reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Grzywna może przekroczyć 8,5 miliona złotych

Grzywna może przekroczyć 8,5 miliona złotych

Za uzyskanie nienależnego zwrotu VAT od wydatków za materiały budowlane grozi kara grzywny ponad 8,5 miliona złotych, a nawet pozbawienie wolności.Obowiązująca od 1 stycznia 2006 r. ustawa o zwrocie VAT za materiały budowlane wprowadziła zmiany do kodeksu karnego skarbowego.

Warto pamiętać, że ustawa ta wprowadziła wysokie kary za uzyskanie nienależnego zwrotu wydatków.

Dodany do kodeksu karnego skarbowego art. 76a przewiduje, że osoba, która przez podanie danych niezgodnych ze stanem rzeczywistym lub zatajenie rzeczywistego stanu rzeczy wprowadza w błąd właściwy organ, narażając na nienależny zwrot wydatków, podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych albo karze pozbawienia wolności, albo obu tym karom łącznie. Podanie danych niezgodnych ze stanem rzeczywistym to przedstawienie danych nieprawdziwych, w poważnym stopniu odbiegających od danych faktycznych, np. przedstawienie fałszywych faktur. Natomiast zatajenie rzeczywistego stanu rzeczy wiąże się z ukryciem, przemilczeniem prawdziwych danych. W praktyce chodzi o dane, które zgodnie z art. 5 ust. 4 ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym powinny znaleźć się we wniosku o zwrot. Trzeba podkreślić, że zgodnie z ustawą tylko faktury uprawniają do zwrotu, nie mogą to być np. paragony.

Jeśli kwota nienależnego zwrotu wydatków nie przekracza pięciokrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia w czasie jego popełnienia, czyn taki jest wykroczeniem skarbowym. Zatem jeśli narazimy Skarb Państwa na uszczuplenie w związku z nienależnym zwrotem VAT do kwoty 4495,50 zł, karani będziemy nie za przestępstwo, lecz za wykroczenie skarbowe. Grozi nam wówczas kara grzywny od jednej dziesiątej do dwudziestokrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia, czyli w 2006 r. będzie to od 89,91 zł do 17 982 zł.

Zgodnie z kodeksem karnym skarbowym, kara grzywny w granicach nieprzekraczających dziesięciokrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia może być wymierzona mandatem karnym. Jeśli więc popełnimy wykroczenie skarbowe, narażając się na karę grzywny, urząd skarbowy może nas ukarać w 2006 roku mandatem karnym, który nie może przekroczyć kwoty 8991 zł (10 x 899,10 zł).

Maksymalna kara finansowa
Stawka dzienna nie może być niższa od 1/30 części minimalnego wynagrodzenia ani też przekraczać jej czterystukrotności. Minimalne wynagrodzenie w 2006 r. wynosi 899,10 zł. Oznacza to, że za przestępstwo związane z nienależnym zwrotem VAT za materiały budowlane może grozić maksymalnie kara grzywny w wysokości 8 631 360 zł [(1/30 x 899,10) x 400 x 720].

Wiesława Moczydłowska


reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS47.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dominika Miśkiewicz

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama