reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Na sprzęt o przeznaczeniu indywidualnym

Na sprzęt o przeznaczeniu indywidualnym

Aby skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej, zakupiony sprzęt, urządzenia czy narzędzia techniczne powinno cechować ich indywidualne przeznaczenie i niezbędność w rehabilitacji. Muszą też ułatwiać osobie niepełnosprawnej wykonywanie czynności życiowych.

Podatnik będący osobą niepełnosprawną lub taki, który ma na utrzymaniu osobę niepełnosprawną, ma prawo odliczyć wydatki na cele rehabilitacyjne oraz związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych. Odliczenie dokonywane jest od dochodu osiągniętego w danym roku podatkowym.

Warunkiem odliczenia poniesionych na cele rehabilitacyjne wydatków jest ich faktyczne poniesienie i brak rekompensaty (zwrotu) tych wydatków w jakiejkolwiek formie, czyli zarówno z zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, jak i ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia.

Jak podkreślił Trajan Szuladziński, doradca podatkowy, wysokość wydatków ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie, czyli faktur VAT, jak i rachunków wystawianych przez podatników zwolnionych z VAT. Nie dotyczy to jednak wydatków na opłacenie przewodników, utrzymania psa przewodnika, jak i używania samochodu osobowego. W tych przypadkach odliczyć od dochodu można kwotę nieprzekraczającą w roku podatkowym 2280 zł.

– W przypadku najczęściej wydatkowanych kwot na zakup indywidualnego sprzętu i urządzeń potrzebnych w rehabilitacji ustawodawca wymaga, aby były to niezbędne wydatki.

Zgodnie z orzecznictwem sądowym określenie „niezbędnych w rehabilitacji” oznacza, że ustawodawca zalicza do tych wydatków tylko i wyłącznie sprzęt, urządzenia i narzędzia techniczne mające cechy sprzętu, urządzeń czy narzędzi indywidualnych, niezbędnych w rehabilitacji osoby niepełnosprawnej i ułatwiających tej osobie wykonywanie czynności życiowych, których utrudnienie wykonywania wynika z niepełnosprawności – stwierdził Trajan Szuladziński.

Ewa Matyszewska


reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS47.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marta Olewińska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama