REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ważny dobry adres

REKLAMA

Skończył się dwuletni okres ochronny dla osób, które kierowały skargi na decyzje bezpośrednio do sądów administracyjnych. Teraz taki błąd może słono kosztować
O utracie mocy przepisu przejściowego ustawy – Przepisy wprowadzające prawo o ustroju sądów administracyjnych i prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, który przez dwa lata chronił przed sankcjami błędnego wniesienia skargi, przypomniał sam Naczelny Sąd Administracyjny. Na swojej stronie internetowej opublikował komunikat przestrzegający przed konsekwencjami przesłania skargi bezpośrednio do wojewódzkiego sądu administracyjnego. Od 1 stycznia 2004 roku skargi wnosi się do WSA, ale za pośrednictwem organu, którego decyzję skarży podatnik. W ustawach znalazł się przepis przejściowy, który niwelował skutki błędnego wysłania skargi. To na jego mocy przez dwa lata skargi wnoszone bezpośrednio do WSA były przekazywane do właściwych organów. Dla zachowania 30-dniowego terminu do wniesienia skargi liczył się stempel na przesyłce skarżącego.
Okres ochronny skończył się jednak 1 stycznia 2006 roku. Co prawda sądy nadal będą przekazywały błędnie zaadresowane skargi do właściwych organów, jednak termin do wniesienia skarg będzie liczony od daty ich nadania przez sąd w urzędzie pocztowym. W takiej sytuacji – jak podkreśla NSA – ryzyko przekroczenia 30-dniowego terminu do wniesienia skargi obciążać będzie stronę postępowania.

Lepiej nie czekać

Nie oznacza to, że sąd złośliwie będzie przetrzymywał skargi. NSA uprzedza, że nie zawsze będzie miał czas na to, żeby skargę odesłać w terminie. Z pewnością takiej możliwości nie będzie, jeśli skarga zostanie wysłana przedostatniego czy ostatniego dnia terminu. Zanim przesyłka dotrze do sądu, będzie już po terminie. Skutek taki będzie miał miejsce, nawet jeśli sąd natychmiast prześle ją dalej.
– Skarżący, którzy po 1 stycznia 2006 roku w ostatnich dniach terminu do wniesienia skargi popełnią błąd, muszą się liczyć z jej odrzuceniem – podkreśla Michał Stolarek, radca prawny z kancelarii prawniczej Stolarek Spółka komandytowa. Trudno będzie też przekonać sąd do przywrócenia terminu do wniesienia skargi, zasłaniając się niewiedzą. Niestety, nieznajomość prawa szkodzi – dodaje nasz rozmówca.

Dwa lata wystarczą

O tym, że skarżący nie będą mogli zasłaniać się nieznajomością przepisów, przekonany jest również Robert Krasnodębski, radca prawny z kancelarii Weil, Gotshal&Manges. Podstawowym obowiązkiem skarżącego jest dotrzymywanie terminów. Przypomnienie NSA należy jego zdaniem traktować jako ukłon w stronę skarżących. Sąd robi więcej niż jest do tego zobowiązany – dodaje.
Zdaniem Huberta Cichonia, radcy prawnego z Deloitte, dwa lata to wystarczająco długi okres na zapoznanie się z procedurą dotyczącą zaskarżania decyzji administracyjnych. Zaraz dodaje jednak, że mimo wszystko należało zróżnicować warunki wnoszenia skargi w zależności od tego, czy wnosi ją podmiot profesjonalny czy zwykły obywatel. Dla profesjonalistów dwa lata to aż za dużo na zapoznanie się z nowymi przepisami.
– Potencjalna możliwość utraty terminu do wniesienia skargi w przypadku błędnego jej zaadresowania nie będzie z pewnością tym, co ułatwi życie przeciętnego Kowalskiego – ocenia Hubert Cichoń.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Aleksandra Tarka


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

REKLAMA