| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nie wszystkie odsetki można odliczyć

Nie wszystkie odsetki można odliczyć

Jednym z popularniejszych odliczeń za 2005 rok będzie ulga odsetkowa. Podatnicy chętnie z niej korzystają. Niestety nie zawsze zgodnie z przepisami. Niedoinformowani ciągle popełniają liczne błędy. Odliczają na przykład odsetki od kredytów na zakup mieszkań na rynku wtórnym.

Zaczyna się gorący okres przygotowań do rozliczenia rocznego. Wielu podatników nadal chętnie korzysta z ulg, w tym z ulgi odsetkowej. Niestety możliwość odliczenia odsetek od kredytu na zakup mieszkania jest obwarowana licznymi warunkami.

Kredyt na nowy dom...

Wielu niedoinformowanych podatników chce odliczać każdy kredyt zaciągnięty na mieszkanie. Tymczasem odliczeniu podlegają tylko kredyty zaciągnięte na mieszkania i domy z rynku pierwotnego. Podatnik odliczy tylko wydatki na spłatę odsetek od kredytów i pożyczek udzielonych na sfinansowanie jednej z czterech inwestycji mających na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych. Są to inwestycje związane z:
• budową domu,
• wniesieniem wkładu budowlanego lub mieszkaniowego do spółdzielni mieszkaniowej na nabycie prawa do nowo budowanego domu lub mieszkania,
• zakupem nowo wybudowanego domu lub mieszkania w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej (np. deweloper),
• nadbudową lub rozbudową budynku na cele mieszkalne lub przebudową (przystosowaniem) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku których powstanie samodzielne mieszkanie spełniające wymagania określone w przepisach prawa budowlanego.
Nie jest to jednak jedyny warunek ani jedyna pułapka dla osób chcących odliczać ulgę odsetkową. Kolejnym, choć na szczęście nie częstym, błędem jest podejmowanie prób odliczenia odsetek od kredytów zaciągniętych przed 2002 r. Zgodnie zaś z przepisami odliczeniu podlegają tylko odsetki od kredytu (pożyczki) udzielonego podatnikowi po 1 stycznia 2002 r.

...i od profesjonalisty

Nie można też odliczać odsetek od kredytów i pożyczek udzielanych przez nieprofesjonalistów. Pieniądze muszą pochodzić z banku albo ze spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (tzw. SKOK). Jak widać, podatnik nie może odliczyć odsetek od pożyczki zaciągniętej u cioci, wujka czy dziadka, nawet jeśli wzmianka o odsetkach znalazła się w umowie. Z umowy kredytu (pożyczki) musi też jasno wynikać, że dotyczy on jednej z inwestycji wymienionych w ustawie. Podatnik musi o to zadbać już na etapie pertraktowania z bankiem czy SKOK.

Inwestycja w terminie...

Wiele kontrowersji wzbudzał do niedawna warunek dotyczący czasu trwania inwestycji. W wyniku nowelizacji podatnicy budujący z profesjonalną firmą budowlaną nie muszą się już martwić o to, by budowa trwała trzy lata. Ten warunek muszą jednak spełnić podatnicy, którzy sami budują dom czy dokonują adaptacji albo rozbudowy. W ich przypadku nadal inwestycja musi zostać zakończona przed upływem trzech lat. Liczy się je od końca roku kalendarzowego, w którym zgodnie z prawem budowlanym uzyskano pozwolenie na budowę, nadbudowę itp., do momentu gdy zakończenie zostanie potwierdzone określonym w przepisach prawa budowlanego pozwoleniem na użytkowanie budynku mieszkalnego, a w razie braku obowiązku jego uzyskania – zawiadomieniem o zakończeniu budowy takiego budynku. Wszystkich inwestycji dotyczy natomiast warunek zakończenia budowy nie wcześniej niż w 2002 r.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

WspolnyPozew.com

Portal

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK