REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zgodzimy się albo stracimy

REKLAMA

Czy Polska poprze porozumienie w sprawie preferencyjnych stawek VAT w Unii Europejskiej? - odpowiedź na to pytanie poznamy dziś do północy. Na placu boju zostaliśmy sami, bo Czechy i Cypr, które również kwestionowały porozumienie, poparły je.
Podtrzymanie weta oznaczałoby, że Polska zablokowała niższe stawki VAT na niektóre usługi w 24 krajach. – W takiej sytuacji Polska delegacja będzie zapewne twardo negocjować, ale i tak zgodzi się na propozycje Austrii, żeby uniknąć ewentualnej izolacji w Unii – powiedział Gazecie Prawnej Marcin Chomiuk, szef działu VAT PricewaterhouseCoopers.

– Jeśli utrzymamy weto, to Francuzi, Anglicy i pozostałe państwa starej Unii będą nam to miały za złe. To będzie dla nich taka mała tragedia. Jeśli Polska nie pozwoli teraz na porozumienie w sprawie VAT, to te państwa będą o tym długo pamiętały – dodał. To rodzi również konsekwencje w przyszłości. – Będzie nam niezmiernie trudno znaleźć jakiekolwiek państwa, które będą popierały nasze propozycje – stwierdził Marcin Chomiuk.

Polska miała czas na rewizję swojego stanowiska do niedzieli 29 stycznia, do północy. Ze względu jednak na tragedię w Katowicach, minister finansów prof. Zyta Gilowska poprosiła o przesunięcie terminu o dwa dni, na co przewodnicząca w tym półroczu Austria się zgodziła.

Chodzi o poparcie propozycji, którą popierają w tej chwili wszystkie inne państwa Wspólnoty. Austria zaproponowała, aby preferencyjne stawki na niektóre usługi (patrz ramka) obowiązywały do 2010 roku. Ponadto miałyby one obowiązywać we wszystkich państwach Unii. Do tej pory obowiązywały one w dziewięciu krajach: Belgii, Grecji, Hiszpanii, Francji, Włoszech, Luksemburgu, Holandii, Portugalii i Wielkiej Brytanii. Problem powstał, gdy państwa te nie doszły do porozumienia przed terminem wygaśnięcia przysługujących im preferencji, czyli przed 31 grudnia 2005 r.

Komisja Europejska domagała się jak najszybszego rozwiązania problemu, czyli osiągnięcia porozumienia lub podwyższenia stawek w krajach, w których one przysługiwały. 24 stycznia doszło do spotkania Ekofinu, czyli rady ministrów finansów wszystkich państw członkowskich. Podczas posiedzenia 22 państwa przyjęły, że preferencyjne stawki będą obowiązywać do 2010 roku we wszystkich państwach Unii. Nie zgodziły się na to Czechy, Cypr i Polska, ponieważ twierdziły, że porozumienie jest niesprawiedliwe. Nie miały nic przeciwko aneksowi K, w którym zapisano preferencyjne stawki dla dziewięciu państw, ale chciały w ten sposób ugrać coś dla siebie. Polska chciała przedłużenia obniżonych stawek m.in. na mieszkania, usługi restauracyjne i nieprzetworzone produkty rolne do 2015 roku. Weto trzech państw oznaczało, że porozumienia nie ma, ponieważ zmiany w VAT muszą zaakceptować jednomyślnie wszystkie kraje Wspólnoty.

Rozszerzenie aneksu K na wszystkie państwa byłoby korzystne również dla Polski, ale ważniejszą sprawą jest dla nas podtrzymanie preferencyjnych stawek na mieszkania (kończą się 31 grudnia 2007 r.).

Lista usług, na które przysługiwały preferencyjne stawki VAT
• Drobne usługi naprawcze:
– rowerów,
– obuwia i wyrobów ze skóry,
– ubrań i bielizny pościelowej (włącznie z cerowaniem i przeróbką).
• Odnawianie i remont prywatnych nieruchomości mieszkalnych, wyłączając materiały, które stanowią znaczącą część wartości świadczonych usług.
• Usługi mycia okien i sprzątania prywatnych gospodarstw domowych.
• Usługi opieki domowej (np. pomoc i opieka nad dziećmi, osobami starszymi, chorymi lub inwalidami).
• Usługi fryzjerskie.

Łukasz Zalewski
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Ulga na dziecko po rozwodzie - były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

REKLAMA