REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmienione limity i wyższe stawki

REKLAMA

Od 1 stycznia 2006 r. zmieniają się limity przychodów uprawniające do korzystania z ryczałtu ewidencjonowanego oraz rosną stawki karty podatkowej.
Zmiany do ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, które będą obowiązywały od 1 stycznia 2006 r., wprowadziła ustawa z dnia 30 czerwca 2005 r. o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 143, poz. 1371). Wynikają one również z obwieszczenia ministra finansów z dnia 4 listopada 2005 r. w sprawie stawek karty podatkowej kwoty, do której można wykonywać świadczenia przy prowadzeniu niektórych usług z wyjątkiem świadczeń dla ludności oraz kwartalnych stawek ryczałtu od przychodów proboszczów i wikariuszy, obowiązujących w 2006 r. (MP z dnia 23 listopada 2005 r. nr 72, poz. 981). Sprowadzają się one do objęcia ryczałtowców przepisami dotyczącymi prawidłowości wyboru i stosowania metody ustalania ceny transakcyjnej między podmiotami powiązanymi oraz podwyższeniu stawek karty podatkowej. Zmieniają się również limity istotne dla ryczałtu.
Ryczałt mogą opłacać podatnicy, którzy prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą albo osiągają przychody z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, jeżeli umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą mogą być opodatkowane w 2006 r. ryczałtem, jeśli:
w roku poprzedzającym rok podatkowy: uzyskali przychody z działalności gospodarczej, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nie przekraczającej 250 000 euro, lub uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła 250 000 euro,
rozpoczną samodzielnie wykonywanie działalności w roku podatkowym i nie korzystają z opodatkowania w formie karty podatkowej – bez względu na wysokość przychodów,
będą uzyskiwali przychody z działalności prowadzonej w formie utworzonej w 2006 r. spółki.
Ryczałt opłacają również podatnicy, którzy w roku poprzedzającym rok podatkowy prowadzili działalność samodzielnie lub w formie spółki, z której przychody były opodatkowane wyłącznie w formie karty podatkowej lub za część roku były opodatkowane w formie karty podatkowej i za część roku na zasadach ogólnych, a łączne przychody w roku poprzedzającym rok podatkowy nie przekroczyły kwoty 250 000 euro. W tych przypadkach przychody opodatkowane w formie karty podatkowej oblicza się wyłącznie na podstawie wystawionych faktur lub rachunków.

Jaki limit przychodów na 2006 r.

Podstawa wyliczenia limitu przychodów uprawniających do korzystania z ryczałtu w 2006 r. wynosi równowartość 250 000 euro. Kwotę tę przeliczamy na złote według średniego kursu euro ogłaszanego przez NBP, obowiązującego 1 października roku poprzedzającego rok podatkowy. Kurs ten 1 października 2005 r. wynosił 3,9166, zatem limit na rok 2006 wynosi 979,150 zł (w 2005 r. było to 1 094 675 zł).

Stawki ryczałtu

Podatek dochodowy obliczany jest według stawek procentowych od osiągniętego przychodu. W 2006 r. stawki ryczałtu wynoszą: 20 proc., 17 proc., 8,5 proc., 5,5 i 3,0 proc. Ich wysokość, określona w art. 12 ustawy, jest uzależniona od rodzaju prowadzonej przez podatnika działalności.
Nowym rozwiązaniem w stosunku do ryczałtowców jest objęcie ich przepisami dotyczącymi decyzji o uznaniu prawidłowości wyboru i stosowania metody ustalania ceny transakcyjnej między podmiotami powiązanymi. Cenami transakcyjnymi są ceny ustalane w transakcjach pomiędzy podmiotami powiązanymi w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a także ustawy o podatku od towarów i usług. Transakcją jest nie tylko zakup lub sprzedaż towaru czy wyrobu, świadczenie usługi, najem lokalu, ale również udzielenie lub uzyskanie pożyczki lub inne operacje finansowe pomiędzy podmiotami powiązanymi.

Wybór opodatkowania

Podatnicy, którzy rozliczali się w 2005 r. z przychodów z najmu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, nie muszą składać oświadczenia o wyborze tej formy opodatkowania na 2006 r. Wyjątek stanowi sytuacja, w której podatnicy całość przychodów z tytułu najmu, podnajmu, dzierżawy itp. rozliczać chcą tylko u jednego z małżonków. Wówczas muszą oni złożyć oświadczenie do 20 stycznia 2006 r.
Jeżeli wysokość przychodów z najmu w roku podatkowym nie przekracza kwoty stanowiącej równowartość 4000 euro, ryczałt wynosi 8,5 proc. przychodu. W 2006 r. kwota ta wynosi 15 666,40 zł (4000 euro x 3,9166 zł).
Jeżeli przychody wynajmującego przekroczą równowartość 4000 euro, zacznie on stosować podwyższoną stawkę ryczałtu w wysokości 20 proc. przychodu. Wyższy podatek należy zapłacić tylko od nadwyżki ponad równowartość 4000 euro – od miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło przekroczenie. Limit przychodów z najmu dotyczy łącznie obojga małżonków.

Wiesława Moczydłowska


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dotacje dla śląskich przedsiębiorców na transformację działalności w 2024 roku. Od kiedy nabór wniosków?

W dniu 27 czerwca 2024 r. powinien zostać uruchomiony nabór wniosków o dofinansowanie dla projektów badawczo-rozwojowych, planowanych do realizacji przez przedsiębiorstwa prowadzące działalność w województwie śląskim. 

Komisja Europejska uruchamia wobec Polski procedurę nadmiernego deficytu. Otwarcie możliwe w lipcu 2024 r. Jakie skutki? Co dalej?

Komisja Europejska poinformowała 19 czerwca 2024 r., że jej zdaniem uzasadnione jest otwarcie procedury nadmiernego deficytu m.in. wobec siedmiu państw członkowskich UE (w tym Polski) i zamierza zaproponować Radzie UE jej otwarcie w lipcu br. Zdaniem ekspertów banku PKO BP to sygnał, że m.in. nie ma przestrzeni do zwiększania wydatków budżetowych.

Unijna Odprawa Scentralizowana w Imporcie (CCI), Faza 1. Kurs e-learningowy Komisji Europejskiej

Departament Ceł Ministerstwa Finansów poinformował, że Komisja Europejska przygotowała moduł e-learningowy opisujący założenia "Unijnej Odprawy Scentralizowanej w Imporcie (CCI), Faza 1" w ramach Unijnego Kodeksu Celnego. 

Projekt zmian w składce zdrowotnej. Już wiemy kiedy trafi do Sejmu

Projekt zmian składki zdrowotnej i uproszczenia sposobu jej wyliczania powinien trafić do Sejmu po wakacjach. Natomiast jeszcze przed wakacjami sejmowymi minister finansów Andrzej Domański ma spotkać się z Lewicą w celu ostatecznego uzgodnienia propozycji zawartych w projekcie.

REKLAMA

Wyrok TSUE dot. nadpłaty VAT. Prawo do zwrotu nadpłaconego podatku wskutek błędnej ewidencji sprzedaży na kasie fiskalnej

TSUE w wyroku z 21 marca 2024 r. zapadłym w sprawie C‑606/22 orzekł, że wykazanie nadpłaty podatku VAT i dochodzenie jej zwrotu dopuszczalne jest również wtedy, gdy sprzedaż z zawyżoną stawką VATu odbywała się na rzecz konsumentów na podstawie paragonów z kas rejestrujących (fiskalnych), a więc nie wyłącznie wówczas, gdy wystawiano faktury. Naczelny Sąd Administracyjny - w oczekiwaniu na powyższe orzeczenie - zawiesił kilka prowadzonych postępowań. Po wyroku TSUE postępowania te zostały podjęte na nowo i oczekują na rozstrzygnięcia.

W bankomacie Euronetu wypłacisz maksymalnie jednorazowo 200 zł (tylko 18 czerwca). Dlaczego? To akcja protestacyjna

We wtorek 18 czerwca 2024 r. w bankomatach Euronetu można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł. Wprowadzone ograniczenie to akcja protestacyjna Euronetu, która - jak powiedział PAP prezes Euronet Polska Marek Szafirski - ma zwrócić uwagę na sytuację operatorów bankomatów.

Miesięczne dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników. MRPiPS przygotował zmianę rozporządzenia

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotował 13 czerwca 2024 r. projekt zmieniający rozporządzenie w sprawie dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych, który ma wejść w życie przed 1 lipca 2024 r. Co się zmieni?

Karty przedpłacone - jak rozliczać w VAT. Czy tak samo jak bony?

Aktualnie w obrocie gospodarczym często można się spotkać z różnego rodzaju kartami przedpłaconymi. Jak takie karty przedpłacone należy rozliczać dla celów VAT? Czy może tak samo jak bony (towarowe i usługowe)? A także czy niewykorzystane środki na kartach przedpłaconych należy opodatkować VAT?

REKLAMA

Są już propozycje nowych definicji budynku i budowli, na potrzeby podatkowe. Jest temat garaży wielostanowiskowych

Mamy już propozycje nowych definicji budynku i budowli oraz rozwiązanie kwestii opodatkowania garaży wielostanowiskowych. Zmiany zawiera projekt nowelizacji ustawy o podatku rolnym i innych ustaw, który został właśnie opublikowany na stronach rządowych.

Przedsiębiorca wydaje pieniądze na edukację i szkolenia. Kiedy może te wydatki zaliczyć do kosztów podatkowych firmy?

Czy przedsiębiorca może zaliczyć różnoraki wydatki edukacyjne i szkoleniowe do kosztów uzyskania przychodów? Przedsiębiorca może bowiem podjąć naukę w celu rozpoczęcia wykonywania określonej działalności gospodarczej lub zdobycia przewagi konkurencyjnej w ramach już wykonywanej. Nierzadko również dochodzi do otwierania nowej gałęzi prowadzonej działalności. Idąc tym samym tropem można spotkać się ze szkoleniami dla pracowników oraz współpracowników, które mogą okazać się korzystniejszym rozwiązaniem niż poszukiwanie nowych specjalistów. Co na ten temat sądzą organy podatkowe?

REKLAMA