miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło przekroczenie. Limit przychodów z najmu dotyczy łącznie obojga małżonków.

Wiesława Moczydłowska


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Projekt objaśnień podatku u źródła (WHT) wciąż wzbudza wątpliwości

  Obecny projekt objaśnień jest już kolejnym projektem, który ma definiować zagadnienia podatku WHT i obejmuje przepisy obowiązujące od początku 2022 r. Pierwszy projekt ujrzał światło dzienne w czerwcu 2019 r., jednak nigdy nie wszedł w życie. Nowy projekt objaśnień WHT budzi jednak nowe wątpliwości w zakresie interpretowania i stosowania przepisów w zakresie WHT, co przy jednoczesnym wzroście kontroli wśród podatników w zakresie tego podatku rodzi dodatkowe obawy. 

  Zerowy VAT na żywność w I kwartale 2024 r. Jest rozporządzenie!

  Rozporządzenie w sprawie zerowego VAT na żywność w I kwartale 2024 r. zostało dzisiaj po południu opublikowane w Dzienniku Ustaw.

  Na co płatnicy WHT muszą uważać składając oświadczenie WH-OSC? Jakie błędy są najczęściej popełniane?

  Ustawa o Polskim Ładzie 1 stycznia 2022 r.  wprowadziła mechanizm pay & refund w rozliczeniach z tytułu podatku u źródła (WHT). Mechanizmem objęte zostały należności z tytułu dywidend, odsetek i należności licencyjnych, wypłacanych na rzecz jednego podmiotu powiązanego, których łączna kwota przekracza 2 mln zł w roku podatkowym. Co istotne, w odniesieniu do nadwyżki ponad 2 mln zł nie przewidziano możliwości zastosowania zwolnienia z ustawy o CIT ani preferencji wynikających z umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. 

  Kiedy nie trzeba zgłaszać darowizny?

  Zastanawiasz się, czy musisz składać formularz SD-Z2, aby zgłosić otrzymaną od rodziny darowiznę. Wyjaśniamy, kiedy nie trzeba tego robić. A gdy zajdzie taka konieczność, podajemy informację, jak można dokonać tego przez internet, korzystając z usług rządowych.

  Akcyjny (opcyjny) program motywacyjny ESOP - projektowanie i wdrażanie

  Co to jest akcyjny (opcyjny) program motywacyjny (menedżerski) ESOP? - idea, korzyści, koszty oraz skutki

  Ile aktualnie wynosi wartość oficjalnych aktywów rezerwowych Polski?

  Oficjalne aktywa rezerwowe Polski to 170,9 mld euro, a w przeliczeniu na dolary amerykańskie 186,7 mld - poinformował dzisiaj Narodowy Bank Polski. Są to dane na koniec listopada 2023 r.

  Taryfa celna 2024 - opublikowano Wspólną Taryfę Celną i tablice korelacyjne na przyszły rok oraz listy nowych i usuniętych kodów CN

  Departament Ceł Ministerstwa Finansów poinformował, że w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej serii L z 31 października 2023 roku zostało opublikowane rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2023/2364 z 26 września 2023 r. zmieniające załącznik I do rozporządzenia Rady (EWG) nr 2658/87 w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej. Rozporządzenie to stosuje się od 1 stycznia 2024 roku.

  Tabela kursów średnich NBP z 7 grudnia 2023 roku - nr 237/A/NBP/2023

  Tabela kursów średnich NBP waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 7 grudnia 2023 roku - nr 237/A/NBP/2023. Kurs euro w tym dniu to 4,3334 zł.

  Wnioski WIS, WIA i WIP wyłącznie elektronicznie od 1 stycznia 2024 roku

  Ministerstwo Finansów poinformowało, że od 1 stycznia 2024 r. będzie można składać elektronicznie wnioski o wydanie wiążących informacji stawkowych (WIS), wnioski o wydanie wiążących informacji akcyzowych (WIA) i wnioski o wydanie wiążących informacji o pochodzeniu (WIP). Wnioski o wydanie WIS będą składane w serwisie e-Urząd Skarbowy a wnioski o wydanie WIA i WIP na portalu PUESC.

  Księgowy w erze sztucznej inteligencji. Czy AI odbierze księgowym pracę?

  Sztuczna inteligencja budzi wiele emocji. Gorące dyskusje, także w księgowości, wywołuje zwłaszcza potencjalny wpływ AI na poziom zatrudnienia w firmach. Czy faktycznie księgowi powinni obawiać się utraty pracy z powodu postępującej automatyzacji i rosnącej roli sztucznej inteligencji?

  REKLAMA