REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ważny dobry adres

REKLAMA

Skończył się dwuletni okres ochronny dla osób, które kierowały skargi na decyzje bezpośrednio do sądów administracyjnych. Teraz taki błąd może słono kosztować
O utracie mocy przepisu przejściowego ustawy – Przepisy wprowadzające prawo o ustroju sądów administracyjnych i prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, który przez dwa lata chronił przed sankcjami błędnego wniesienia skargi, przypomniał sam Naczelny Sąd Administracyjny. Na swojej stronie internetowej opublikował komunikat przestrzegający przed konsekwencjami przesłania skargi bezpośrednio do wojewódzkiego sądu administracyjnego. Od 1 stycznia 2004 roku skargi wnosi się do WSA, ale za pośrednictwem organu, którego decyzję skarży podatnik. W ustawach znalazł się przepis przejściowy, który niwelował skutki błędnego wysłania skargi. To na jego mocy przez dwa lata skargi wnoszone bezpośrednio do WSA były przekazywane do właściwych organów. Dla zachowania 30-dniowego terminu do wniesienia skargi liczył się stempel na przesyłce skarżącego.
Okres ochronny skończył się jednak 1 stycznia 2006 roku. Co prawda sądy nadal będą przekazywały błędnie zaadresowane skargi do właściwych organów, jednak termin do wniesienia skarg będzie liczony od daty ich nadania przez sąd w urzędzie pocztowym. W takiej sytuacji – jak podkreśla NSA – ryzyko przekroczenia 30-dniowego terminu do wniesienia skargi obciążać będzie stronę postępowania.

Lepiej nie czekać

Nie oznacza to, że sąd złośliwie będzie przetrzymywał skargi. NSA uprzedza, że nie zawsze będzie miał czas na to, żeby skargę odesłać w terminie. Z pewnością takiej możliwości nie będzie, jeśli skarga zostanie wysłana przedostatniego czy ostatniego dnia terminu. Zanim przesyłka dotrze do sądu, będzie już po terminie. Skutek taki będzie miał miejsce, nawet jeśli sąd natychmiast prześle ją dalej.
– Skarżący, którzy po 1 stycznia 2006 roku w ostatnich dniach terminu do wniesienia skargi popełnią błąd, muszą się liczyć z jej odrzuceniem – podkreśla Michał Stolarek, radca prawny z kancelarii prawniczej Stolarek Spółka komandytowa. Trudno będzie też przekonać sąd do przywrócenia terminu do wniesienia skargi, zasłaniając się niewiedzą. Niestety, nieznajomość prawa szkodzi – dodaje nasz rozmówca.

Dwa lata wystarczą

O tym, że skarżący nie będą mogli zasłaniać się nieznajomością przepisów, przekonany jest również Robert Krasnodębski, radca prawny z kancelarii Weil, Gotshal&Manges. Podstawowym obowiązkiem skarżącego jest dotrzymywanie terminów. Przypomnienie NSA należy jego zdaniem traktować jako ukłon w stronę skarżących. Sąd robi więcej niż jest do tego zobowiązany – dodaje.
Zdaniem Huberta Cichonia, radcy prawnego z Deloitte, dwa lata to wystarczająco długi okres na zapoznanie się z procedurą dotyczącą zaskarżania decyzji administracyjnych. Zaraz dodaje jednak, że mimo wszystko należało zróżnicować warunki wnoszenia skargi w zależności od tego, czy wnosi ją podmiot profesjonalny czy zwykły obywatel. Dla profesjonalistów dwa lata to aż za dużo na zapoznanie się z nowymi przepisami.
– Potencjalna możliwość utraty terminu do wniesienia skargi w przypadku błędnego jej zaadresowania nie będzie z pewnością tym, co ułatwi życie przeciętnego Kowalskiego – ocenia Hubert Cichoń.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Aleksandra Tarka


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zadeklarowałaś składki od 8000 zł? Chciałaś zdobyć dobry zasiłek? ZUS go obniży

  ZUS może obniżać podstawę składek społecznych zadeklarowanych przez przedsiębiorcę, który przez krótki czas płaci wysokie składki społeczne. Jego celem jest "nabicie" wysokiej podstawy składek przez kilka miesięcy, by później otrzymywać wysoki zasiłek (np. macierzyński). 

  Zmiany: zwolnienie z PIT zapomóg do 10 000 zł tylko do końca 2023 r. W 2024 r. będzie gorzej

  Tylko do końca 2023 r. wysokie limity zwolnień w PIT dla niektórych zapomóg. Już od 1 stycznia 2024 r. gorsze warunki podatkowe dla tych świadczeń.

  Ile lat trzeba pracować by dostać emeryturę. Jak zagwarantować sobie minimalną emeryturę - 1 588,44 zł do corocznej waloryzacji

  Po to każdy pracujący na etacie jest zobowiązany do płacenia obowiązkowo składek na ubezpieczenie społeczne – podobnie jak jego pracodawca – by w przyszłości gdy już osiągnie ustawowy wiek emerytalny mógł złożyć wniosek o emeryturę i już do końca życia otrzymywać z ZUS takie świadczenie, które zapewni mu utrzymanie, podobnie jak wcześniej zapewniało wynagrodzenie za pracę. Mało kto jest zadowolony ze swojej emerytury, a ściślej – jej wysokości.

  MF ostrzega przed fałszywymi wiadomościami e-mail o zwrocie podatku

  Ministerstwo Finansów ostrzegło dzisiaj przed fałszywymi wiadomościami o zwrocie podatku. Resort podkreślił, że ani MF, ani KAS nie wysyłają tego typu wiadomości do podatników.

  Zamknięcie roku podatkowego 2023 – o czym muszą pamiętać przedsiębiorcy?

  Przedsiębiorcy przed zakończeniem roku podatkowego muszą wykonać wiele różnych czynności, takich jak sporządzenie inwentaryzacji czy weryfikacja ujęcia wszystkich wydatków w działalności gospodarczej. Przygotowana roczna dokumentacja pozwoli na sporządzenie i złożenie zeznania rocznego.

  Czy zostaną nałożone nowe podatki na spółki Skarbu Państwa?

  Nie ma planów nakładania dodatkowych podatków na spółki Skarbu Państwa - powiedziała posłanka Polska2050 Paulina Hennig-Kloska. Dodała, że Orlen do tej pory korzystał z uprzywilejowanej pozycji i nie rozliczył się z nadmiarowych zysków.

  Wysoki wzrost wynagrodzeń. Jak bardzo ożywi inflację?

  Wynagrodzenia realne wzrosły w najwyższym tempie od lutego 2019 r. Natomiast dwucyfrowe tempo wzrostu nominalnych płac, które jest czynnikiem napędzającym inflację, utrzymuje się od początku 2022 r. Dynamika konsumpcji znów rośnie.

  Funkcjonariusze KAS wykryli proceder obrotu podrabianą odzieżą. Wartość zajętego towaru to ponad 1 mln zł

  Warmińsko-mazurscy funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) wspólnie z policją ujawnili proceder obrotu odzieżą z podrabianymi znakami znanych marek odzieżowych - poinformowały obie służby. Wartość ubrań zabezpieczonych w magazynach i mieszkaniach na terenie Elbląga i Pasłęka to ponad 1 mln zł.

  Szybki szacunek inflacji w listopadzie 2023 r. Dane GUS

  Główny Urząd Statystyczny zaprezentował szybki szacunek wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie 2023 r. Pełne dane o listopadowej inflacji GUS przekaże 15 grudnia.

  Jednorazowe odszkodowania ZUS w 2024 roku

  Jednorazowe odszkodowania od ZUS w pierwszym kwartale 2024 roku są już znane. Określa je obwieszczenie MRiPS. Jakie dokładnie wypłaty z ZUS należą się w przypadku uszczerbku na zdrowiu spowodowanego wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową?

  REKLAMA